پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • قره سو

    قره سو نامی ترکی است و معنی آن آب سیاه است. آبشار قره‌ سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری در روستایی بنام قره سو قرار دارد. ارتفاع آن حدود ۱۲۵۰ متر از سطح دریا درقسمت غرب شهر کلات و درحدود ۱۶۰ کیلومتری شمال مشهد واقع شده است. جاده آن پیش از تونل ورودی شهر از ابتدای جاده کلات – درگز جدا می شود و بعد از 5 کیلومتر درجهت جنوب غرب به روستای قره سو می رسد. 

    قره سو کلات با طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی، آبشارهای بلند با دره‌ های تنگ، وجود هشت آبشار و چشمه‌ های خنک و نردبان‌ های فلزی (تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار) از مواردی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می‌ کند. 

    ابتدای دره با یال های چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماماً صخره ای و در اطراف آن لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار دیده می شود. آبشار قره سو چند آبشار کوتاه و بلند دارد که حداکثر ارتفاع آن هشت متر است. 

    در سمت چپ دره ای فرعی و کوچک وجود دارد. در ابتدای مسیر به خرابه های نانوا خانه نادرشاه می رسیم. در زمان نادر زنانی در اینجا نان می‌پختند و به صورت زنجیره انسانی دست به دست نان‌ های داغ را تا عمارت خورشید حمل می‌ کردند تا به دست شاهنشاه برسانند. آبشار قره سو کلات نادر از سطح دریا حدود 1190 متر می‌ باشد. آب آبشارهای این منطقه به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می‌ رسد. دره‌ های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره‌ هایی 90 درجه و سر به فلک کشیده این مکان را زیباتر نموده است. آبشارهای قره سو در کلات نادری نردبان دارند و می توان به آسانی از آنها عبور کرد. پس از چند کیلومتر راهپیمایی، جنگل ارس که درختچه های بسیاری دارد، دیده می شود. 

    برای بالا رفتن از آبشار قره سو مشهد، نردبان‌ های فلزی گذاشته شده است. هنگام بالا رفتن از آبشار قره سو، با توجه به فصل و میزان آب، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌ گیرد (فصل بهار)، امّا در مواقعی که آب کمتر می‌ شود (فصل تابستان)، فقط سبب خیس شدن افراد می‌ شود. دو مسیر برای رسیدن به آبشار وجود دارد. مسیر اول از شهر مشهد از طریق میدان امام حسین (ع) به سمت شهر کلات نادری، که 145 کیلومتر است و 5 کیلومتر بعد از شهر کلات در حاشیه سمت چپ جاده، روستای قره‌ سو واقع است. 

    مسیر دوم از طریق قوچان و درگز به کلات نادری به این صورت که از شهر قوچان مسیر 110 کیلومتری به شهر درگز و از آنجا مسیر 80 کیلومتری به سمت کلات طی شود ولی این مسیر بسیار پر پیچ و خم و دارای گردنه و سربالایی و سرازیری است. از این مسیر 5 کیلومتر مانده به شهر کلات، روستای قره‌ سو قرار دارد. 

    برای رسیدن به قره سو قبل از تونل ورودی کلات باید توقف کنید و حدود یک کیلومتر در جاده درگز بروید تا در سمت چپ جاده، جاده ای ۴ کیلومتری به سمت قره سو نمایان شود. بعد از طی مسافت ۴ کیلومتری با روستای قره سو مواجه می شوید و بعد از حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها می رسید. این مکان به دلیل زیبایی که دارد مسافران زیادی راجذب می کند.

    تعداد بازدید :54
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,650,766
  تعداد بازدید امروز : 516
  تعداد بازدید این ماه : 2,470
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد