پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۰۸/۰۴
   تعداد بازدید :83
   مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی:
   اگر زائران در جاده‌ها به مشکل برخوردند، مدارس در اختیار آنها قرار بگیرد/ مشارکت آموزش و پرورش در طرح نذر آموزشی
   مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: با توجه به پیش‌بینی هواشناسی و بارندگی پراکنده در سطح استان، از مدیران مدارس درخواست دارم که در مسیر جاده‌ها نیز اگر زائران با مشکلی برخورد کردند، مدارس را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

   قاسمعلی خدابنده در بازدید از ستاد خبری دهه پایانی صفر و در گفت‌وگو با خبرنگاران ستاد در خصوص اقدامات آموزش و پرورش برای این دهه ضمن تشکر از زحمات شهرداری، شورای شهر و معاونت گردشگری و زیارت مشهد جهت آماده‌سازی شهر و میزبانی از زائران در شهر مشهد، اظهار کرد: آموزش و پرورش همراه با سایر دستگاه‌ها و در کنار همه مردم خراسان آمادگی پذیرائی از زائران را دارد.

   وی افزود: در همین راستا ۴۰۰ مدرسه را در سطح شهر مشهد برای اسکان و اقامت زائران پیش‌بینی کردیم که تاکنون ۲۰۰ مدرسه ما برای اسکان زائران پیاده، تعدادی برای کاروان‌های سواره‌رو و... اختصاص پیدا کرده است. در مجموع برای 400 آموزشگاه این فضا را ایجاد کردیم و 200 نفر از زائران را در این 40 آموزشگاه اسکان می‌دهیم.

   حدود هزار دانش‌آموزان در طرح زائریاران ثبت نام کردند

   خدابنده با بیان اینکه رویه‎ای در شهر مشهد برای ارتقاء سطح فرهنگی میزبانی اهالی و شهروندان خوب مشهد طرحی در آموزش و پرورش شروع شده که زائریاران نام دارد، عنوان کرد: در این طرح دانش‌آموزانی برای خدمت‌رسانی به زائران آموزش می‌بینند و در مدارسی که زائران پیاده اسکان دارند، حضور خواهند داشت. خدمات جانبی را برای زائران در مدارس در نظر گرفتیم. در این طرح حدود هزار دانش‌آموز ثبت نام کردند، آموزش دیدند و به کار خدمت رسانی به زائران مشغول هستند.

   مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: علاوه بر این موارد طرحی در آموزش و پرورش برای چهارمین سال تحت عنوان طرح گام‌های عاشقی در بیش از 40 مدرسه در سطح شهر مشهد اجرایی می‌شود و پذیرایی و ارائه خدمات به زائران در این 40 مدرسه بر عهده دانش‌آموزان، همکاران و اولیای دانش‌آموزان است. خدمات متنوعی از قبیل پذیرایی تا آماده‌سازی صبحانه، نهار و شام تا خدمات ایاب و ذهاب، خدمات بهداشتی، شست‌وشوی البسه، خیاطی و واکس کفش زائران توسط دانش‌آموزان به زائران ارائه می‌شود.

   اگر زائران در جاده‌ها به مشکل برخوردند، مدارس در اختیار آنها قرار بگیرد

   وی اضافه کرد: در مسیر منتهی به مشهد از مسیر قوچان، چناران، نیشابور، تربت حیدریه، کلات و فریمان نیز مدارسی که در مسیر قرار گرفتند، آماده پذیرایی از زائران پیاده هستند. با توجه به پیش‌بینی هواشناسی و بارندگی پراکنده در سطح استان، از مدیران مدارس درخواست دارم که در مسیر جاده‌ها نیز اگر زائران با مشکلی برخورد کردند، مدارس را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

   خدابنده بیان کرد: هرچقدر این میزبانی از زائران جنبه مردمی پیدا کند، مشارکت مردم در آن بیشتر باشد و تبدیل به مسئولیت اجتماعی شود، قطعا توفیقات بیشتری در این زمینه خواهیم داشت. ما به دنبال این هستیم که حضور مردم، دانش‌آموزان و اولیا در این مراسم، استقبال و خدمت‌رسانی به زائران افزایش یابد.

   آموزش و پرورش در طرح نذر آموزشی مشارکت می‌کند

   مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص طرح نذر آموزشی، گفت: تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری مشهد به امضا رسید؛ مبنی بر اینکه تلاش شود در بازه زمانی دوساله بی‌سوادی را در شهر مشهد ریشه‌کن کنیم. در حال حاضر حدود ۲۹ هزار بی‌سواد در سطح شهر مشهد وجود دارند که باید در کلاس‌های سوادآموزی آموزش ببینند. بر اساس طرح وقف یا نذر سواد، همکاران ما، دانش‌آموزان و اولیا آن‌ها که امکان آموزش را دارند، در این طرح مشارکت خواهند کرد تا این طرح را با کمک و همیاری شهرداری به نتیجه برسانیم و مشهد به معدود شهرهایی تبدیل شود که بی‌سواد ندارد.

   وی در خصوص اقدامات دهه پایانی صفر توسط شهرداری، تصریح کرد: با توجه به تجاربی که کسب می‌شود و مشارکت خوبی که مردم دارند، انتظار و واقعیت این است که اقدامات بهتر از سنوات گذشته خواهد بود. امسال نیز با توجه به اینکه سطح مشارکت افزایش یافته و بعد از پیاده‌روی اربعین بخش زیادی از موکب‌داران سرزمین عراق در مشهد و خراسان خدمت‌رسانی می‌کنند، سازماندهی و ساماندهی ایستگاه‌های استقبال از زائران و اطلاع‌رسانی به آن‌ها در سطح شهر توسط شهرداری پیش‌بینی و ارائه خدمات خوب و لازم برای حداقل‌ها فراهم شده که جای تقدیر و تشکر دارد.

    

   اگر زائران در جاده‌ها به مشکل برخوردند، مدارس در اختیار آنها قرار بگیرد/ مشارکت آموزش و پرورش در طرح نذر آموزشی
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,687,547
  تعداد بازدید امروز : 590
  تعداد بازدید این ماه : 9,902
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد