پورتال زیارت و گردشگری شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • آبشار ارتکند

    یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی آبشار ارتکند می‌باشد. آبشار ارتکند یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر، در استان خراسان رضوی به شمار می‌رود. این مکان تفریحی، مجموعه‌ای از کوه، رودخانه، جنگل و آبشار است. آبشار ارتکند در کیلومتر 110 مسیر مشهد به کلات نادری و در روستای سررود (کلات نادری) قرار گرفته‌است .برای رسیدن به این آبشار زیبا، ابتدا باید از روستا سررود گذر کرد. این روستا دارای آب و هوای خشک بوده و کوه‌های تک خانه در 8 کیلومتری غرب و سرشاو در 3 کیلومتری شمال شرق این آبادی واقع شده‌اند. بعد از روستا، جاده‌ای فرعی و خاکی وجود دارد، بعد از دو ساعت راهپیمایی، می‌توان به این آبشار رسید.

    در ابتدا این جاده، چند مجموعه از جمله پرورش ماهی و نیز شالیزارهای برنج معروف و خوش عطر کلات خودنمایی می‌کنند. همین طور که در امتداد رودخانه و به سمت شمال آن حرکت می‌کنیم آب، شفاف‌تر و دره باریک‌تر می‌شود.علف‌های بلند و درختان انبوه، حالتی نیمه جنگلی را در این منطقه به وجود می‌آورند.

    آبشار اول ارتکند

    این آبشار در انتها غاری 10 متری واقع شده‌است که در کنار صخره‌ای لزج و خیس قرار دارد.

    برای اینکه بتوان مسیر را ادامه داد و به آبشار بعدی رسید باید با اصول اولیه سنگ‌نوردی آشنا بود.

    با استفاده از ریشه قطور درختان کنار، از این قسمت بالا رفت.

    آبشار دوم ارتکند 

    ارتفاع آبشار دوم نسبت به آبشار اولیه بلندتر بوده و در حدود 35 متر می‌باشد.این آبشار در انتها دره‌ای باریک واقع شده‌است.در کنار این آبشار، مسیر رول کوبی شده و با تنوره کنار آن می توان به بالای آبشار و بکرترین منطقه آن رسید. البته انجام این کار توسط هر کسی امکان پذیر نیست. بعد از طی مسافتی کوتاه تونلی غار مانند به چشم می‌خورد که آب رودخانه از یک طرف آن وارد و از سمت دیگر خارج می‌شود.این تونل حدود 15 متر است. در انتها آن آب از ارتفاعی حدود 10 متر از میان کوه‌های سرسبز ارتکند به پایین سرازیر می‌شود. در کنار غار، نردبان‌هایی در دو ردیف ساخته شده است و با بالا رفتن از آن‌ها، آبشار ارتکند را در سمت راست می بینید. سه طرف آبشار را دیواره‌های سنگی احاطه کرده‌اند. به جرات می‌توان گفت، این مجموعه یکی از بهترین و در عین حال تمیزترین مجموعه‌های حفاظت شده در کل کشور می‌باشد .به این دلیل که در بدو ورود به شما یک پلاستیک بزرگ برای جمع آوری زباله داده می‌شود و از شما مبلغی به عنوان حق ورودی دریافت می‌کنند.

    پس از آن اگر شما پلاستیک زباله‌های خودتان را برگردانید، مبلغ گرفته شده به شما برگشت داده خواهد شد.در این مکان همچنین امکانات لازم برای اسکان مسافرین شامل چادرهای برزنتی و آب شیرین و همچنین سرویس‌های بهداشتی برای عموم تدارک دیده شده‌است.

    زمان طی شده از اردوگاه تا محل آبشار یک ساعت و 40 دقیقه است و مسیر برگشت از آبشار همان مسیر طی شده در رفت می‌باشد که طبعاً در زمان کمتری طی می‌شود.

    راه دسترسی به آبشار ارتکند

    در جاده مشهد به سمت کلات نادری با رفتن حدود 110 کیومتر از مشهد، تابلو آبشار ارتکند مشهد را می‌بینید. حدود 18 کیلومتر در جاده فرعی طی مسیر کنید تا به اردوگاه اول منطقه برسید.

    ساعات بازدید از آبشار ارتکند

    با توجه به زیبایی و شلوغی و راه شوسه توصیه می‌شود در صبح زود حرکت خود را آغاز کنید. بهتر است در ساعات آغازین صبح به اردوگاه بروید .در غیر این صورت ممکن است با کمبود جا و مشکلاتی از این قبیل مواجه شوید. هر روز و در همه ساعت‌ها، در روزهای تعطیل و آخر هفته جمعیت بیشتری در مکان حضور دارند، پس طبیعتاً نسبت به وسط هفته شلوغ‌تر است.

    تعداد بازدید :146
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,943,341
  تعداد بازدید امروز : 124
  تعداد بازدید این ماه : 1,006
  آخرین به روزرسانی : 1401/05/26
 • آدرس :چهارراه دکترا، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس، طبقه دوم معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :-
  فاکس :-
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد