پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • صندو قهای مرقد مطهر

    اوّلین صندوق: بنا به استناد متون تاریخی موجود، در اواخر قرن پنجم هجری، صندوقی از چوب اعلا با روکش و بس تهای نقره روی مرقد امام نصب شده است. این صندوق، اهدایی «انوشیروان زردشتی » از اهالی اصفهان است. او که به بیماری برص(پیسی)مبتلا بود، در مأموریتش به خراسان، پس از آگاهی از کرامات حضرت رضا(علیه السلام) برای شفای بیماری صعب العلاج خود به ایشان متوسل و پس از گرفتن حاجت، مسلمان شد.سپس این صندوق را در سال 500 ق به مرقد منور رضوی اهدا کرد.
    دوّمین صندوق: این صندوق که از چوب فوقل با روکش و میخهای طلا ساخته شده و معروف به صندوق عباسی بوده است، در 1022 ق، روی مرقد مطهر نصب شد. صندوق عباسی تزئینات هنری وگران بهایی داشته است که پس از سال ها ماندن در سرداب و پوسیده و متلاشی شدن ارکان و پایه هایش، در 1311ش از روی مضجع شریف برداشته شد. کتیبه های طلای این صندوق، هم اکنون در موزه نگهداری می شود.
    سوّمین صندوق: صندوق سوّم از سنگ مرمر معدن شاندیز با رنگ سبز لیمویی بوده که «حا ج حسین حجارباشی زنجانی » در 1311 ش، آن را تهیه و بر روی مرقد منوّر امام رضا(علیه السلام) نصب کرد. این صندوقِ سنگی که عنوان سنگ قبر را نیز داشت، تا 1379 ش، داخل ضریح چهارم بود و در این سال، هنگام تعویض ضریح چهارم، برداشته شد و به جای آن، سنگ قبر جدیدی درون ضریح پنجم قرار گرفت.
    جدیدترین سنگ مرقد مطهر امام رضا(علیه السلام)
    سنگی مرمر بسیار ممتاز از معدن توران‌پشت یزد است . این سنگ به رنگ سبز چمنی با ابعاد 20 / 2 در 10 / 1 و قطر یک متر و وزن 3600 کیلوگرم است که هم‌ زمان با تعویض و نصب ضریح پنجم در سال 1379 در حرم مطهر ، درون ضریح بر مرقد امام ( علیه السلام ) نصب شد.
    بر سطح این سنگ جدید ، علاوه بر کلمات مقدس و الهام بخش ، تاریخ ولادت و شهادت امام هشتم ( علیه السلام ) نقش بسته است .
    متن زیر بر سطح سنگ جدید مرقد امام رضا ( علیه السلام ) حک شده است :
    «هذا هو المرقد الشریف للامام التقی النقی الصدیق الشهید ، وارث الانبیاء والمرسلین ، ثامن الائمه المعصومین من اهل بیت رسول رب العالمین ، حجه الله علی الخلق اجمعین ، سیدنا و مولانا ابی الحسن الرضا علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین .
    ولد بالمدینه فی الحادی عشر من ذی القعده عام 148 و استشهد بطوس فی آخر صفر سنه 203 من الهجره النبویه و قد جدّد هذا المضجع المطهر عام 1418 ه .ق »
    ترجمه متن کتیبه :
    «این مرقد شریف امام پرهیزگار ، پاک ، راستگو ، شهید و وارث پیامبران و فرستادگان پروردگار ، هشتمین فرد از امامان معصوم اهل بیت پیامبر خدای جهانیان ، حجت خدا بر تمام موجودات عالم ، آقا و مولای ما ابوالحسن رضا ، علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) ، که سلام و درود خداوند بر تمام آنان باد .                                                                            در روز 11 ذی العقده سال 148 ه .ق در مدینه متولد و در آخر ماه صفر سال 203 از هجرت پیامبر ، در شهر توس شهید شد و این مرقد مطهر در سال 1418 ه .ق بازسازی شد . »
    و نیز دو بیت زیر از اشعاری که حضرت به قصیده دعبل ملحق فرموده‌ اند ، بر آن حک شده :
    و قبر بطوس یا لها من مصیبه * الحت علی الاحشاء بالزّفرات الی الحشر حتی یبعث الله قائماً * یفرّجُ عنا الغمّ و الکربات
    ( قبری در طوس است ، چه عجب مصیبتی است ، مصیبت آن با ناله ‌های دردناک ، آتش حسرت را تا روز قیامت در درون می ‌افروزد تا اینکه خداوند قائمی را برانگیزد و اندوه و سختی‌ ها را از ما برطرف سازد . )
    علاوه بر این ، آیاتی از کلام الله مجید نیز زینت ‌بخش سنگ شده است :
    بالای سر مبارک : یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی
    پیش روی مبارک : انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل بیت و یطهرکم تطهیراً
    پشت سر مبارک : سلام علی آل یاسین انا کذالک نجزی المحسنین انه من عبادنا المؤمنین
    پایین پای مبارک : یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم
    زیر خط ‌های کتیبه نوشته شده است :
    سلام علی آل طه و یس * سلام علی آل خیر النبیین
    سلام علی روضه حل فیها * امام یباهی به الملک و الدین

    تعداد بازدید :46
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,609,271
  تعداد بازدید امروز : 801
  تعداد بازدید این ماه : 1,616
  آخرین به روزرسانی : 1400/06/20
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد