پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • صحن انقلاب اسلامی

    این صحن، اوّلین و قدیمی ترین صحنی است که در قسمت شمال حرم مطهر بنا شده است. ضلع جنوبی صحن انقلاب اسلامی(صحن کهنه یا عتیق)،در اواخر دوره تیموریان و اساس ایوان طلا، در عهد «سلطان حسین بایقرا » بنا شده و ضلع های شمالی و شرقی و غربی آن نیز در عهد «شاه عباس صفوی » احداث و تکمیل شده است. صحن کهنه، چهار ایوان، دوازده صفّه 2 ، چهل حجره و ایوان کوچک در طبقه اوّل و چهل حجره در طبقه دوّم دارد.
    مساحت این صحن، 6هزار و 702 مترمربع است.
    چهار ایوان صحن انقلاب اسلامی عبارت اند از:
    ایوان جنوبی، ایوان طلاست که با 21 متر ارتفاع به دستور امیرعلیشیر نوایی(وزیر سلطان حسین بایقرا) در 872 ق ساخته شده است.چون بدنه این ایوان در زمان نادرشاه ) 1148 ق( با خشت های طلا، طلاکاری شده است به ‘ایوان نادری’ نیز معروف است.
    ایوان شمالی(عباسی)با 50 / 22 متر ارتفاع، در سال 1021 ق بنا شده است.بر فراز ایوان عباسی، گلدسته طلایی وجود دارد که مربوط به دوره نادرشاه افشار است. ارتفاع ایوان غربی (ایوان ساعت)، 24 متر است و ساعت بزرگی که بر روی آن قرار دارد، در 1336 ش نصب شده است. ایوان شرقی(ایوان نقاره)نیز 26 متر ارتفاع دارد.صحن انقلاب اسلامی در روزگار پادشاهان صفویه و افشاریه و قاجاریه گسترش یافته و به شکلی چشم نواز تزیین شده است. پنجره فولاد معروف حرم مطهر در این صحن قرار دارد.
    صحن آزادی
    صحن آزادی(صحن نو)در شرق حرم مطهر و در پایین پای مبارک حضرت رضا(علیه السلام) ساخته شده است و 4هزار و 340 مترمربع مساحت دارد. صحن آزادی را میتوان بنای برجای مانده از دوره قاجاریه دانست؛چراکه ساخت آن به دستور فتحعلی شاه، با مباشرت فرزندش علی نقی میرزا و معماری حاج آقاجان (صاحب بازارچه معروف حاج آقاجان در مشهد)آغاز شد و بنای آن در روزگار ناصرالدین شاه قاجار به پایان رسید.
    صحن آزادی هم چهار ایوان دارد و وسط آن نیز مانند صحن انقلاب اسلامی سقاخانه ای ساخته شده بود. ازآنجاکه این سقاخانه، هنگام عرض سلام و ادای احترام از درب شرقی، بین زائران و ایوان طلا حائل می شد،
    در اواخر حکومت قاجار (1271 ش) تخریب و حوض آب بزرگی با باغچه هایی در اطراف آن ایجاد شد.
    ایوان غربی صحن آزادی (ایوان طلا)بیش از بیست متر ارتفاع دارد و مسیر تشرف بانوان به داخل حرم از آن میگذرد. ازآنجاکه این ایوان در زمان ناصرالدین شاه قاجار بازسازی و خشتهای زرین آن ساخته شده
    است، به «ایوان طلای ناصری » نیز مشهور است. ایوان جنوبی (ایوان ساعت) از دو ایوان تشکیل شده است و بر فراز آن ساعتی بزرگ قرار دارد. این ساعت تا پیش از ۱۳۳۶ش، روی ایوان غربی صحن انقلاب قرار داشت. گفته شده که این ساعت در عهد ناصرالدین شاه قاجار(1278 ق) از منچستر انگلستان تهیه شده است. در چهار ضلع صحن آزادی درمجموع، 56 حجره و غرفه فوقانی و تحتانی قرار دارد و از حجره ای در جنوب غربی آن، دری به رواق شیخ بهایی(ره) گشوده میشود که مقبره وی نیز در همین رواق است.
    ایوان شرقی این صحن به باب السلام و ایوان شمالی آن به ایوان تلگراف خانه مشهور است.
    بهشت ثامن الائمه(ع) شماره یک در زیر این صحن قرار دارد.

    تعداد بازدید :153
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,610,811
  تعداد بازدید امروز : 701
  تعداد بازدید این ماه : 3,156
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد