پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • باغ ملی

    باغ ملی مشهد در مرکز شهر مشهد و در کنار یکی از خیابان های قدیمی این شهر واقع شده است. این خیابان در قدیم ارگ نام داشته و امروزه به نام خیابان امام خمینی شناخته شده است. باغ ملی با فضای دلنشین قدیمی و آب نماها، گلها و درختان خود استراحتگاهی کوچک در دل شهر مشهد است. آب قنات رکن آباد که از قنات های قدیمی و بسیار مشهور شهر مشهد بوده از میان این پارک می گذرد.

    باغ ملی مشهد به عنوان اولین پارک تفریحی این شهر شناخته شده که در کنار بازار جنت و حاشیه خیابان امام خمینی قرار دارد. در گذشته، باغ ملی مشهد یکی از مهم ترین مکان های گردشگری مردم مشهد به شمار می رفت که در آن زمان به وسیله آب قنات رکن آباد آبیاری می شد. به دلیل نزدیکی باغ ملی به ارگ حکومتی شهر مشهد و همچنین قرار گرفتن در مرکز شهر، این باغ در قدیم محل اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی بوده است. پس از آن با گسترش شهر مشهد و احداث پارک جدید و بزرگ، باغ ملی به صورت یک پارک محلی در آمد و از اهمیت خاصی برخوردار شد.

    ابعاد باغ ملی مشهد خیلی بزرگ نیست  و به همین دلیل نسبت به دیگر پارک های این شهر کمتر مورد استقبال مردم مشهد یا زائران این شهر قرار می گیرد. این در حالی است که باغ ملی مشهد از نظر زیبایی چیزی کمتر از دیگر پارک ها نداشته، به ویژه اگر شما در مرکز شهر باشید و بخواهید از شلوغی و ازدحام محیط در امان باشید، هیچ جایی را بهتر و نزدیک تر از باغ ملی نخواهید یافت. قسمت های مختلف این پارک با انواع چنارهای قدیمی، درختان مختلف، گونه های گیاهی، چمن و فضای سبز تزیین شده و محل تفرج و تفریح و استراحت شهروندان عزیز شهر مشهد می‌باشد.

     در سال ۱۳۱۹ هجری قمری، مظفرالدین شاه قاجار این باغ را به حاج کاظم ملک التجار هدیه داد و اکنون در اختیار شهرداری مشهد قرار گرفته است.

     

    جهت تماشای تور مجازی باغ ملی کلیک کنید .

    ******

     

    آدرس باغ ملی مشهد: مشهد – خیابان امام خمینی – مقابل خانه ملک

    تعداد بازدید :71
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,644,247
  تعداد بازدید امروز : 160
  تعداد بازدید این ماه : 36,592
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد