پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • هفت حوض مشهد

    پارک هفت حوض مشهد در فاصله هفت کیلومتری جنوب شرقی مشهد میان کوه های خلج در این شهر واقع شده است. وسعت منطقه هفت حوض مشهد حدود ۵۷۰ هکتار می باشد.


    چگونگی شکل گیری هفت حوض
    هفت حوض به عنوان یکی از زیباترین پدیده های طبیعی و دیدنی های مشهد در میان کوه های خلج قرار گرفته و منطقه ای است با صخره ها ، سنگ های صاف و صیقلی ، ۷ حوضچه طبیعی زیبا و طبیعتی جذاب که در فصل بهار با وجود گل های زیبای شقایق بر جذابیت ان افزوده می گردد. بعضی از هفت حوضچه ای که در این منطقه در امتداد هم در مسیری ۱۶۹۰ متری قرار دارند، به اندازه یک استخر کوچک هستند. آب از حوضچه اول به حوضچه بعدی و بعدی می ریزد تا به حوضچه آخر برسد آب بعد از عبور از این هفت حوضچه به حوضی بزرگتر می ریزد و رودخانه مسیرش را ادامه می دهد. این پدیده طبیعی حوض ها یا دولین ها، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته است .
    کوه های خلج درنزدیکی شهر مشهد و در جنوب شهر قرار دارند. روستای مغان، غار مغان و بوستان طبیعی هفت حوض در این منطقه قرار دارد.
    ابتدا باید سفری به کوه های خلج داشته باشید ( کوه های خلج در جاده خلج در جنوب شرقی شهر مشهد قرار دارد). وقتی وارد شهرک سیدی و جاده خلج شدید ، بعد از طی کردن حدود ۳ کیلومتر از جاده ، به دوراهی خواهید رسید باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ رو ادامه دهید تا به ورودی بوستان برسید و بعد در این میدان باید اتومبیل تان را پارک کنید، حدود ۲ کیلومتر از مسیر را پیاده طی کنید تا به منطقه گردشگری هفت حوض برسید.برای رسیدن به حوضچه ها باید مسیر کوتاهی را به سمت بالای کوه حرکت کنید و سپس به سمت حوضچه ها سرازیر شوید. حتما قبل از عزیمت کفش مناسب کوهنوردی به همراه خود بیاورید.


    تلفن:33872166-051

    تعداد بازدید :56
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,650,844
  تعداد بازدید امروز : 594
  تعداد بازدید این ماه : 2,548
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد