پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • مسجد جامع گوهرشاد

    مسجد جامع گوهرشاد که در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد، از بناهای باشکوه عهد تیموری در اوایل قرن نهم هجری است. این مسجد باشکوه، 2هزار و 855 مترمربع وسعت، 6هزار و 48 مترمربع زیربنا، 4
    ایوان و 7 شبستان دارد. این مسجد در 821 ق، به دستور بانو گوهرشاد، همسر شاهرخ میرزای تیموری، ساخته شده که در تزئین آن، دستان پرتوان فرزند هنرمندش، بایسنقرمیرزا، شاهکارهایی استثنایی خلق کرده است.
    ایوان مقصوره این مسجد، 500 متر مربع مساحت و 37 متر طول و 25/5 متر ارتفاع دارد. در دو طرف ایوان، دو مناره به ارتفاع 43 متر از کف مسجد ساخته شده است. گنبد رفیع و فیروزه ای مسجد گوهرشاد بر فراز ایوان مقصوره، بر عظمت این بنا افزوده است. ارتفاع این گنبد با دو پوشش، 41 متر و فضای خالی بین دو پوشش آن، 10 متر است. این بنای عظیم تاریخی، نمونه ای کامل و برجسته از هنر ایرانی است که تمام ویژگی های معماری سنتیِ ایرانی و اسلامی را دارد. مسجد گوهرشاد را معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی ساخته و در پایان کتیبه بایسنقری ایوان مقصوره، خودش را چنین معرفی کرده است: «عمل العبد الضعیف الفقیر المحتاج بعنایه الملک الرحمن قوام الدین بن زین الدین شیرازی الطیان. »
    کتیبه اطراف ایوان مقصوره به خط ثلث نوشته شده است. بایسنقرمیرزا در قسمت انتهایی این کتیبه، نام خود و تاریخ اتمام ساخت مسجد را این گونه نگاشته است: «کَتَبَهُ راجِیاً إِلَی الله بایسنقرِ بْن شاهرخ بن تیمور
    گورکانی، سنه 821 قمری. »
    این مسجد دارای شبستان هایی به نام های گرم، تبریزی، نهاوندی،نجف آبادی، میلانی، سبزواری و علوی است.
    منبر معروف به منبر صاحب الزمان(عج)
    داخل ایوان مقصوره در مسجد گوهرشاد، منبر بزرگی قرار دارد که در بین مردم به منبر امام زمان(عج) معروف است. استاد ‘محمد نجار خراسانی’،منبّتکار معروف عصر فتحعلی شاه قاجار، این منبر نفیس را از چوب گردو و گلابی با شیوه منبّتکاری، بدون به کاررفتن میخ یا هر فلز دیگری در چهارده پله به نام چهارده معصوم (علیهم السلام) ساخته است. سازنده، با این نیت منبر را ساخته است که امام زمان (عج)بعد از ظهور خود، بر فراز آن برای مردم خطبه بخوانند. دلیل معروف شدن این منبر به منبر امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)نیز همین است.

    تعداد بازدید :81
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,609,151
  تعداد بازدید امروز : 681
  تعداد بازدید این ماه : 1,496
  آخرین به روزرسانی : 1400/06/20
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد