پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • باغ گل‌ها

    باغ گل‌های مشهد در مساحتی حدود سه هکتار احداث گردیده است که ساختار آن به شکل گل بنفشه طراحی شده که اگر از بالا این باغ را تماشا کنید قابل تشخیص است . در فصول مختلف سال گلهای مختلف که با آب وهوای آن فصل سازگار می باشد کاشته می شوند . در ابتدای تاسیس این باغ در مشهد گونه های مختلف و بیشتری از گل ها و گیاهان وجود داشت که به علت ناسازگاری با شرایط اقلیمی مشهد از بین رفتند و اکنون در هر فصلی گیاهان و گل های سازگار نسبت به اب و هوا را می کارند.

    باغ گل‌های مشهد دارای چشم اندازی دلنشین است که عطرخوشایند گل ها و رایحه ملایم آنها در فضای این مکان آکنده است و آرامش دهنده روح وجان هر انسان طبیعت دوست است .
    باغ گل‌های مشهد امکاناتی را برای باز دید کنندگان خود فراهم آورده که از جمله آن می توان به تئاترروباز،گلخانه آموزشی،آبنما ومحوطه بازی کودکان اشاره کرد.وهمچنین برکه ای زیبا که در آن نیلوفر های آبی وجود دارد که منظره ای چشم نواز را ایجاد کرده است .

    باغ گل های مشهد از هشت قسمت اصلی تشکیل شده است که به این دلیل است که گل بنفشه،هشت عدد گلبرگ دارد و طراحی این باغ هم براساس ساختار گل بنفشه است و شامل : باغ رز، باغ گل های فصلی، باغ صخره ای، باغ گیاهان دارویی و معطر، باغ گیاهان پیازی،آمفی تئاتر روباز،محوطه ویژه بازی کودکان و لابیرانت و نیز گلخانه آموزشی می باشد.

    در باغ رز این مجموعه انواع گل های رز کاشته می شود و ازتنوع خوبی برخوردار است.در باغ گل های فصلی، در هر فصل گل های مخصوص به همان فصل که با شرایط اقلیمی و آب و هوایی شهر مشهد سازگاری دارد انتخاب و کاشته می شوند. باغ صخره ای انواعی از گیاهان صخره ای را در میان صخره ها با زیبایی فوق العاده ای به نمایش می گذارد.باغ گیاهان دارویی و معطر دارای گیاهان دارویی و معطر نقاط مختلف ایران می باشد که در زمان مخصوص به خود در این قسمت باغ گل های مشهد گشت می شوند.

    در باغ گیاهان پیازی همان طور که ازنامش پیداست انواعی از گیاهان پیاز دار که متناسب با شرایط جوی مشهد است می کارند.سوخ یا پیاز جزیی از گیاه است که می تواند برای تکثیر گیاه در زمانی که بخش های هوایی آن از بین رفته اند، استفاده شود.تهیه گل های گلدانی با سوخ از آسان ترین روش هاست و بسته به این که پیاز یا همان سوخ درشت یا ریز باشد،یک الی چهار عدد در هر گلدان می کارند.گل های پیازی مخصوصا به علت پیش رس بودن گلشان در آغاز بهار و ایام عید،طرفداران زیادی دارند. گل های پیازی مختلفی وجود دارند که از جمله آن ها می توان به آماریلیس که گونه های مختلفی دارد ولی عموما گل آماریلیس سرخ رنگ شناخته شده تر است وبه دلیل زیبایی اش مورد توجه است.لاله و نرگس هم از دیگر گل های معروف پیازی اند.

    سنبل که در ایرن همه آن را می شناسند و جزیی از سفره هفت سین ماست و با آیین سنتی ما پیوند دارد از گیاهان پیازدار محسوب می شود و رنگ های گوناگونی ازآن مثل بنفش،قرمز،زرد،آبی،نارنجی و سوسنی وجود دارد که رنگ های بنفش وآبی آن بیشتر شناخته شده هستند.

    گلخانه آموزشی ، بخشی از فضای باغ گل های مشهد است که قابل استفاده برای دانشجویان و مناسب برای کار های پژوهشی است. قسمتی از مجموعه باغ گل های مشهد بصورت یک آمفی تئاتر در فضای باز و دلنشین درنظر گرفته شده است و برای برگزاری نمایشگاه گل،سخنرانی و جشن ها مناسب است.

    محوطه مخصوص بازی کودکان هم برای خانواده هایی که مشتاق بازدید از این مجموعه هستند فراهم آمده تا هم کودکان و هم بزرگتر ها اوقات خوشی را در این فضای زیبا بگذرانند .
    آدرس : بین معلم 71 و 73

    شماره تماس : 051-38640105

    تعداد بازدید :73
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,612,463
  تعداد بازدید امروز : 380
  تعداد بازدید این ماه : 4,808
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد