پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • آرامگاه خواجه اباصلت

    عبدالسلام بن صالح بن سلیمان مشهور به خواجه اباصلت در مدینه منوره به دنیا آمد (160 ه. ق) از آنجا که جدّ اعلایِ او از هرات خراسان زمان خود بوده، لذا به اباصلت هروی معروف گردیده است. خواجه اباصلت هروی در سال 236 هجری قمری و در زمان حکومت طاهر بن عبد الله بن طاهر و 33 سال پس از شهادت امام رضا(ع) در خراسان چشم از جهان فرو بست.

    تاریخ اسلام او را گاهی غلام، گاهی برده و گاهی محدث و متکلم و راوی بسیار مشهور و دانشمند می‌نامد که بسیار اهل سفر بوده است. ولی اکثرا او را خادم و محرم امام رضا (ع) می‌دانند. خواجه اباصلت پس از هجرت امام رضا (ع) از مدینه به خراسان، به این منطقه آمد و ملازم و همراه حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و راوی صریح چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی بود و بعد از آن کتاب وفاه الرضا را تالیف کرد.  
    وی با آنکه دانشمند و غنی بوده است آنقدر به امام رضا (ع) نزدیک بوده که گاهی سمت خدمتکاری وی را تعهد میکرده است که اینگونه روابط را میان شاگرد و استاد و مرید و مراد در تاریخ اسلام فراوان می‌بینیم، همین خصوصیت موجب محبوبیت او در نظر شیعیان شده است. و مسافران مشهد پیش از آنکه به شهر مشهد در آیند و به خدمت امام رضا برسند، بر سر مزار وی ساعتی توقف می‌کنند و به این بنده صالح و پرهیزکار خدا درود می‌فرستند.
    در فاصله 12 کیلومتری شرق شهر مشهد، آرامگاه خواجه اباصلت هروی به چشم می‌خورد. این جا از قرنها پیش مزار و مورد توجه شیعیان بوده است و چنانچه امروزه نیز معمول است، گروهی برای تقرب به خواجه، وصّیت می‌کرده‌اند که در کنار وی برای همیشه آرام گیرند و این از سنگ قبرهای کهن که در پیرامون آرامگاه خواجه هست کاملا مشهود است که حتی بسیاری از عارفان بزرگ نیز در اینجا مدفون می باشند. فضای اطراف آرامگاه خواجه اباصلت هروی، از قبرستان های مشهد است و قبور زیادی در محوطه و بیرون آرامگاه دفن شده اند. آرامگاه خواجه اباصلت مشهد در 3 کیلومتری آرامگاه خواجه مراد مشهد قرار دارد.
    مقبره، گنبد و صحن آرامگاه خواجه اباصلت مشهد به همت مردی به نام کربلائی محمد علی درویش که با نفوذی که در میان مردم داشته توانسته است از آنان کمکهای مادی لازم را بگیرد، و این بنا را بازسازی کند. در سال های اخیر بنای آرامگاه با زیر بنای ۹۲۰ متر مربع و با شیوه جدید بازسازی شده و نمای ضریح به نام امام رضا (ع) به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته شده است. بنای اصلی بقعه، چهار ضلعی است و از هرسو به وسیله چهار در به بیرون مرتبط می‌شود. این بنا تزئینات کاشی هفت رنگ، دو رواق مستطیلی‌شکل و آینه‌کاری‌ هایی دارد.


    آدرس : کیلومتر 12 جاده مشهد فریمان
    نحوه دسترسی : خیابان امام رضا، میدان 15 خرداد، اتوبوس خط 702

    تعداد بازدید :109
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,610,790
  تعداد بازدید امروز : 680
  تعداد بازدید این ماه : 3,135
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد