پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • موزه پهلوان رستم

    موزه آیینهای پهلوانی مشهد جایگاه پهلوانان و کشتی گیران پیشکسوت که دارای مقام های پهلوانی و هنرهای فردی است می باشد .موزه آیینهای پهلوانی مشهد شامل ۳ قسمت با عنوان های زورخانه , عیارخانه و نمایشگاه می باشد . پهلوانان در محل زورخانه اغلب ورزش های باستانی و… مشغول می باشند و در مجاورت این زورخانه محلی مناسب برای استراجت و لمکده های پهلوان نامی است که بعضا مراسم آیینی و فرهنگی از جمله گلریزان نیز در آنجا صورت می گیرد که نام این محل عیارخانه می باشد و همچنین نمایشگاه دائمی که نقالی شاهنامه , پرده خوانی و نمایش وسایل قدیمی از جمله کالسکه و خرمنکوبی و سایر ادوات سنتی و کشاورزی جهت بازدید علاقمندان و مشتاقان این عرصه گذاشته شده است .
    از سه‌راهی فردوسی به سمت مقبره سراینده شاهنامه که حرکت کنید، در امتداد جاده شاهنامه سمت چپ روستای معروف و تاریخی «چهاربرج» را می‌بینید. محله چهاربرج، محله‌ای قدیمی در مشهد است که با «یخدان طبیعی»، «خانه اربابی» و البته «موزه فرهنگ پهلوانی و زورخانه شه‌لافتی طابران توس» معروف شده است. در یکی از ورودی‌های روستای چهاربرج قطعا تابلویی توجه شما را به خود جلب می‌کند: «ورزش‌خانه آیین‌های زورخانه ‌ای شه‌لافتی، ‌طابران توس» که شما را به سمت زورخانه‌ای سنتی و قدیمی با سبک و سیاق زورخانه‌های ۷۰۰ سال پیش رهسپار می‌کند. ورودی زورخانه درب بسیار کوچکی است که برای وارد شدن باید خم شوید. روی آن با خط زیبایی نوشته شده است:
    «سر تعظیم فرود آور به هنگام ورود چون که جای ادب و رسم جوانمردان است»
    همزمان با زمزمه این شعر زیبا سر تعظیم فرود آورده و پای به درون زورخانه می گذاریم، ساختمانی قدیمی که رد حضورش را باید در آیین مهرپرستی جستجو کرد. اینجا بوی تاریخ می دهد و تا چشم کار می کند اشیاء و آثار قدیمی است که از در و دیوار آن آویزان شده است از میل و کباده گرفته تا انواع گلیم، سماورهای نفتی، قیچی های باغبانی وعکس پهلوانان قدیمی که در گوشه و کنار فضا جای گرفته اند.

    تعداد بازدید :101
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,610,823
  تعداد بازدید امروز : 713
  تعداد بازدید این ماه : 3,168
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد