پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • معاونت گردشگری وامور زائرین
    معاونت گردشگری وامور زائرین

     

    به نام خدا

     

    معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد

     


                                   جهان یادگار است و ما رفتنی به گیتی نماند بجز مردمی
                                                                                                              نباشد همه نیک و بد پایدار همان به که نیکی بود یادگار    شهر مشهد به واسطه بارگاه منور رضوی، از اصلی ترین کانون های زیارتی ایران و جهان اسلام و دارای موقعیت برجسته فرهنگی، معنوی و اجتماعی است. این شهر همواره میعادگاه میلیون ها عاشق و دلداده از سراسر نقاط ایران و دنیا است و بدون هیچ تردید، همین مرکزیت مذهبی موجب توسعه، گسترش و شکوفایی آن در طول ادوار تاریخ و تبدیل شدن آن به یکی از بزرگترین کلان شهرهای جهان بوده است.
    شهروندان شهر مشهد نیز به شکرانه برخورداری از نعمت حضور حضرت رضا (ع) و با توجه به احکام دستورات دینی و روایات ائمه اطهار پیرامون تکریم مهمان و ارج نهادن به جایگاه والای او، همواره در تلاش اند تا با خدمت خالصانه و عاشقانه به زائران آن حضرت و میزبانی شایسته، زمینه خشنودی و رضایت هر چه بیشتر ایشان را فراهم آورده و به بهترین شکل شرایط را برای حضور آن ها مهیا نمایند.
    در حقیقت علاوه بر تاثیرات احکام دین مبین اسلام در راستای تکریم مهمانان، مهمان نوازی و خون گرمی از اصلی ترین فرهنگ های ایران زمین می باشد که به زیباترین شکل درآداب و رسوم و سنت های این سرزمین وجود داشته و حتی موضوع بسیاری از کتیبه ها و سنگ نگاره های تمدن چند هزاره ایرانیان است. کتیبه های بنای تخت جمشید در استان فارس و نقاشی های متنوع از دوره های تاریخی ایران گواهی عینی برای اثبات مهمان نوازی آن ها و احترام و بزرگداشت مهمان ها و مسافران داخلی و خارجی است.
    مجموعه معاونت گردشگری و زیارت شهرداری مشهد، یکی از زیر مجموعه های نام آشنا در سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد است که با هدف سازماندهی خدمات رسانی به زائران و مسافران ، بهبود کیفی زیرساخت ها و فعالیت ها، رفع مشکلات موجود و... تشکیل شده و در تلاش است با برگزاری برنامه های متنوع در حوزه زیارت و گردشگری در تمام ایام سال، تجربه ای خاطره انگیز و رضایت بخش را برای میهمانان گرامی خود ایجاد نماید. به دلیل اهمیت بسیار زیاد و گسترگی موضوع، فعالیت های این حوزه جامع و فراگیر بوده اند و خدمتگزاران این معاونت در بعضی ایام سال به صورت خستگی ناپذیر و شبانه روزی برای آسایش زائران امام مهربانی ها با نهایت افتخار، انجام وظیفه می نمایند.
    پایگاه های راهنمای زائر و مراکز خدمات سفر شهری ، تلفن خدمات گردشگری و زیارت با شماره 3135-051، تولید محصولات مکتوب و دیجیتالی در حوزه گردشگری و سفر، راهبری سایت و کانال های اطلاع رسانی گردشگری شهر مشهد، ساماندهی کمپ های اسکان زائران در ایام پیک سال، برگزاری برنامه های فاخر فرهنگی و هویتی متناسب با حال و هوای شهر مشهد تنها برخی از اقدامات ذاتی و سنتی این معاونت در جهت خدمت رسانی به میهمانان این شهر می باشد.
    از دی ماه 1396 سرکار خانم دکتر شالچیان به عنوان مدیریت این بخش منصوب شدند که با سیاست افزایش مدت ماندگاری و تلفیق هرچه زیباتر هویت مذهبی و ملی در شهر مشهد به منظور فاخرتر شدن و افزایش غنای برنامه ها فعالیت خود را آغاز کردند و از ابتدا به دنبال ایجاد زیر ساخت های نوین گردشگری با توجه به آخرین دستاورد های بین المللی در شهر مشهد بوده اند، ایجاد کارت های گردشگری، تدوین زنگ رسم میزبانی در مدارس و پرورش سفیران گردشگری در جهت آموزش کودکان ، افزایش خدمات مراکز راهنمای زائر و اطلاعات سفر، توجه ویژه به عناصر هویتی و ملی شهر مشهد نظیر شاهنامه فردوسی، برگزاری برنامه های فاخر هویتی، سیم کارت گردشگری، تولید اولین بازی کارتی صفحه ای بر اساس داستان هاو شخصیت های شاهنامه فردوسی، بهره گیری از تکلونوژی های نوین در معرفی شهر مشهد نظیر دیوارنگارهای سخنگو، اولین جشنواره زمستانی شهر مشهد، تهیه سرود گردشگری، تاسیس و رونمایی از پایگاه های تخصصی راهنمای زائر، انتخاب پرسنل از دانشجویان گردشگری، و ..تنها بخشی از اقدامات در دست اقدام در یک طول سال گذشته بوده است.
    این معاونت در نوروز 1397 در کنار سایر فعالیت های ذاتی خود، با برگزاری چندین برنامه فاخر و نوآورانه که با اقبال گسترده مردمی مواجه گشت همچون خیابان غذا، کارناوال اتوبوس های هفت خوان، اپرای بزرگ عروسکی رستم و سهراب، تولید نقشه هوشمند سخن گو، تهیه چندین محصول مکتوب فاخر در حوزه شهر مشهد و منطقه توس و.. توانست به عنوان رتبه اول مدیریت خلاق و موفق در مجموعه شهرداری مشهد دست یابد.
    خادمان حاضر در معاونت گردشگری و زیارت شهرداری مشهد امیدوارند تا با خدمت خالصانه و بهره گیری از ظرفیت های عظیم شهر مشهد که به نوعی هم مظهر دین داری و ارادت مذهبی ایرانیان و هم خاستگاه تولد دوباره زبان و فرهنگ ایرانی است، هر روز پیش از گذشته خدمات گسترده تری را به زائران شریف آستان ملکوتی حضرت رضا (ع) ارائه دهند و اقامت آنها را در شهر امید تسهیل و به یادماندنی نمایند.

     

     

    تعداد بازدید :1063
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,546,678
  تعداد بازدید امروز : 210
  تعداد بازدید این ماه : 10,978
  آخرین به روزرسانی : 1400/04/22
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد