پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • روستای کنگ(ماسوله خراسان)

    روستای کنگ یکی از نمونه های باارزش معماری پلکانی در ایران به شمار می‌رود و به ماسوله خراسان شهرت دارد. قدمت روستای کنگ به پیش از اسلام باز می‌گردد و مقصد مناسبی برای لمس تاریخ است.طبیعت این روستا بسیار زیباست و دوستداران طبیعت می توانند از آن لذت ببرند.

    آشنایی با روستای کنگ | ماسوله هزارساله
    در گوشه‌ای از منطقه طرقبه، به دنیای ساده‌ای به نام روستای کنگ قدم می‌گذاریم که قدمت آن به سال‌های پیش از اسلام باز می‌گردد و مردم در طی قرن‌ها در آن سکونت داشته‌اند. این روستا بر دامنه کوه بینالود در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و وسعت آن به 184 هکتار می‌رسد. خانه‌های کنگ سبک خاصی دارند و با سوارشدن بر دوش هم تا آسمان رفته‌اند تا زمین کمتری اشغال شود و روستا به راحتی در سینه‌کش کوه جای گیرد. این روستای به ظاهر کوچک با بافت پلکانی‌اش شهرت زیادی پیدا کرده و طبیعت دل‌انگیزی نیز دارد.
    شاخص‌ترین جلوه‌ کنگ، نحوه استقرار خانه‌های روستاست. در اینجا خانه‌ها به شیوه پلکانی ساخته شده‌اند و جاذبه اصلی روستا را تشکیل می‌دهند. همین بافت پلکانی است که سبب شده این روستا به ماسوله خراسان شهرت یابد.    رودخانه‌ها و آبشار کنگ
    رودخانه همیشه پرآب کنگ، حال و هوای دیگری به روستا بخشیده و بر طراوت آن افزوده‌اند. آبشار کنگ هم یکی از جاذبه‌های طبیعی این روستاست که در مسیر رودخانه کنگ واقع شده است. این آبشار در 5 کیلومتری جنوب‌غربی روستای کنگ و در میان دره‌ای سرسبز قرار دارد و در مسیر رسیدن به آن آبشارهای کوچک دیگری نیز به چشم می‌خورند.

    قبرستان کنگ

    بر روی تپه مشرف به روستا، قبرستانی قرار دارد که دارای سنگ قبرهای ارزشمندی است. اکثر سنگ قبرها از جنس شیست هستند؛ یک سنگ دگرگونی مسطح که لایه لایه و ورق مانند و تقریبا موازی است.

    دو سنگ قبر قلوه‌ای شکل، بر روی هر قبر، به چشم می‌خورد و با توجه به موقعیت، سن و جنس متوفی، علامت خاصی به شکل‌های گوناگون همچون شانه، صورت و ... بر روی آنها دیده می‌شود. برای نشان دادن زمان تولد و وفات، بر روی سنگ قبرها از تاریخ هجری قمری استفاده شده است.

    برای رسیدن به این مکان زیبا که در 28 کیلومتری مشهد واقع شده، هم با وسیله شخصی و هم وسایل حمل و نقل عمومی که از پایانه وکیل آباد موجود می باشد.

     

    تعداد بازدید :149
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,612,051
  تعداد بازدید امروز : 982
  تعداد بازدید این ماه : 4,396
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد