پورتال زیارت و گردشگری شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۰۹/۱۸
   تعداد بازدید :181
   برای نخستین بار در کشور؛ زنگ شاهنامه در مدارس ابتدایی مشهد
   برای نخستین بار در کشور؛ زنگ شاهنامه در مدارس ابتدایی مشهد
   در مراسم آیین اختتامیه نخستین دوره آموزش مربیان و آغاز طرح آموزش مفاهیم شاهنامه در مدارس ابتدایی مشهد؛ «زنگ شاهنامه» در مشهد به صدا در آمد

   به گزارش روابط عمومی معاونت گردشگری و زیارت، آیین اختتامیه نخستین دوره آموزش مربیان و آغاز طرح آموزش مفاهیم شاهنامه در مدارس ابتدایی مشهد با حضور رئیس و اعضای شورای شهر و مدیران شهری، مدیرکل، مسئولین و رؤسای ادارات نواحی هفتگانه آموزش و پرورش، و جمعی از مدیران و آموزگاران دبستان و پیش دبستانی در محل پژوهش‌سرای فرهنگ و ادب پارسی ثابت برگزار شد.
   محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی مشهد در این مراسم با بیان اینکه حکیم ابوالقاسم فردوسی، بعنوان نماد هویتی و تمدنی ایران زمین، سرمایه‌ای ملموس و عینی دارد که برای ما به یادگار مانده و آن آرامگاه فردوسی است، گفت: متاسفانه طی سالیان طولانی فضای بیرونی آرامگاه شرایط بسیار نامناسبی داشت که به هیچ وجه زیبنده و در شان حکیم توس نبود؛ شورای پنجم با ایجاد کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس، پرداختن به این محدوده را به شکل ویژه در دستورکار خود قرارداد، درحالیکه ماموریت ذاتی ما نبود.
   وی با بیان اینکه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و در ذیل آن معاونت گردشگری و زیارت این سازمان، تلاش‌های بسیاری برای اجرایی شدن زنگ شاهنامه در مدارس داشتند، گفت: تفاهمنامه منعقد شده میان مدیریت شهری مشهد و آموزش و پرورش نشان‌دهنده عزم جدی ما در توجه به مسائل فرهنگی و هویتی شهر، در کنار هویت شاخص دینی و مذهبی مشهدالرضا(ع) است.
   رئیس شورای شهر مشهد با خطاب قراردادن معلمان زحمتکش و پرتلاش که عهده‌دار زنگ شاهنامه در مدارس هستند، گفت: از شما عزیزان تقاضا داریم، این تجربه نو و حرکت جدید در حوزه آموزش را با جدیت پیگیری کنید تا نتایج عینی و ملوس و مبارکی را شاهد باشیم.
   قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان در این مراسم گفت: آموزش و پرورش و نظام تعلیم و تربیت در همه جوامع رویکردهای متفاوتی از جمله فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دارند و یکی از تکالیفی که در حوزه فرهنگی بر عهده ما گذاشته شده حفظ و انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر است.
   مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی اظهار کرد: اگر قرار است ریشه ها و اصالت های فرهنگی خود را به دانش آموزان انتقال دهیم حتما باید از ادبیات غنی فارسی بهره بریم و شاهنامه حکیم فردوسی که باعث افتخار ما ایرانیان است بهترین گزینه در این زمینه است.
   وی عنوان کرد: طرح آموزش مفاهیم و قصه های شاهنامه به همت معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی برای اولین بار در کشور به صورت آزمایشی در 32 مدرسه ابتدایی نواحی هفت گانه مشهد و منطقه تبادکان در قالب برنامه ویژه مدرسه به میزان دو ساعت در هفته اجرایی خواهد شد و قرار است 15 قصه شاهنامه به دانش آموزان پیش دبستانی و پایه چهارم ابتدایی آموزش داده شود
   علیرضا قیامتی، شاهنامه پژوه و مشاورطرح اظهار کرد: «شاهنامه عامل پیوند همه اقوام ایرانی است»، گفت: شاهنامه حس میهن‌دوستی و خردورزی را القاء می‌کند و تمام جنگ‌های آن برای دفاع از کیان، خردورزی و دانش بوده است و تنفر از ملت‌های دیگر در شاهنامه دیده نمی‌شود.
   قیامتی، شاهنامه را کتاب دانش، تربیت و آموختن دانست و خاطرنشان کرد: هیچ خصلتی انسانی نیست که در شاهنامه به آن اشاره نشده باشد. آنچه در این کتاب مایه سرافرازی ایران و ایرانی می‌شود، دانشوری، خردورزی، دادگری، انسانیت و آزادگی است.

   همچنین در ابتدای این مراسم ابراهیم زره ساز مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی گفت: امروز در برهه ای قرار داریم که کودکان و نوجوانان دائما در حال به روز شدن هستند و در این بلبشوی فضای فرهنگی جهت بازیابی هویت ملی، تاریخی و دینی خود فقط یک ابزار اساسی وجود دارد و آن ابزار هنر است و هنر می تواند محتوای غنی را به راحتی به نسل امروز منتقل کند و پیش زمینه ابزار هنر و بستر تمامی رشته های هنری، قصه می باشد که می تواند باعث ارتباط مخاطب و نسل نوجوان و جوان با فرهنگ و هویت خودش شود.
   گفتنی است در راستای عمل به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت توجه به احیای توس و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با هدف انتقال آموزه‌های اخلاقی، دینی و فرهنگی شاهنامه در میان نسل جوان و تقویت بنیان‌های میهنی و پیوند هویت ملی و مذهبی، تفاهم‌نامه‌ای همکاری مبنی بر آموزش شاهنامه ویژه مربیان مدارس ابتدایی مشهد، میان شهرداری مشهد و اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در دوم مردادماه ۹۸ به امضا رسید و اتفاق فرخنده‌ای در تاریخ خراسان شکل گرفت.
   در پایان این برنامه به صورت نمادین «زنگ شاهنامه» توسط دکتر محمدجعفر یاحقی نواخته شد.

   برای نخستین بار در کشور؛ زنگ شاهنامه در مدارس ابتدایی مشهد
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,943,373
  تعداد بازدید امروز : 156
  تعداد بازدید این ماه : 1,038
  آخرین به روزرسانی : 1401/05/26
 • آدرس :چهارراه دکترا، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس، طبقه دوم معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :-
  فاکس :-
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد