پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • بقعه تاریخی گنبد خشتی

    گنبد خشتی بنای تاریخی باشکوهی است که قدمتش بیش از ۶۰۰ سال تخمین زده می‌شود و در دوران تیموریان ساخته شده است. این بنای ارزشمند در یکی از گذرگاه‌های قدیمی منشعب از میدان طبرسی مشهد، با نام چهارسوق نوغان واقع شده است. گنبد خشتی مکان دفن سلطان غیاث‌ الدین از سادات موسوی مشهد است که به‌نیکی مشهور بوده است و اصل و نسبش با هفده واسطه به امام موسی کاظم (ع) بازمی‌گردد و از نوادگان وی به حساب می‌آید. بر روی سنگ مزارش عبارت «مرتضی، اعظم سلطان النقبا، غیاث الدنیا و الدین، امیر سلطان محمد بن سلطان النقبا بدر المله و الدین طاهر» حک شده است.
    اسناد تاریخی، جایگاه والای اجداد سلطان غیاث ‌الدین محمد را نشان می‌دهند و نیز این موضوع را شامل می‌شوند که این فرد، قدرت نفوذ زیادی در بین مردم و جامعه‌ زمان خودش داشته است. اجداد سلطان غیاث‌ الدین محمد در قرن پنجم تا نهم هجری، وظیفه‌ خطیر اداره حرم مطهر امام رضا (ع) را بر عهده داشته‌اند. به همین علت نام و کنیه آن‌ها روی اکثر سنگ‌بناهای حرم امام رضا (ع) و اشیای تاریخی موجود در آن، مانند کاشی‌های سنجری، سنگاب خوارزمشاهی و در مسجد بالاسر حک شده‌اند.
    وجه تسمیه به علت آجری یا خشتی بودن آن اعلام شده و در خصوص مشخصات معماری آن، اینگونه بیان شده است: «ورودی این بنا از ضلع جنوبی آن وارد رواقی چهار ضلعی می‌شود و سپس به چهار شاه‌نشین در محوطه اصلی منتهی می‌شود، در زمان احداث، سوره ملک با خط خوش ثلث در زیر پوشش داخلی، کتیبه شده، لبه‌های چهار ایوان نیز با سوره واقعه به قلم ریحان آراسته شده است.
    در خصوص سایر مشخصات معماری این بقعه دوره تیموری میتوان چنین گفت: گنبد خشتی در زمان قاجار، مرمت شده و فضای داخلی آن با نقاشی و کتیبه مزین شده است، نمای بیرون گنبد اصلی تماما از خشت خام بوده که گنبد در سال ۱۳۴۰ شمسی، کاشی شده است اما با توجه به اینکه کاشی‌کاری‌های انجام شده تناسبی با بنای مذکور نداشت، در سال‌های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۴ شمسی، کاشی‌ها بر چیده و بدنه گنبد، مجددا آجرپوش شد.
    آدرس: طبرسی 5

    تعداد بازدید :114
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,611,889
  تعداد بازدید امروز : 820
  تعداد بازدید این ماه : 4,234
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد