پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • برنامه ریزی 4 روزه سفر مشهد

    ضمن خوش آمد گویی به شما زائران و گردشگران گرامی برنامه سفر و گردش بسته به سلیقه و نیاز هر شخص میتواند متفاوت باشد پس در هر جا که احساس کردید این برنامه برای شما مناسب نیست می توانید با تماس با شماره تلفن 3135-051 یا مراجعه حضوری به پایگاه های راهنمای زائر و مراکز اطلاعات سفر سطح شهر نسبت به برنامه ریزی اختصاصی برای سفر خود اقدام نمایید.

    برای روز اول  سفر بهترین کار این است که به سراغ بهترین‌های شهر بروید.

    حرم مطهر امام رضا

        آدرس: مرکز شهر مشهد

        ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز در ۷ روز هفته

        مدت زمان بازدید: ۴ ساعت

    حرم مطهر امام رضا در مرکز شهر مشهد، میزبان زائران امام هشتم شیعیان است؛ به همین دلیل میلیون‌ها زائر از داخل و خارج کشور برای بازدید از این مجموعه به این شهر سفر می‌کنند. از طرفی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری در داخل این مجموعه قرار دارد. «مسجد گوهرشاد»، «پنجره فولاد»، «باغ رضوان» و «موزه آستان قدس رضوی» برخی از دیگر جاذبه‌های این مجموعه هستند که در محوطه‌ی حرم مطهر امام رضا، می‌توانند حداقل یک نیم‌روز از برنامه‌ هر زائر علاقه‌مندی را به خود اختصاص دهند.

    از طرف دیگر بناها و صحن‌های گوناگون این مجموعه از قدمت و معماری منحصربه‌فردی برخوردار هستند. تمامی این عوامل حرم امام رضا را به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های مشهد مقدس و حتی کشور تبدیل کرده است.

    همچنین درخروجی باب الجواد می توانید از موزه مردم شناسی مهدی قلی بیگ(حمام شاه) هم دیدن کنید . البته توجه داشته باشید که این موزه فقط در ساعات اداری مشغول به فعالیت می باشد .

    بیشتر بخوانید : حرم مطهر


    آرامگاه نادرشاه افشار (باغ نادری)

                آدرس: خیابان آیت‌الله بهجت

                ساعت بازدید: ۱۰ تا ۱۷

                مدت زمان بازدید: ۳۰ دقیقه

                فاصله از جاذبه‌ی قبلی: ۵ دقیقه پیاده

    آرامگاه «نادرشاه افشار» یا «باغ نادری» مجموعه‌ای است که برای یادبود نادرشاه ساخته شده است. قوام السلطنه در اواخر دوران قاجار، در محل یکی از مقابر ویران‌شده‌ی نادری، آرامگاه جدیدی را برای نادرشاه ساخت و مقبره‌ی او را از تهران به این مکان انتقال داد. در این مجموعه که در آثار ملی به ثبت رسیده است، تندیسی از نادرشاه افشار قرار دارد و آن را به یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی پرطرفدار مشهد تبدیل کرده است. بازسازی و اتمام کامل این پروژه در سال ۱۳۴۲ انجام شد.

    بیشتر بخوانید : گردشگری تاریخی و فرهنگی

    باغ وکیل آباد

                آدرس: بلوار وکیل‌آباد

                ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز در ۷ روز هفته

                مدت زمان بازدید: ۱ ساعت

                فاصله از جاذبه‌ی قبلی: 40 دقیقه با خودرو

    پس از یک روز شلوغ، بهترین کار استراحت و آرامش در باغ قدیمی شهر است. پارک «وکیل‌آباد» از تفرجگاه‌های زیبای مشهد است که در جنوب غربی این شهر واقع شده است. وکیل‌آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره‌ای با صفا و برخورداری از هوای مطبوع از دیرباز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است. این پارک جنگلی از فضاهای سبز، متنوع و دل‌پذیری بهره‌مند است. همچنین در جوار این پارک جنگلی، «باغ وحش وکیل آباد» قرار دارد که تنها باغ‌وحش مشهد و استان خراسان رضوی است. این باغ وحش گونه‌های فراوانی از جانوران را در خود جای داده است.

    بیشتر بخوانید :  بوستان های شهر مشهد

    روز دوم

    برای شروع روز دوم باید از شهر خارج شوید و به حومه‌ی آن سفر کنید.

    آرامگاه فردوسی مشهد

                آدرس: منطقه‌ی توس، بلوار شاهنامه 

                ساعت بازدید: 8 تا ۱۸ توجه داشته باشید ساعت کاری آرامگاه با توجه به فصول سال تغییر می کند.

                مدت زمان بازدید: ۱ تا ۲ ساعت

    آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در میان باغی مصفا به فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. در نتیجه برای رفت و برگشت به این مکان از هتل یا محل اقامت‌تان، باید یک صبح تا ظهر را کنار بگذارید. ساختمان فعلی آرامگاه فردوسی و «موزه توس»، در دهه‌ی ۴۰ شمسی ساخته شد و از معماری زیبایی برخوردار است. نمای بیرونی بنای این ساختمان از ستون‌ها و سرستون‌هایی است که اشعاری از فردوسی بر اضلاع چهارگانه‌ی آن نقش بسته‌اند. بخش فوقانی بنا به‌صورت توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن شامل ۲۰ ستون مرمری در پائین و ۸ ستون در بخش فوقانی است. به هر ترتیب علاقه‌مندان می‌توانند ساعت‌ها محو این آرامگاه باشکوه و محوطه‌ی اطراف آن باشند.

    بیشتر بخوانید :  توس و شاهنامه

    پارک ملت

                آدرس: بلوار وکیل‌آباد

                ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز در ۷ روز هفته

                مدت زمان بازدید: ۱ ساعت

                فاصله از جاذبه‌ی قبلی: 30دقیقه با خودرو

    پارک ملت مشهد یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار این شهر به شمار می‌رود. همچنین در کنار فضای سبز وسیع و زیبای این پارک، یکی از قدیمی‌ترین شهربازی‌های کشور با چرخ‌وفلک ۸۰ متری‌اش قرار دارد. از طرف دیگر کتابخانه و دریاچه‌ی مصنوعی این پارک بر اهمیت آن افزوده است. به هر ترتیب برای گذراندن اوقات خوش در طول سفر، بازدید از پارک ملت جایگاه ویژه‌ای دارد.

    بیشتر بخوانید : تفریحی و طبیعت گردی مشهد


    خانه ملک

                آدرس: خیابان امام خمینی

                ساعت بازدید: ۱۰ تا ۱۷

                مدت زمان بازدید: 2۰ دقیقه

                فاصله از جاذبه‌ی قبلی: 1 ساعت  با خودرو

    خانه ملک بنایی است تاریخی مربوط به دوران قاجار. این خانه که در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، از نمونه خانه‌های زیبای بر جای مانده از معماری‌های اصیل ایران محسوب می‌شود. این بنا در گذشته بسیار وسیع‌تر بوده، اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. خانه‌ی ملک امروزه مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است. گفتنی است حمام خانه‌ی ملک تنها نمونه‌ی حمام تاریخی خصوصی دوره‌ی خود در منطقه بوده است.

    بیشتر بخوانید : خانه ها و بناهای تاریخی مشهد

    روز سوم

    پارک کوهسنگی مشهد

                آدرس: انتهای خیابان کوهسنگی

                ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز در ۷ روز هفته

                مدت زمان بازدید: ۱ ساعت

                فاصله از جاذبه‌ی قبلی: ۲۰ دقیقه با ماشین

    پارک کوه‌سنگی در حاشیه‌ی کوه‌های مرتفع در جنوب‌غربی مشهد قرار دارد که از قدیمی‌ترین روستاهای مشهد نیز محسوب می‌شود. کوه‌سنگی از جاذبه‌های نسبتا قدیمی شهر است که از زیباترین پارک‌های ساخته شده در ایران به شمار می‌رود. این پارک تلفیقی است از آب، سنگ و فضاهای سبز. ساختمان «موزه‌ بزرگ خراسان» نیز با معماری زیبای خود جلوه‌ی زیبایی به این مجموعه داده است. این مجموعه در گذر سال‌ها با طرح‌های توسعه‌ی شهر مشهد، به مجموعه‌ای تفریحی و گردشی مناسبی تبدیل شد.

    بیشتر بخوانید : بوستان های شهر مشهد

    خرید  از مراکز تجاری و بازارهای مشهد

    برای خرید سوغاتی‌های مشهد، مراکز خرید اطراف حرم و بازار رضا  می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند، چون در تازگی و کیفیت محصولاتشان جای شک نیست. اما اگر میخواهید لباس و سایر وسایل مورد نیازتان را بخرید، پیشنهاد می‌کنیم به سایر مراکز خرید مشهد که تقریبا با حرم فاصله‌ دارند را انتخاب کنید. با رفتن به برخی از آن‌ها این فرصت را در اختیار کودکانتان قرار می‌دهید تا از شهربازی‌های مشهد لذت ببرند و حسابی بازی و تفریح کنند. برای اطلاعات بیشتر از مراکز تجاری و بازار های مشهد میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید .

    بیشتر بخوانید:  بازار و مراکز خرید مشهد

      لازم به ذکر است که برای ساعات آزاد خود می‌توانید به کافه‌ها و رستوران‌ها و دیگر جاذبه‌های شهری مشهد بروید. همچنین خانه‌های تاریخی و پارک‌های دیگر این منطقه را می‌توانید در برنامه‌های خود قرار دهید. در صورت علاقه پارک‌های آبی این شهر نیز مکان مناسبی برای تخلیه‌ی انرژی است. همچنین در مناطق حومه‌ای و اطراف مشهد، مانند شاندیز و طرقبه، تفرجگاه‌های متعدد و مجهزی ساخته شده است که می‌توانید ساعت‌ها در آن به تفریح و گشت و گذار بپردازید.

    روز چهارم

    آرامگاه خواجه ربیع

                آدرس: بلوار خوجه ربیع 

                ساعت بازدید: 8 تا 20

                مدت زمان بازدید: 1 ساعت

    آرامگاه زیبای مربعی با چهار شاه نشین در چهار جانب با گنبد دو پوشه در میان باغی بزرگ و باصفا بنا گردیده است که آرامگاه ربیع بن خثیم از جمله تابعین پیامبر اسلام و زهاد ثمانیه یکی از هشت زاهد نامی تاریخ اسلام می باشد. وی تربیت یافته ودوست صمیمی ابن مسعود صحابی بسیار مشهور پیامبر است. خواجه در اوایل خلافت حضرت علی (ع) امارت ری را داشته و در جنگ صفین یاور حضرت علی بوده است. 

    نمای خارجی بنا دارای تزیینانی با خطوط معقلی است. کمربند گنبد دارای دو کتیبه به خط بنایی و ثلث و ارتفاع 18 متر است. طرح بنا مربعی با چهار شاه نشین در چهار جانب است و از وسط دیوار پشت ایوانهای چهار گانه اصلی چهار ورودی دارد.در تزئینات داخلی گنبد دو کتیبه به خط علیرضا عباسی با تاریخهای 1026و1031 هجری وجود دارد. این بقعه که از آثار زیبای دوران صفوی است چند با مرمت شده و داخل باغ زیبایی قرار دارد.خواجه ربیع ضمن اینکه از تفرجگاههای مشهد به شمار میرود قرن هاست که مکانی زیارتی محسوب میشود.

    بیشتر بخوانید: اماکن و بقاع متبرک مشهد

    منطقه  گردشگری سپاد

                آدرس: بلوار خیام شمالی میدان سپاد 

                ساعت بازدید: 8 تا 22

                مدت زمان بازدید: 2 ساعت

             فاصله از جاذبه ی قبلی :10 دقیقه با خودرو

    دلیل محبوبیت این منطقه  در بین مردم این است که شما همزمان می‌توانید هم خرید کنید و هم تفریح.

    در این مرکز خرید تنوع اجناس بسیار زیاد است و شما می‌توانید برحسب علاقه و سلیقه خود، انواع سوغات، صنایع دستی، پوشاک و غیره را تهیه کنید.

    آدرس: بلوار خیام شمالی میدان سپاد 

                ساعت بازدید: 9 تا 22

                مدت زمان بازدید: 2 ساعت

    بیشتر بخوانید: اماکن تفریحی و گردشگری مشهد

    باغ پرندگان

    آدرس: بلوار خیام شمالی میدان سپاد 

                ساعت بازدید: 9 تا 20

                مدت زمان بازدید: 2 ساعت

    اولین باغ پرندگان منطقه شرق کشور می باشد که با هزینه بالغ بر نهصد میلیون در شهر مشهد ساخته شده است. در باغ پرندگان مشهد انواع پرندگان با گونه های کمیاب ایرانی، آسیایی و آفریقایی موجود است که برای تامین سلامتی بازدیدکنندگان و پرندگان تیم‌های پزشکی بصورت شبانه روزی در این باغ حضور دارند و باغ پرندگان مشهد با مجوز اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی و سازمان محیط زیست مشهد شروع به کار کرده است.

    باغ پرندگان مشهد یکی مراکز جذب گردشگر و تفریح مردم مشهد محسوب می شود. تیم های متخصص پزشکی به صورت مستمر در باغ پرندگان مشهد حضور خواهند داشت تا موارد بهداشتی برای حضور گردشگران و زائران در این مکان رعایت شود . مجموعه باغ پرندگان مشهد ، یکی از شکیل ترین جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی و شهر مشهد است ، که با توجه به حجم بالای گردشگر این باغ به حضور و ماندگاری زائر در شهر مشهد کمک می کند. این باغ با مجوز دامپزشکی احداث شده، که شرایط استاندارد برای نگهداری پرندگان در آن لحاظ شده است . تیمی از دامپزشکان ماهر در باغ پرندگان به صورت مستمر حاضر هستند و بر سلامت پرندگان نظارت دارند. انواع پرندگان کمیاب و نادر ایرانی و آسیایی و همچنین پرندگانی از کشورهای آفریقایی برای زندگی به باغ پرندگان مشهد  آورده شده است.

    پارک های آبی

    نمیشود به مشهد سفر کنید و چند ساعتی را در پارک‌های آبی آن به خوشگذرانی و تفریح سپری نکنید. با توجه به امکانات و تجهیزات هر یک از پارک‌های آبی مشهد یک گزینه را انتخاب کنید و با تهیه‌ی بلیط بهترین لحظات را برای تمام افراد خانواده بسازید. جهت اطلاعات بیشتر از مجموعه های آبی به قسمت بیشتر بخوانید مراجعه کنید.

    بیشتر بخوانید: پارک های آبی مشهد

    به این ترتیب به انتهای برنامه سفر 4 روزه به مشهد رسیدیم.

    تعداد بازدید :281
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,644,443
  تعداد بازدید امروز : 356
  تعداد بازدید این ماه : 36,788
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد