پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • ضریح های حرم مطهر

    ضریح، شبکه ای است که صندوق و قبر مطهر را دربر می گیرد. براساس شواهد تاریخی، نصب ضریح بر مرقد شریف امام رضا(علیه السلام) از دوره صفویه رایج شده است و تا پیش از آن، سابقه مشخصی ندارد. از آن زمان تاکنون،پنج ضریح بر مرقد مطهر امام رضا(علیه السلام)نصب شده است.
    ضریح اوّل: ضریحی چوبی، با تزییناتی از طلا و نقره بوده که در اواسط قرن دهم هجری(957 ق)،در عهد «شاه طهماسب صفوی » ساخته و بر روی صندوق چوبی مرقد مطهر، نصب شده است. درحال حاضر، کتیبه ها و تزئینات طلای این ضریح، در موزه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می شود و سازه اصلی آن از بین رفته است و درب مرصّع آن بالای دیوار غربی قرار داده شده است.
    ضریح دوم: دومین ضریح این مرقد مطهر، معروف به «ضریح نگین نشان نادری »، در سال 1160 ق، توسط شاهرخ میرزا(نوه نادرشاه افشار)وقف و تقدیم مضجع منوّر امام رضا(علیه السلام)شده است. این ضریح از زمان نصب تا 1379 ش، در طبقه فوقانی و داخل ضریح چهارم جای داشت و بعد از برداشتن ضریح چهارم و قبل از نصب ضریح جدید، به لحاظ وقفی بودنش به درون سرداب مقدس امام رضا(علیه السلام) و روی مرقد منوّر ایشان انتقال یافت.
    ضریح سوم: ضریحی فولادی مربوط به دوره قاجاریه است که سقف شیروانی چوبی و یک طوق طلای جواهرنشان داشته است. در سال 1312 ق، دورتادور قسمت فوقانی اش، به متن آیه الکرسی مزیّن شد و در
    سال 1338 ش به موزه منتقل شد.
    ضریح چهارم: این ضریح که معروف به ضریح طلا و نقره یا «شیر و شکر » است، در سال 1338 ش، پس از برداشتن ضریح فولادی قدیمی، در روضه منوّره نصب شد. این ضریح با نظارت مرحوم سیدابوالحسن حافظیان و با هنرمندی استاد، حاج محمدتقی ذوفن اصفهانی و جمعی دیگر از هنرمندان ساخته شد. ضریح چهارم هفت تُن وزن دارد و از چهارده دهانه به نماد چهارده معصوم(علیهم السلام)تشکیل شده که در بالای هر دهانه اش، در گلبرگی از طلا، نام یکی از معصومان(علیهم السلام)نوشته شده است.
    قسمت بالای ضریح، آراسته به سور ههای مبارکه «یس » و «انسان » است که با خط استاد احمد زنجانی، بر کتیبه ای طلایی نگاشته شده است. ضریح شیر و شکر، هم زمان با نصب ضریح پنجم در 1379 ش، به موزه آستان قدس رضوی انتقال یافت.
    ضریح پنجم: گذشت حدود 41 سال از عمر ضریح چهارم، استحکام سازه ای آن را کم کرده بود؛ درعین حال، ایجاد انفجار توسط منافقان در ضلع بالاسر مبارک امام رضا(علیه السلام)در عاشورای 1373 ش (1415 ق)، باعث آسیب دیدگی ضریح شد؛ بنابراین در 1372 ش، طراحی ضریح پنجم با مشورت گرفتن از صاحب نظران و هنرمندان، توسط استاد محمود فرشچیان آغاز شد. خاتم کاری این ضریح را استاد کشتی آرای شیرازی، قلم زنی آن را استاد خدادادزاده اصفهانی و خطاطی اش را استاد موحّد برعهده داشته اند.
    ساخت ضریح پنجم، با کیفیت عالی و استحکام کامل، هفت سال طول کشید و سرانجام در 16 اسفند 1379 ، هم زمان با عید سعید قربان، کار نصب ضریح جدید با حضور مقام معظم رهبری مدظله العالی پایان پذیرفت.

    تعداد بازدید :161
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,609,198
  تعداد بازدید امروز : 728
  تعداد بازدید این ماه : 1,543
  آخرین به روزرسانی : 1400/06/20
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد