پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • گنبد طلا

    گنبد طلایی بارگاه منوّر رضوی، از زیباترین جلوه های هنری و مذهبی است. در اوایل قرن ششم، شرف الدین ابوطاهر قمی، وزیر سلطا ن سنجر سلجوقی، با مباشرت ابوالقاسم احمدبن علی بن احمد لعلوی الحسینی که از نقیبان ناحیه طوس (یکی از بزرگان ناحیه طوس)بود، ضمن تعمیر روضه
    منوره، به احداث گنبد بر فراز قُبه اوّلیه اقدام کرد. این همان گنبدی است که بالغ بر 900 سال از بنای آن می گذرد.
    گنبد ازنظر ساختمان و ارتفاع، درنهایت زیبایی و هنرمندی طراحی شده است و دو پوشش دارد. پوشش اوّل گنبد، سقف حرم به حساب می آید که مقعر و مُقَرنَس بوده و به آن، «قبّه » گفته میشود. پوشش دوّم که بر فراز قبّه استوار شده است، گنبد طلاست. بین این دو پوشش، سیزده متر فضای خالی وجود دارد. ارتفاع گنبد طلا از کف روضه منوّره 31 متر، محیط دور گنبد 42/10 متر و ارتفاع آن از اوّل طلاکاری تا تیزه گنبد 40 / 16 متر است.


    گنبد و حوادث ناگوار
    پس از طلاکاری گنبد در زمان شاه طهماسب، چند رخداد متوجه آن شد: در فتنه ازبکها در سال 997 ق، عبدالمؤمن خان ازبک، ضمن تاراج نفایس آستان قدس رضوی، به طلاهای گنبد نیز دستبرد زد؛ تا اینکه شاه عباس طی سفری که با پای پیاده از اصفهان به مشهد آمد، در 1010 تا 1016 ق، به مرمت و تزیین مجدد گنبد با خشت های طلا اقدام کرد. این ماجرا را علیرضا عباسی، خطاط معروف عصر صفوی، در کتیبه دور گنبد، با خط بسیار زیبای ثلث نوشته است که متن آن در کتاب شریف مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی آمده است. کار معماری و کاشیکاری گنبد را هم کمال الدین یزدی برعهده داشته است.
    بعد از زلزله 1084 ق مشهد، در زمان شاه سلیمان صفوی گنبد دوباره تعمیر شد و پس از دو سال (1086 ق)کار طلاکاری آن به پایان رسید. این واقعه، در یکی از چهار ترنج اطراف گنبد، با خط زیبای محمدرضا امامی اصفهانی درج شده است.
    سال 1291 ش، رو سهای تزار، مسجد گوهرشاد و نیز گنبد طلا را به توپ بستند و گنبد برای چندمین بار، در عصر پهلوی مرمت شد. خشت های قدیمی که به علت ضخامت کم و گذشت زمان و تأثیر حوادث طبیعی، ساییده و بدنما شده بودند، در 1358 ش برچیده شدند و خشت هایی از ورقه های مسی با روکش طلا و با ضخامتی چهار برابر قبل، با روش الکترولیت جانشین آنها شدند.

    تعداد بازدید :134
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,609,322
  تعداد بازدید امروز : 852
  تعداد بازدید این ماه : 1,667
  آخرین به روزرسانی : 1400/06/20
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد