پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۰۸/۰۴
   تعداد بازدید :73
   سرپرست شهرداری منطقه ۱۱ مشهد:
   شهرداری مشهد فعال‌ترین ارگان برای پذیرائی از زائران در دهه پایانی صفر است
   سرپرست شهرداری منطقه ۱۱ مشهد گفت: فعال‌ترین ارگانی که در دهه پایانی صفر برای پذیرایی زائران در سطح شهر فعال بوده، شهرداری مشهد است

    مریم عرب‌احمدی در گفت‌وگو با ستاد خبری دهه پایانی صفر، در خصوص اقدامات منطقه 11 برای این ایام، اظهار کرد: ما در منطقه ۱۱ یکی از ایستگاه‌های استقبال از زائران پیاده را داریم که در این ایستگاه زائران از سمت طرقبه و شاندیز و روستاهای توابع شهرستان شاندیز مراجعه می‌کنند.
    
   وی افزود: امسال در کنار ایستگاه‌ها ۱۰ غرفه وجود دارد که خدمات مورد نیاز زائران مانند واکس کفش، وای‌فای و خدمات الکترونیک، ماساژ، راهنمایی‌های مذهبی، کمک‌های اولیه پزشکی و رادیو زائر را داریم، شرایطی را برای پذیرایی از زائران فراهم کردیم و غرفه‌ای را نیز برای کودکان به عنوان زائر کوچولو اختصاص دادیم. ایستگاه ما به صورت حمایتی و با مشارکت گروه‌های مختلف از جمله شورای اجتماعی محلات منطقه، ناحیه مقاومت سپاه سلمان، پایگاه‌های بسیج، مساجد، گروه‌های مردمی و مدارس سطح منطقه 1۱ اداره می‌شوند.
    
   عرب‌احمدی بیان کرد: فراخوانی برای خادمان افتخاری داشتیم که ۲۰۰ نفر اعلام آمادگی کردند، ما نیاز به ۱۰۰ نفر خادم افتخاری داریم که هماهنگی‌های لازم با آن‌ها انجام شده است. این خادمان گروه‌های سنی مختلفی را پوشش می‌دهد و درصد زیادی از آن‌ها نوجوانان بین ۱۵ تا ۱۸ سال بودند.
    
   سرپرست شهرداری منطقه ۱۱ مشهد گفت: محل استقرار ایستگاه در بوستان ملت قرار دارد، مکانی است که جنبه فرهنگی دارد و دسترسی مناسبی برای زائران خواهد داشت. نام ایستگاه شهید محمدتقی رضوی است که هر سال به این اسم نامگذاری می‌شود و در محل نمازخانه شهید بهشتی پارک ملت قرار دارد. ایستگاه ما در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در سه شیفت از ۸ صبح تا 10 شب فعال است.
    
   وی ادامه داد: این ایستگاه حمایتی بوده و محوریت این موضوع با مشارکت مردم و سایر ارگان‌ها دخیل است. از همان ابتدا موضوع را با محوریت شورای اجتماعی محلات آغاز کردیم که خود مردم منطقه دخیل و درگیر هستند. گروه‌های زیادی از مردم منطقه اعلام آمادگی کردند و از ابتدا در کنار ما بودند.
    
   عرب‌احمدی خاطرنشان کرد: 10 پایگاه برای جمع‌آوری نذورات معرفی کردیم. افراد مختلفی اعلام آمادگی کردند که هر کدام به نوعی خدمات ارائه دهند. تمام این غرفه‌ها توسط خود مردم اداره و خدمت‌رسانی می‌شوند و ما جنبه مدیریت، نظارت و تهیه زیرساخت‌ها و فضا را داریم، نقش صددرصدی نداشته و بیشتر کارها از طریق مردم انجام می‌شود. تمام خادمان ما افتخاری هستند.
    
   سرپرست شهرداری منطقه ۱۱ مشهد اضافه کرد: سازمان پارک‌ها در سطح پارک ملت غرفه‌های آماده‌ای را داشتند که برای برخی رویدادها ساخته بودند و هنوز به بهره‌برداری نرسیده بود. با هماهنگی سازمان پارک‌ها و معاومت خدمات شهری قرار شد که از آن غرفه‌‎های آماده استفاده کنیم تا هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود و هم وضعیت ظاهری مناسبی داشته باشد.
    
   وی با بیان اینکه خدمات جانبی با مشارکت هیئات اتومبیلرانی و موتورسواری داریم، عنوان کرد: گروه‌هایی به صورت گشت سیار امداد و کمک در مسیر شاندیز و بلوار وکیل‌آباد گشت می‌زنند و اگر زائری نیاز به کمک داشته باشد، کمک‌رسانی می‌کند. برنامه ویژه‌ای در زمینه سوغات فرهنگی مشهد در نظر گرفتند که تسبیح و مهر را با گِل رس در محل می‌سازند و به زائران اهدا می‌کنند.
    
   عرب‌احمدی در خصوص اقدامات شهرداری، تصریح کرد: شهرداری در این زمینه فعالیت بسیار زیادی دارد، آنچه مستقیما به بحث موضوع زائران پیاده برمی‌گردد، در زمینه مباحث فرهنگی و مذهبی و نیز خدمات شهری است. شهرداری با استفاده از خدمات مختلف از این موضوع حمایت می‌کند. فعالیت‌های زیادی به لحاظ خدمات شهری و فضای سبز در حال انجام بوده تا شهر به بهترین شکل ممکن برای پذیرایی زائران آماده شود. فعال‌ترین ارگانی که در این زمینه در سطح شهر فعال بوده، شهرداری مشهد است.
    
   سرپرست شهرداری منطقه ۱۱ مشهد در خصوص میزان ورودی زائران پیاده به مشهد، بیان کرد: حدود ۶،۷ هزار نفر از سمت طرقبه و شاندیز و روستاهای توابع تعدادی به ایستگاه‌های منطقه 11 و تعدادی به ایستگاه‌های منطقه 9 مراجعه می‌کنند. 

   شهرداری مشهد فعال‌ترین ارگان برای پذیرائی از زائران در دهه پایانی صفر است
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,687,478
  تعداد بازدید امروز : 521
  تعداد بازدید این ماه : 9,833
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد