پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • مجموعه موزه و آرامگاه نادری

    باغ موزه نادری یا همان آرامگاه نادر شاه افشار ، بنایی است که به یادبود نادر شاه افشار در ضلع شمال غربی چهار راه شهدا شهر مشهد قرار دارد. آرامگاه نادرشاه پس از حرم مطهر امام رضا (ع)، جزء مهم ترین اماکن گردشگری و تاریخی داخل مشهد مقدس می باشد. این بنا در میان باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ مترمربع ساخته شده و ساختمان این آرامگاه نیز به شکل خیمه و چادر عشایری احداث گردیده است. علاوه بر این، مقبره نادرشاه افشار دارای سکویی دوازده پله ای و محل گور نیز سکویی در کنار قبر می باشد که مجسمه نادرشاه افشار را در حالی که بر اسبی سوار است به همراه سه تن دیگر نمایش می دهد. طراحی این مجسمه بسیار زیبا، توسط مجسمه سازی ایرانی به نام استاد ابوالحسن صدیقی صورت گرفته و پایه ریزی آن در کارخانه بروتی در کشور ایتالیا انجام شده است.
    این بنا در سال ۱۳۳۸ شمسی توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و از درآمد حاصل از عوارضی که از زائرین شهر مشهد دریافت شد، ساخته و سپس در سال ۱۳۴۲ افتتاح گردید. باغ نادری ، شامل دو تالار، اتاق آرامگاه، ایوان ها، موزه، پایه مجسمه و نیز دفتر امضای بازدیدکنندگان می باشد. دو تالار این بنا در مجاورت یکدیگر بوده که یکی از این تالارها موزه اسلحه مربوط به دوره های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادر شاه افشار می باشد.
    در تالار موزه اسلحه، انواع سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، دو شمشیر متعلق به نادر و نیز چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادر موجود می باشد.
    تالار موزه دوم از سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه گردید. این تالار شامل انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر می باشد. تابلوی طراحی و نصب شده که اختصاص به معرفی نادرشاه، آرامگاه نادری، قصر خورشید، کلنل محمد تقی خان پسیان و ابوالحسن صدیقی دارد، در این تالار به معرض نمایش گذاشته شده است.
    مساحت کلی آرامگاه و باغ نادر، حدود ۱۴ هزار متر مربع می باشد و باغ از چهار طرف خود به چهار خیابان متصل و دیواری با سنگ گرانیت و با تلفیق نرده های آهنی به نقش تبرزین به دور مقبره کشیده شده است. بنای اصلی آرامگاه ، دارای مساحت ۱۲ هزار متر مربعی می باشد که سه ایوان شرقی ، جنوبی و غربی متصل به یکدیگر، سه راهرو و پله دارد.
    تالار آرامگاه به شکل مربع، از دو دیوار قرمز رنگ سنگی بسته و دو قسمت ستون بندی باز تشکیل شده است که سنگ مزار نادر در گوشه این مربع در پناه دو دیوار جا دارد و به طرف بیرون نگاه می‌کند. این زاویه و پناه و باز بودن تالار ، تداعی کننده حالت صحنه جنگ و دفاع و حمله می باشد. همچنین رنگ قرمز دو دیوار به معنی جنگ بوده و برجستگی های با اندازه های متفاوت سنگی که از دو دیوار بیرون آمده اند نبردهای مختلف نادر را نشان می‌دهد.
    در گوشه شمالی باغ نادری آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان قرار دارد. وی از نظامیان اواخر دوره قاجاریه و اولین فرد ایرانی بود که توانست دوره آموزش خلبانی را بگذراند که طراحی سنگ مزار محمدتقی خان پسیان را هوشنگ سیحون انجام داده است
    آدرس : خیابان شیرازی ،چهارراه شهدا

    شماره تماس :

    051-32224888

    تعداد بازدید :71
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,749,157
  تعداد بازدید امروز : 232
  تعداد بازدید این ماه : 25,866
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد