پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • شیخ بهایی(ره)

    شیخ محمد بهاءالدین عاملی، معروف به شیخ بهایی، فرزند حسین بن عبدالصمد (عزّالدین حسین)، در ذی حجه ۹۵۳ق، در بعلبک لبنان متولد شد. نَسَب ایشان به حارث همدانی صحابی معروف امام علی(علیه السلام)می رسد. شیخ بهایی در سیزده سالگی (966 ق)به ایران مهاجرت کرد.
    او علوم رایج را در حوزه های علمیه قزوین و مشهد و اصفهان، نزد استادان فرزانه ای همچون: پدر بزرگوار خود، ملاعبدالله مدرس یزدی، ملّاافضل قاینی و... فراگرفت و شاگردان بی نظیری مانند: ملّاصدرای شیرازی، محسن فیض کاشانی، محمدتقی مجلسی و... تربیت کرد. این بزرگوار، در فقه،حدیث، نجوم، ریاضی، هندسه، طب و معماری تبحّر داشت و از وی بیش از هشتاد اثر علمی بر جای مانده است.
    شیخ بهایی برای ترویج فرهنگ اسلام و گشایش کار مردم، به دربار شاه عباس صفوی رفت و «مقام شیخ الاسلامی » را عهده دار شد که بزرگ ترین مقام دینی و دیوانی ایران، در آن روزگار بود. سیاست او، هدایت کارگزاران حکومت صفوی بود و در این راه، موفقیت چشمگیری داشت. افزون بر آثار علمی؛ تقسیم دقیق و عادلانه آب زاینده رود، طرح ریزی کاریز نجف آبادِ اصفهان، تعیین سمت قبله مسجد امام به مقیاسِ چهل درجه انحراف غربی از نقطه جنوب، مرمّت و بازسازی مجدّد یکی از رصدخانه های مراغه و... به ایشان منسوب است. این عالم فرزانه، در آخرین سال های حیات خود، از منصب شیخ الاسلامی کناره گرفت و به سیروسلوک پرداخت؛ تا آنکه روز سه شنبه، ۱۲شوال ۱۰۳۰ یا 1031 ق،در اصفهان، دعوت حق را لبیک گفت و علامه مجلسی بر او نمازگزارد. با توجه به وصیت شیخ بهایی، پیکرش را به مشهد آورده و در جوار مرقد مطهر امام رضا(علیه السلام) دفن کردند. درحال حاضر، آرامگاه شیخ بهایی(رحمت الله علیه) در جنوب شرقی روضه منوّره (رواق شیخ بهایی) قرار گرفته است.
    آرامگاه شیخ بهایی در مشهد داخل حرم مطهر رضوی بعد از رواق وسیع امام خمینی مزاری سنگی با پوششی شیشه ای قرار گرفته است. این مزار مربوط به عالم و دانشمند ایرانی بها الدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی است که تمامی زائران حرم امام رضا (ع) چه قبل و چه بعد از زیارت در مسیر قبر ایشان قرار می گیرند و برای ایشان فاتحه ای می خوانند.
    مقبره این دانشمند بین صحن امام و آزادی ، در جایی که بیشتر محل تدریس او بوده قرار دارد. شیخ بهایی در سال 1030 هجری قمری در گذشته است. این رواق که قبل از مرگش محل تدریس او نیز بوده حدود ۱۰۲ متر مساحت داره که با آینه کاری های بسیار و کتیبه های خوشنویسی شده زیبایی تزیین شده است. کتیبه هایی روی دیوار نصب شده که تاریخ مرگ و تولد شیخ بهایی را روی آن نوشته است.
    در مورد عظمت علمی این دانشمند همین بس که یونسکو سال ۲۰۰۹ میلادی را سال نجوم و شیخ بهایی نامگذاری کرده بود.

    تعداد بازدید :107
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,610,950
  تعداد بازدید امروز : 840
  تعداد بازدید این ماه : 3,295
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد