پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • نادرشاه
    نادرشاه

     

     

    نادرشاه افشار از ایل افشار بود. او از مشهورترین پادشاهان ایران بعد اسلام است. ابتدا نادر قلی یا ندرقلی نامیده می شد. موقعی که افغان ها و روس ها و عثمانی ها از اطراف بایران دست انداخته بودند و مملکت در نهایت هرج و مرج بود یک عده سوار با خود همراه کرد و به طهماسب صفوی که به کین پدر برخواسته بود همراه شد؛ فتنه های داخلی را خواباند و افغان ها را هم بیرون ریخت.

    شاه طهماسب صفوی از شهرت و نام و اعتبار نادر در بین مردم دچار رشک و حسادت گشت و برای نشان دادن قدرت خود با لشکری بزرگ به سوی عثمانی تاخت و در آن جنگ هزاران سرباز ایرانی را در جنگ چالدران بدلیل عدم توانایی به کشتن داد و خود از مکیدان جنگ گریخت.

    نادر با سپاهی اندک و خسته از کارزار از مشهرق به سوی مغرب ایران تاخت و تا قلب کشور عثمانی پیش رفت و سرزمین های بسیاری را به خاک ایران افزود و از آنجا به قفقاز تحت اشغال روس ها رفت که با کمال تعجب دید روس ها خود پیش از روبه رو شدن با او پا به فرار گذاشته اند.

    در مسیر برگشت در سال 1148 در دشت مغان در مجلس ریش سفیدان ایران از فرماندهی ارتش استعفا نمود و دلیلش اعمال پس پرده خاندان صفوی بود؛ در آن زمان خود عازم مشهد شد و در نزدیکی زنجان سوارانی نزدش آمدند و خبر آوردند که مجلس به لیاقت شما ایمان دارد و در این شرایط بهتر است نادر همچنان ارتش دار ایران باقی بماند و کمربند پادشاهی را بر کمرش بستند.

    او سه بار به هند اخطار نمود که افسران اشرف افغان را که حدودا 800 نفر بودند و در قتل عام ایران نقش داشتند را به ایران تحویل دهد که در پی عدم تحویل آن ها سپاه ایران از رود سند گذشتند و هندوستان را تسخیر نمودند و 800 متجاوز افغان را در بازار دهلی به دار آویختند و بازگشتند و نادرشاه حکومت محمد گورکانی را به او بخشید و گفت ما متجاوز نیستیم اما از حق مردم خویش نمی گذریم.

    محمد گورکانی بخاطر این همه جوانمردی نادر از او خواست هدیه ای از او بخواهد و نادر قبول نکرد. در پی اصرار او نادر گفت جوانان ایران به کتاب نیازمندند. سال ها حضور اجنبی در ایران تاریخ مکتوب ما را منهدم نموده است. محمد گورکانی متعجب شد و علاوه بر کتاب جواهرات بسیاری به نادر هدیه داد که بسیاری از آن جواهرات اکنون پشتوانه پول ملی ایران در بانک مرکزی است.

    نادر 12 سال سلطنت نمود و در سال 1160 بوسیله عده ای خائن کشته شد.

    نادرشاه افشار در حال حاضر یکی از دو پادشاه محبوب گذشتگان ایران است. نام او و کوروش هخامنشی دل ایرانیان را گرم و به شوق می آورد. اندیشمند میهن پرست کشورمان(ارد بزرگ) در مورد نادرشاه می گوید: «او توانست از خراب آبادی که دشمنان برایمان ساخته بودند کشوری با شکوه بسیار بسازد. نام او همیشه برای ایرانیان آشنا و مایه مباهات خواهد بود».

     

    تعداد بازدید :69
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,612,435
  تعداد بازدید امروز : 352
  تعداد بازدید این ماه : 4,780
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد