پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • غار مغان مشهد

    تاریخچه غار مغان مشهد
    غار مغان در سال 1324 به وسیله‌ کوهنوردان شهر مشهد کشف شد. این غار مربوط به دوران دوم زمین شناسی است و عمر آن از البرز و دماوند بیشتر است.
    قدمت غار مغان مشهد را بر اساس مدارک موجود و اکتشاف فسیل‌های حلزونی در مسیرهای منتهی به غار، می‌توان صد میلیون سال پیش و یا دوره دوم زمین‌شناسی دانست که به علت وجود پرتگاه‌های خطرناک در غار مغان مشهد ورود به داخل آن بدون راهنما و ابزار مورد نیاز می‌تواند خطرناک باشد.
    روستا مغان روستایی در استان خراسان رضوی است و در 35 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. غار مغان مشهد در جنوب روستا مغان و به فاصله‌ حدود یک کیلومتری از روستا مغان و حدود بیست کیلومتر بعد از هفت حوض، در کوهپایه‌های کوه مغان و دره مغان قرار گرفته است. غار مغان مشهد یک غار طبیعی است که 2910 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در نزدیکی روستا نیز چشمه‌ آب قرار دارد. فاصله این غار از روستا حدود 1 ساعت پیاده‌روی دارد.
    غار مغان دارای دو دهانه است. عمق این غار 500 متر و تا فاصله‌ 120 متر را می‌توان با نور طبیعی محیط پیش رفت. در غار چشمه‌ها، چاه‌ها و راهروهای زیادی وجود دارد که در صورت عدم علامت‌گذاری، طناب‌کشی و نداشتن روشنایی باعث گم شدن در غار می‌شود و بهتر است که با افراد با تجربه وارد قسمت‌های عمیق غار بشوید. برخی از چاه‌های درون غار دارای عمق 25 متر هستند و در بعضی از غارها خفاش هم وجود دارد. کف غار لغزنده و دارای رطوبت است. در گذشته اعتقاد داشتن این غار محل زندگی جن و پری است. برای رفتن به غار تورهای گردشگری هم وجود دارد. حتماً همراه خود کفش و لباس مناسب ببرید. از سقف غار مغان ستون‌های آهکی استالاکتیت آویزان است .(Stalactite) و استالاگمیت (Stalagmite).
    غار مغان مشهد ستون‌های آهکی فراوان و بزرگی دارد و همچنین دارای شیب پایین است یعنی هرچه به درون غار می رویم شیب آن بیشتر می‌شود. درون غار، چشمه‌ها، چاه‌ها و راهروهای متعددی وجود دارد که در صورت عدم علامت‌گذاری و طناب‌کشی، منجر به گم شدن حتمی بازدیدکنندگان می‌شود. درون غار بوسیله چاه‌ها به سه طبقه تقسیم شده و ارتفاع بعضی از چاه‌ها تا ۲۵ متر می‌رسد.


    زمان مناسب برای بازدید از غار مغان مشهد
    بهترین زمان شش ماه اول سال است که آب و هوای مناسبی دارد. در شش ماه دوم سال به علت سرما و بارندگی مسیر غار برای رفتن مناسب نیست. حدود نصف روز زمان برای رفتن به غار لازم است.


    مسیر رفتن به غار مغان مشهد
    با ماشین شخصی از بزرگراه کمربندی و پل سیدی به سمت کوه‌های خلج و با گذر از قله چین کلاغ و دوراهی هفت حوض به سمت روستا مغان بروید. در محلی به نام سرچشمه می‌توانید ماشین خود را پار کرده و ادامه‌ مسیر را باید پیاده بروید.

     

     

     

     

     

     


    تعداد بازدید :127
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,687,476
  تعداد بازدید امروز : 519
  تعداد بازدید این ماه : 9,831
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد