پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • سنگ نگاره شتر سنگ

    سنگ نگاره شتر سنگ در 8 کیلومتری شمال غرب مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد، کیلومتر 1 جاده شاندیز بعد از مجموعه سرزمین موج های خروشان، خیابان درخت بید و روستای دهنو، خیابان اول (یاس) سمت راست و در کوهپایه ای به سمت منبع آب بتونی واقع است. سنگ‌نگاره‌ها یا هنرهای صخره‌ای نمادی از هویت ملی ما محسوب می‌شوند. سنگ نگاره شتر سنگ در مشهد سنگ ‌نوشته‌ای تاریخی است که قدمت آن را به‌دوران نوسنگی نسبت می‌دهند. سنگ نگاره شتر قدمتی چندین هزار ساله داشته و یادگاری از اعماق تاریخ خراسان است که اسرار کشف نشده فراوانی در دل خود جای داده است.
    نگاره‌ها یا هنرهای صخره‌ای، شناسنامه یا سندهای دست اولی هستند که نمادی از هویت ملی هر دیار محسوب شده و کهن‌ترین آثار هنری و تاریخی به جای مانده از گذشتگان آن دیارند که در خود اسرار کشف نشده فراوانی دارند.
    این آثار بهترین سامانه‌هایی بوده که انسان‌های گذشته از طریق آنها ادامه حیات داده و با یکدیگر و جوامع بشری سخن گفته و ارتباط برقرار کرده اند.
    بیشترین نقوش این سنگ نگاره مربوط به طرح حیوانی از جمله بز کوهی، شتر دو کوهانه، گاو کوهان دار و احتمالا یوز پلنگ است که در میان آنها نقش درخت یا گیاه به صورتی خاص مشاهده می شود و آنچه اهمیت دارد وجود نقوش گاو کوهان دار و شتر دو کوهانه است که به اعتقاد باستان شناسان مملو از رمز و راز های فراوان است.
    در محل این سنگ نگاره، از دور سنگ‌های گرد غول پیکری دیده می‌شود که شباهت زیادی به شترهایی دارد که با اندازه‌های مختلف بر سینه این کوه کم ارتفاع خوابیده‌اند، شاید اصطلاح شتر سنگ هم با این برداشت اولیه بی ارتباط نباشد.
    اکثر نقوش حکاکی شده بر این سنگ‌ها دارای جهتی رو به جنوب و شرق است که حکایت از هوش و درایت هنرمندان حکاک آن را دارد.
    این هنرمندان آثار خود را رو به بهترین جهت و مناسب ترین شیب خلق کرده اند تا از حدود یازده هزار سال قبل تا کنون این آثار هنری حفظ شوند. بیشترین نقوش تکراری در محوطه شترسنگ همچون دیگر نقاط ایران بزکوهی است.
    نقش‌هایی که بر این سنگ نگاره چندین هزار ساله مشاهده می شود با طرح ها و اندازه های گوناگون، ولی با مضامینی یکنواخت در سطح ملی و جهانی است.
    اکثر نقوش، روی سنگ‌های گرد ایجاد شده و شباهتی نزدیک به بوم‌های سنگ نگاره های اردبیل، هرمزگان، ارسباران تبریز و جمهوری آذربایجان دارد. اطراف و روی سنگ‌های گرد پر از نقوش مختلفی است که هنرمندان هرکدام را بر اساس مهارتشان زیبا و ساده خلق کرده‌اند.
    بعد از نقوش بز کوهی بیشترین فراوانی نقوش، نقش انسان‌هایی است که در حالات مختلف حک شده‌اند. حالاتی همچون کمان داری، سواره، انجام حرکات موزن ، ایستاده و از همه جالب تر انسان‌هایی که سوار بر شیر هستند.نقوش آن احتمالا بر گرفته از تجربیات عینی و باورها و اعتقادات و نگرش پیشینیان به محیط زیست است و برای حکاکی روی این سنگ از جسمی سرتیز استفاده شده است روی این سنگ‌نگاره‌ها تصاویری از شیر، سگ، بز کوهی، گاومیش و انسان دیده می‌شود. برای رفتن به این مکان بهتر است از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید، به‌دلیل اینکه این مسیر خارج از محدوده شهری مشهد است. ازآن‌جاکه هیچ تابلویی برای پیدا کردن این منطقه در مسیر نیست، امکان دارد برای رسیدن به مقصد کمی سردرگم شوید و مجبور شوید کمی پرس‌و‌جو کنید تا این محل را ببینید. بنابراین وسیله شخصی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این سنگ‌نوشته‌ها در کوهپایه‌های روستای دهنو قرار گرفته‌اند. بازدید از این منطقه بیشتر از نصف روز زمان نمی‌برد. ازآنجاکه این منطقه در جاده پررفت‌وآمد مشهد-شاندیز واقع شده، بهتر است روزهای وسط هفته و در خلوتی جاده‌ها به سنگ نگاره شتر سنگ بروید. این سنگ‌نگاره‌ها در کوهپایه کوه قرار گرفته‌اند و این محل سایه ندارد، بنابراین بهتر است در روزهایی که آفتاب شدید نیست از این منطقه دیدن کنید تا از بازدید خود از این مکان لذت ببرید.

    آدرس: شاندیز، 8 کیلومتری شمال غرب 

     

    تعداد بازدید :130
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,749,098
  تعداد بازدید امروز : 173
  تعداد بازدید این ماه : 25,866
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد