پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • پارک ملی چهل بازه

    پارک ملی چهل بازه مشهد یکی از پروژه های عظیم ملی کشور می باشد که در شهر مشهد در حال ساخت و تکمیل شدن است. پارک ملی چهل بازه مشهد دارای وسعتی در حدود ۱۱۵ هکتار است و رودخانه ی چهل بازه نیز از وسط آن عبور کرده و بر زیبای پارک افزوده است. پارک چهل بازه مشهد از نظر وسعت و پالایش آلاینده های هوای شهر با پارک جنگلی وکیل آباد رقابت خواهد کرد.

    پارک چهل بازه مشهد جزء پروژه های تفریحی و گردشگری شهر مشهد نیز قرار گرفته است. پارک چهل بازه مشهد دارای فضای سبز با کاشت انواع درختان بلند سایه و گل کاری های متنوع، اماکن تفریحی، دریاچه مصنوعی و ساحل نرم دریاچه، اماکن اقامتی، انواع رستوران و کافی شاپ، چایخانه، طرح های گردشگری، مجتمع آبی، تاسیسات رسوبگر، مخازن ذخیره آب، کانال های ارتباطی، پل های ارتباطی، پیست اسکی، تراموا سبک و زمین های ورزشی مختلف در حدود ۲۵۰۰ متر در بلوار معلم و ۲۵۰۰ متر دیگر نیز در بلوار نمایشگاه با تجهیزات کامل ورزشی و بازی، احداث مسیر دوچرخه و مسیری برای پیاده روی و همچنین پارکینگ های در ورودی های بلوار نمایشگاه، شهرک ارمغان، بلوار مسجد و بلوار وکیل آباد است که از امکانات این پارک ملی می باشد.همه این موارد در حالی است که؛ در نهایت مدیریت شهری با توجه به وسعت، موقعیت مکانی و تنوع بافتی چهل بازه، بر آن شد تا این مکان را احیا کند. این پارک که عنوان ملی را نیز در کنار خود دارد، قرار است منحصر به فردترین مکان تفریحی در کشور نیز باشد. ۶۰ الی ۷۰ درصد آن به فضای سبز تبدیل خواهد شد.


    طرح معماری بستر پارک ملی چهل بازه، محدوده یکصد هکتاری در پهنه طولی آن، ابتدا به ۸ قسمت یا ۸ زون تقسیم می‏شود. در مرکز تقریبی هر زون یک کاسه (دریاچه) با حداکثر عمق تا کف بستر و تراز لبه آن همسطح متوسط هر زون در اتوبان امام علی(علیه السلام) اختیار می‌شود. وسعت هر دریاچه یا کاسه آبگیر در حدود ۱.۵ تا ۴ هکتار، بستگی به وسعت هر زون معین می‌شود. اختلاف سطح و فاصله هر دریاچه با دریاچه بالا دست و پائین دست به‏ صورت پله‌ای، شیب‌دار، آبشار و اشکال دیگر به هم مربوط می‌شوند.


    •    در حاشیه های بیرونی و محیطی پارک، زمین‌های کوچک ورزشی وجود دارد که همسایگان پارک را به ورزش و تشکیل تیم‌های محلی بسکتبال و والیبال دعوت می کند. در جعبه‌های داخلی و نزدیک به زمین‌های ورزشی، در بدنه دیگر تپه ماهورها، پارک‌های کودک پیش بینی شده که حدفاصل زمین‌های ورزشی و پارک‌های کودک را تونل هایی در دل تپه به هم مرتبط می‌نماید.
    •    در هر زون و در پهنه کنار دریاچه‌ها یک اتفاق مهم مانند؛ تالار شهر، فرهنگ سراها، نمایشگاه بزرگ گل و گیاه، برج چشم انداز، هتل چهل ستاره، ورزشگاه، رصدخانه، باغ وحش، بازارهای روز و دریاچه ها و ساختمان ها را به هم مربوط می‌کنند.
    این پارک از نظر معماری، جدای از زون بندی ارتفاعی و اختلاف سطح دریاچه‏ ها، از نظر مبلمان شهری و نشانه‌ها و مجسمه‌ها و دیگر زمینه‌ها، دارای هویتی یکپارچه است. چهره شیب این پارک، با نور آبی دریاچه‌ها و تاورهای بلند ورودی‌ها، چراغ‌ها و پروژکتورهای موضعی، چهره‌ای نمایان از پایین و از آسمان خواهد یافت.

    آدرس: مشهد، از شمال به بلوار امام علی، از جنوب به بلوار معلم و محلات مسکونی، از غرب به بلوار نمایشگاه، از شرق به میدان قائم

    تعداد بازدید :81
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,749,142
  تعداد بازدید امروز : 217
  تعداد بازدید این ماه : 25,866
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد