پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • پارک موزه علوم زمین

    مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور، در سال 1369 با هدف توسعه اطلاعات پایه در حوزه علوم زمین در مشهد شروع به کار کرد. پس از آن اقداماتی جهت ایجاد نخستین پارک موزه علوم زمین کشور از سال 1387 صورت گرفت. این مجموعه نهایتا در سال 1397 فعالیت خود را به‌طور رسمی در فضایی متفاوت با سایر موزه‌ها، در محوطه‌ای که با عناصر خاص زمین‌شناسی تزیین شده‌اند، شروع کرد.
    شروع اتفاقی هیجان‌انگیز
    گردن بلند دایناسور که از چند متر آن‌طرف‌تر هم قابل مشاهده است، یکی از ویژگی‌هایی است که توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. در این سفر بی‌شک یکی از جالب‌ترین تجربه‌ها در انتظارتان خواهد بود. محوطه اصلی پارک، منظومه شمسی، ساعت آفتابی، آب‌نمای قاره‌ها، کره زمین، انواع سنگ‌ها، انواع گسل‌ها، تندیس زمین‌شناسی، محوطه دایناسور، برکه نمادین دریاچه ارومیه، آبشار، تونل آموزش معدن زغال‌سنگ، تندیس مادر و زمین، پارک اکتشاف، ساختمان مرکزی، کافی‌شاپ و مرکز خرید، بخش‌هایی هستند که در این مجموعه وجود دارند. بعضی از قسمت‌ها در حال ساخت‌ هستند.؛ اما اکثر بخش‌ها، به‌ویژه بخش‌های مربوط‌به ساختمان اصلی موزه زمین‌شناسی تکمیل شده و پذیرای بازدیدکنندگان‌ است.
    پس از تهیه بلیت، وارد محوطه این پارک موزه می‌شوید. المان‌های بصری و زمین‌شناسی به‌قدری جلب توجه می‌کنند که مطمئنا با خودتان می‌گویید، از کجا باید شروع کنم. اما نگران نباشید. یکی از نکات مثبت در این پارک موزه، وجود راهنما است که تمام قسمت‌ها را با شما همراهی می‌کند.
    بخش‌های مختلف پارک
    در ابتدا و پیش از شناخت زمین، وارد بخش منظومه شمسی می‌شوید.؛ فضایی گنبدی‌شکل که سیاره‌های آن باتوجه ‌به مقیاس‌های اصلی کوچک شده‌اند. اطلاعاتی که می‌توان در این بخش از تابلوهای موجود دریافت کرد، در شناخت بهتر ستاره‌ها و منظومه شمسی بسیار مفید خواهند بود.
    بخش بعدی شامل ساعت‌های آفتابی است. راهنما به شما نشان می‌دهد چگونه درگذشته با استفاده از ابزار‌های ساده‌ای نظیر نور آفتاب، سایه‌ای که از پیکره انسان روی زمین شکل می‌گرفته و البته دانش گذشتگان، ساعت دقیق را در طول روز تعیین می‌کردند.
    کره زمینی که لایه‌های مختلف پوسته، گوشته و هسته آن به‌صورت ماکت متحرک لمس‌کردنی است، برای کودکان بسیار دوست‌داشتنی است.
    پس از بخش کانی‌ها، ابزارهای زمین‌شناسی حرفه‌ای را در ویترین مشاهده می‌کنید؛ کفش، چکش، قطب‌نما و ذره‌بین، و یکی از جالب‌ترین نقشه‌هایی که تاکنون دیده‌اید:، یعنی نقشه دست‌نویسی که آقای دکتر سبزه‌ای با‌ دقت و حوصله از بخش‌های مختلف اکتشافی نگاشته‌اند، در این بخش وجود دارد.
    راهنما پس از بازدید از ساعت‌های آفتابی، شما را برای آشنایی با انواع سنگ‌های موجود در طبیعت به سمت دیگر محوطه پارک می‌برد. در آنجا سنگ‌های بزرگی از جنس رسوبی، کنگلومرا و دگرگونی را در ابعاد بزرگی خواهید دید. لمس سنگ‌ها ازنزدیک، برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. پس از آن، دایناسور غول‌آسای داخل محوطه به شما معرفی می‌شود که در ابعاد واقعی طراحی و ساخته شده است و با ظاهری آرام در گوشه پارک جا خوش کرده است. خوشبختانه این دایناسور گیاه‌خوار است و با شما کاری نخواهد داشت.
    پس از بازدید از دایناسور، به‌سمت نیمکت‌هایی می‌روید که ظاهری عجیب دارند و درواقع نیم‌رخ‌های زمین‌شناسی برای آموزش انواع گسل‌ها هستند. طراحی خلاقانه و زیبای این بخش از پارک به‌همراه آموزش با ابزار آموزشی لمس‌کردنی، بسیار تاثیرگذار‌ خواهد بود.
    یکی دیگر از بخش‌های آموزشی موجود در بخش بیرونی تونل، معدن‌کاری است. از در چوبی تونل زیرزمینی، وارد این بخش می‌شوید. ابزار‌هایی واقعی نظیر چراغ‌های هدلایت، باتری‌ها و کلاه‌های سیاه و دوده‌گرفته‌ای را مشاهده می‌کنید. بعد گذر از تونلی که تماما به‌شکل و ابعاد واقعی ساخته شده است، وارد بخشی با سقف گنبدی می‌شوید که در آن کارگرهای معدن در حال کار هستند. ماکت‌های انسانی که به‌علت کار در معدن به‌رنگ سیاه درآمده‌اند، در حال کنده‌کاری با کلنگ‌ها هستند. جان‌پناه‌ها و ریل‌های مخصوص حمل واگن‌های زغال‌سنگ، دشواری کار در معادن را به نمایش می‌گذارند.
    ساختمان موزه
    مجموعه‌ پارک موزه زمین شناسی، در دو بخش مسقف و فضای باز اجرا شده است، پس از بازدید از محوطه پارک، به داخل ساختمان مسقف وارد می‌شوید که بیشتر به موزه شباهت دارد. در بخش مسقف انواع سنگ‌ها، کانی‌ها و فسیل‌ها، شامل ۷۰۰ نمونه کانی، ۱۰۰ نمونه سنگ، ۱۴ نمونه عنصر طبیعی، ۵۰ نمونه فسیل، ۶۰ نمونه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و همچنین برخی پدیده‌های زمین‌شناسی به نمایش گذاشته شده‌اند. در سالن اصلی موزه، اسکلت غول‌پیکر تیرانوسوروس (Tyrannosaurus) روبه‌روی شما است و به شما لبخند می‌زند، دایناسوری که در دوره ژوراسیک طبق فرضیه برخورد شهاب‌سنگ و فوران آتش‌فشانی از بین رفته ‌است.
    در اینجا دوره‌های مختلف زمین‌شناسی (پالئوزوئیک، مزوزوئیک و سنوزوئیک) را با ماکت‌های مختلف موجوداتی که در آن دوران زندگی می‌کردند، خواهید شناخت و به‌همراه آن، اطلاعات زمین‌شناسی و زیست‌شناسی آن دوره‌ها در دسترستان خواهد بود.
    بخش فسیل‌ها و سنگواره‌ها شامل ناخن، رد پا و دندان دایناسور با قدمت بیش از ۱۵۳ میلیون سال، فسیل‌های موجودات اقیانوسی عصر حاضر، سنگ‌های قدیمی (به‌طور مثال سنگ گرانیتی با قدمت بیش از ۵۰۰ میلیون سال) است. علاوه‌بر نمونه‌هایی که از ایران جمع‌آوری شده‌اند، سنگ‌ها و فسیل‌هایی از کشورهایی مانند برزیل، مراکش، ماداگاسکار، آلمان و فیلیپین نیز جمع‌آوری و خریداری شده‌اند. قدیمی‌ترین فسیل موجود در این موزه مربوط‌به بیش از ۵۰۰ میلیون سال پیش است. فسیل رد پای دایناسور در رسوبات ژوراسیک که در کرمان کشف شده است، یکی از جالب‌توجه‌ترین فسیل‌ها در این بخش از موزه است.

    پس از بررسی وسایل زمین‌شناسان و مشاهده انواع سنگ‌ها داخل ویترین‌ها، به ماکت کوه آتش‌فشانی برخورد می‌کنید، که با اهرمی چرخشی شروع به غرش و فوران می‌کند. مطمئنا این بخش، یکی از بخش‌های دوست‌داشتنی این پارک موزه برای کودکان است.

    مشهد به‌عنوان شهر سنگ‌های قیمتی و زینتی شناخته شده‌است. به‌ همین منظور در قسمت بالایی موزه در کنار دیوار‌هایی که نماد و نشانه تپه‌های شنی در کویر است، ویترین‌هایی مملو از سنگ‌های قیمتی ازجمله آگات یا یاقوت، چشم‌ گربه، چشم ببر، قطعه بزرگی از استالاگمیت کوارتز و فیروزه قرار گرفته‌اند. یاقوت‌هایی تراش‌خورده به‌شکل سر مردان هخامنشی و چهره‌ها و اشکال مختلف و… زینت‌بخش این قسمت از موزه‌اند.

    درنهایت و در کنار تمام این زیبایی‌ها، با مخاطرات و علل وقوع حوادثی نظیر سیل، زلزله، سونامی و گردباد آشنا می‌شوید، حوادثی که در نقاط مختلق جهان و اخیرا در ایران نیز رخ داده است. همچنین یاد می‌گیریم که علت ایجاد حفره‌ای عمیق به‌نام فروچاله در بخشی از زمین زراعی در همدان چیست و چرا باید مراقب مادر زمین بود.


    آدرس: مشهد، بلوار شهید فکوری، بین فکوری 55 و 57

    تلفن تماس: 8-38218146-051
    هزینه ورودی برای افراد عادی 15000 تومان، برای دانشجویان7000 تومان و برای دارندگان کارت منزلت 5000 تومان

     

    تعداد بازدید :40
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,644,488
  تعداد بازدید امروز : 401
  تعداد بازدید این ماه : 36,833
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد