پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • پوستین دوزی

    پوستین دوزی یکی از صنایع دستی ایران است . این هنر دراستان خراسان رواج دارد . روش کار بدین صورت است که، با استفاده از پوست گوسفند و یا بره و پس از انجام مراحل دباغی ، برش های لازم را انجام داده ، جلیقه و یا کلاه پوستی و زیراندازهای تزیینی می دوزند ، سپس بر رویه کار (قسمت جیر آن) با نخ های ابریشمی طرح های سنتی و زیبا را پدید می آورند  . ابریشم مورد مصرف در پوستین دوزی معمولا به رنگ قهوه ای مایل به طلایی میباشد. بهترین پوست مورد مصرف در پوستین دوزی ، پوست بره «شیرمست» است که پوست بره نری است که بیش ازسه ماه از تولدش نگذشته باشد.

    تاریخچه پوستین دوزی

    کارپوستین دوزی ازدیر و باز درمنطقه های شرقی و شمال شرقی ایران رایج بوده است و شباهت زیادی به فرآورده های پوستی افغانستان دارد . رونق بازار تولید و فروش پوستین به قبل از جنگ جهانی دوم می رسد. در آن زمان پوستن یکی ازاقلام صادراتی کشورما به شمارمی رفت. امروزه نیزفرآورده هایی از قبیل: لباس، کلاه، زیر انداز، کوسن و پشتی از پوست تهیه می شود.

    تکنیک تهیه پوستین

    برای ساختن پوستین، ابتدا پوست را دباغی و سپس رنگ آمیزی و یک دست می کنند و از روی الگو برش می زنند. پس ازآن با نخ های ابریشمی روی آن را گلدوزی می کنند و در پایان قسمت های مختلف را به شیوه سنتی به هم می دوزند.

    برای فرآورده های پوستی از پوست گوسفند، بز، بزغاله و گوساله استفاده می کنند . الیاف پشم و موی پوست مصرفی باید نرم و براق بوده، شکننده نباشد و دباغی آن با مواد شیمیایی انجام شود تا بوی پوست از بین برود. همچنین رنگ پوست باید ثبات لازم را داشته و دوخت آن نیزاز مقاومت کافی برخوردار باشد..

    هنر پوستین دوزی درشاندیز، مشهد، قوچان و درگز دراستان خراسان هنوز هم رواج دارد و یکی از صنایع دستی این شهر ها به شمار می رود.

    تعداد بازدید :91
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,610,756
  تعداد بازدید امروز : 646
  تعداد بازدید این ماه : 3,101
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد