پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • عمارت اربابی چهاربرج‌توس

     

    شماره ثبت آثار ملی: 13500

    قدمت: دوره قاجار

    پیشینه اثر:

    روستای چهار برج از آبادی‌های کهن ناحیه توس است که در کتب و مستندات تاریخی نیز از آن نام برده شده‌است. در کتب دوره قاجاریه از جمله مطلع الشمس نوشته صنیع الدوله نام این روستا ذکر شده است. عمارت چهار برج در بین اهالی روستا به خانه اربابی موسوم است. این خانه باغ در گذشته به ارباب و خان روستا تعلق داشته‌است. پس از انقلاب اسلامی توسط فردی سبزواری از خان روستا خریداری‌شده و پس از آن آقای محسن مقیمی مالک آن بوده‌است.

    ارزش‌های اثر:

    وســعت باغ عمارت اربابی چهاربرج ٤ هکتار است و بنای کوشک در شمال آن قرارگرفته. در ضلع غربی باغ استخری وسیع قراردارد و ساختمانی جهت اقامت نگهبان. گویا ساختمان قدیمی باغ که قدمت آن از ساختمان کنونی بیشتر بوده در این قسمت قرارداشته که تخریب شده‌است. مشخصات خانه اربابی عبارتند از:

    1. پلان بنا: تقریبا مستطیل شکل و به ابعاد 16*18

    ٢ .مصالح بنا: شامل خشت، آجر، چوب، سنگ، فلز به صورت ورق شیروانی

    ٣ .ارتفاع بنا حدودا 5/4 متر از سطح عمومی محل

    4. اجزای بنا: زمستان نشین، کرسی خانه، تابستان نشین، حوض خانه

    در فضای مرکزی حوض‌خانه، حوضی سنگی به شکل محرابی قراردارد. عنصری تزئینی به شکل شیر سنگی واقع در ضلع شمالی حوض، انتقال دهنده آب به حوض می‌باشد. ایوان مشرف به تابستانه توسط ٢ ستون نما و٣ ستون آجری مدور شامل پایه سنگی مربع شکل فارسی‌بر و سر ستون با آجرهای تراش که طاق‌های نیم‌دایره آجری این ستون ها را به یکدیگر متصل‌می‌کرده پوشش داده‌شده‌است. در بدنه ستون‌ها و درقاب بندی آجرکاری بین ستون‌ها از آجرهای لعابدار سبز فیروزه‌ای رنگ به صورت نگین، شمسه و لوزی شکل استفاده‌شده‌است. معماری عمارت معرف ابنیه دوره پهلوی(اســتفاده از آجرهای قالبی موسوم به سینه کفتری و قاشقی در رخبام، آجرکاری‌های خفته‌راسته و حصیری در نما، استفاده از طاق هلالی و...) و نمونه‌ای از بناهای مسکونی برونگرا و کوشک‌مانند باغ‌های ایرانی می‌باشد که هماهنگ با شرایط اقلیمی محل طراحی‌شده‌است. از سویی فضاسازی زیبای آن بر اساس طرح چهارباغ ایرانی می‌باشد. همچنین بنا به لحاظ ســیاســی تداعی‌کننده خان‌ســاﻻری و طبقه بندی‌های اجتماعی ارباب و رعیتی رایج در دوره قاجار و پهلوی اســت.

    تعداد بازدید :30
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,749,087
  تعداد بازدید امروز : 162
  تعداد بازدید این ماه : 25,866
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد