پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • سنگ نگاره های شتر سنگ

     

    دشت حاصل‌خیز توس، واقع در میان دو رشته‌کوه هزار مسجد و بینالود به لحاظ داشتن شرایط زیست‌محیطی در طول هزاران سال اقوام مختلف را به سوی خود جذب کرده و از کهن‌ترین ایام، بستر مناسبی را برای زیستن و تداوم حیات انسان فراهم آورده است.

    کشف دست‌افزارهای سنگی در میانه دشت و کناره‌های کشف‌رود متعلق به دوران پارینه سنگی زیرین، وجود غارهای باستانی و تراکم و تعدد زیستگاه‌های پیش از تاریخ، تاریخی و دوران اسلامی و عصر حاضر، شواهدی ارزشمند در این زمینه هستند.

    در حوالی این زیستگاه‌ها نگاره‌های صخره‌ای متعددی بر جای مانده که می‌توان آن‌ها را گوشه‌ای از آثار هنری و یادمان‌های مردمان ساکن در این زیستگاه‌ها قلمداد کرد.

    این نقوش صخره‌ای در حاشیه‌های دشت توس پراکنده‌اند و موضوعات مختلف از قبیل صحنه‌های شکار، ابزار اولیه، نقوش مسبک انسان برهنه، گاومیش کوهان‌دار، نقوش و علائم نمادین، نقش انسان در حال نزاع و شکار و انجام مراسم، بزهای کوهی به همراه علامت‌های نمادین از قبیل گردونه خورشید در آن‌ها عرضه شده‌اند.

    «کمرمقبولا» با وسعت حدود پنج کیلومتر مملو از تخته سنگ‌های آتش‌فشانی بکر، آثار سنگی، سنگ نوشته‌ها و نگاره‌های باستانی ارزشمند است که هویت دیرین این بخش از ایران را بر دل سنگ‌ها حفظ کرده است. این سنگ‌نگاره‌ها مضامین یکسانی را با طرح‌ها و اندازه‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند.

    سنگ نگاره شتر سنگ مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران تاریخی پس از اسلام است. در محل این سنگ نگاره، از دور سنگ ‌های گرد غول پیکری دیده می ‌شود که شباهت زیاد به شترهایی  با اندازه‌ های مختلف دارد که بر سینه این کوه خوابیده‌ اند، شاید اصطلاح شتر سنگ نیز از همین شکل طبیعی نشأت گرفته است.

    اولین نکته جالب در ارتباط با این سنگ نگاره‌ ها، نوع سنگ ‌ها (بوم ‌های گرد) و رنگ آنها (قهوه‌ ای تیره) میباشد. اکثر نقوش حکاکی شده بر بوم‌ ها دارای جهتی رو به جنوب و شرق دارند. همهٔ نکات ذکر شده نشان از هوش و درایت هنرمندان حکاکی را دارد که از هزاران سال پیش با رویکرد لگاریتم سنجی یا ریز فرسایش آشنایی داشته ‌اند، این دانش نظری باعث شده تا آنها آثار خود را رو به بهترین جهت و در مناسب ‌ترین شیب خلق کنند تا ماندگار شوند. رعایت این اصول باعث شده که این آثار از حدود یازده هزار سال پیش تا کنون محفوظ بمانند. برروی این سنگ نگاره های باستانی نقوش بزکوهی، انسان، انسان ‌های شیر سوار، سمبل ها و دیگر موجودات توسط انسان نقش بسته اند.

    سنگ نگاره شتر قدمتی چندین هزار ساله داشته و یادگاری از اعماق تاریخ خراسان است که اسرار کشف نشده فراوانی در دل خود جای داده است. بیشترین نقوش این سنگ نگاره مربوط به طرح حیوانی از جمله بز کوهی، شتر دو کوهانه، گاو کوهان دار و احتمالا یوز پلنگ است که در میان آنها نقش درخت یا گیاه به صورتی خاص مشاهده می شود. آنچه اهمیت دارد وجود نقوش گاو کوهان دار و شتر دو کوهانه است که به اعتقاد باستان شناسان مملو از رمز و راز فراوان است. عده ای معتقدند که خاستگاه این حیوانات صحرای گبی و مغولستان بوده است.

    اکثر نقوش که روی سنگ‌ های گرد ایجاد شده، شباهتی نزدیک به بوم‌ های سنگ نگاره های اردبیل، هرمزگان، ارسباران آذربایجان شرقی و جمهوری آذربایجان دارد. اطراف و روی سنگ‌ های گرد پر از نقوش مختلفی است که اجداد هنرمند ما هرکدام را بر اساس مهارتشان زیبا و ساده خلق کرده‌ اند.

    بعد از نقوش بز کوهی بیشترین فراوانی نقوش، نقش انسان‌هایی است که در حالات مختلف حک شده‌ اند. حالاتی همچون کمان داری، سواره، انجام حرکات موزن، ایستاده و از همه جالب تر انسان‌ هایی که سوار بر شیر هستند.


    مسیر دسترسی
    این نقوش باستانی در ۸۰۰ متری جاده مشهد - شاندیز، بخش طرقبه، روستای دهنو، باغ بیلدر واقع شده اند.

     

     

     

     

     

     

    تعداد بازدید :109
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,687,414
  تعداد بازدید امروز : 457
  تعداد بازدید این ماه : 9,769
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد