پورتال زیارت و گردشگری شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۰۸/۰۴
   تعداد بازدید :206
   معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد خبر داد؛
   حضور 10 هیأت عزاداری یزدی در عرصه میدان شهدا در دهه آخر صفر
   معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: 10 هیأت از یزد اعلام آمادگی کرده‌اند تا در دهه آخر صفر از یک‌شنبه در دو نوبت صبح و بعدازظهر تا پایان روز شهادت امام رضا(ع)، عزاداری‌های خاص خود را در عرصه میدان شهدا داشته باشند.

   نرگس شالچیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مشهد خود را برای میزبانی بزرگی آماده و تمام مردم ایران را به این میهمانی دعوت کرده است. تمام تلاش شهرداری مشهد این است که در دهه پایانی ماه صفر، زیرساخت‌های لازم را برای این میزبانی شایسته و فاخر فراهم کند. به همین خاطر در مبادی ورودی و سطح شهر 23 ایستگاه به صورت حمایتی و مشارکتی ایجاد کرده که 18 ایستگاه آن حمایتی و 5 ایستگاه آن مشارکتی است.

   وی افزود: ایستگاه‌های مختلف سطح مشهد نیز خدمات مختلفی را بنا به جنس و نیاز افرادی که به شهر مشهد می‌آیند، ارائه می‌کنند. در ایستگاه‌های ورودیِ زائران پیاده نیز خدماتی از قبیل استحمام، وسایل بهداشتی و درمانی، مراقبت‌های پزشکی و... ارائه می‌شود.
   شالچیان ادامه داد: زائران پیش از آن‌که به میدان شهدا، ایستگاه مرکزی شهرداری مشهد و نزدیک‌ترین ایستگاه به حرم برسند، در طول مسیر خدمات مختلفی را دریافت کرده‌اند. در میدان شهدا نیز آموزش‌های لازم از جنس فرهنگی و مشارکتی توسط دستگاه‌های خدمت‌رسان ارائه می‌شود. امسال در میدان شهدا سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلفی داریم که کنار هم تلاش خود را نمایش می‌دهند؛ از جمله دستگاه‌های مختلف شهرداری و تصمیم‌سازان سطح شهر مانند اتاق اصناف، اتحادیه‌های مختلف، سازمان پایانه‌های مسافربری و رجا، فرهنگسراها و سازمان کتابخانه‌ها در این میدان خدمت‌رسانی حضور دارند.

   جزئیات طرح «نذر آموزشی» و «وقف سواد»

   معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه «خدمات میدان شهدا از جنس متفاوت‌تری نسبت‌به ایستگاه‌‎های دیگر است»، عنوان کرد: از جمله این خدمات «نذر آموزشی» یا «وقف سواد» است. دهه پایانی ماه صفر با هفته وقف مصادف شده و چند ماه گذشته، شهر مشهد پلاک شهر یادگیرنده را از یونسکو دریافت کرده است. از طرف دیگر یکی از ویژگی‌های صاحب اصلی شهر مشهد، امام رضا(ع)، «عالم آل محمد(ص)» است؛ بنابراین سواد و مباحث آموزشی در این شهر رکن اصلی را دارد.
   وی ادامه داد: به همین دلیل، شهروندان میهمان‌نواز حریم رضوی می‌توانند بنا به این ادله، در نذر آموزشی و وقف سواد شرکت کنند و در دهه آخر صفر 98 تا 99 فرصت دارند، نذر آموزشی خود را ادا کنند. این نذر شکل‌های مختلفی دارد، می‌تواند از آموزش فرد بی‌سواد آغاز شود و با آموزش کمک‌درسی دانش‌آموزان در منطقه حاشیه شهر ادامه پیدا کند. ثبت‌نام نسبتاً خوبی در این نذر آموزشی انجام شده و آمارها نشان می‌دهد تا روز گذشته، در میدان شهدا 47 نفر تنها در نذر آموزشی ثبت‌نام کرده‌اند.

   شالچیان بیان کرد: مورد دیگر در ایستگاه میدان شهدا بحث آموزش کتاب و کتابخوانی و ترویج این فرهنگ است. سازمان کتابخانه‌ها در میدان شهدا، غرفه فاخر و خوبی ایجاد کرده‌اند که در این غرفه بر اساس مشی امام رضا(ع)، پنل‌های گفت‌وگویی توسط سازمان کتابخانه‌ها گذاشته شده و سعی می‌شود در حوزه‌های مختلف با محور رضوی و فرهنگ رضوی این گفت‌وگو صورت گیرد. از سازمان کتابخانه‌ها در خواست کردیم و قرار شد در مراکز اسکان ذیل حوزه شهرداری مشهد، کتابخانه‌های سیاری بروند و کتاب امانت دهند، یا اگر کسی سواد نداشت، برایش کتاب خوانده شوند.

   معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد اضافه کرد: در میدان شهدا مورد دیگری را به صورت پایلوت ایجاد کردیم که از اقلام یک‌بارمصرف استفاده نشود تا انشالله در سال‌های آینده این طرح تعمیم یابد. در طراحی سازه‌های میدان شهدا، سعی شد به جای استفاده از بنر، از پارچه‌ استفاده شود و در اسامی غرفه‌ها نیز، همان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. این کار علاوه‌بر زیبایی بصری، مدیریت هزینه را نیز در دل خود تعریف کرده است. پیام‌های مثبتی را در این مدت دریافت کردیم که ما را مصمم‌تر کرده است.
   لیوان‌های کاغذی را از پذیرایی‌ها کنار گذاشته‌ایم.

   وی با اشاره به اینکه «برنامه دیگری که سال گذشته آغاز کردیم و امسال تکرار خواهیم کرد، عدم استفاده از لیوان کاغذی است»، تصریح کرد: در این خصوص فراخوان زدیم که افراد در نذر استکان شیشه‌ای شرکت کنند. زیرساخت‌هایی مانند تامین آب شرب و استفاده از وسایل شوینده نیز ایجاد کردیم تا مشکل بهداشتی ایجاد نشود.

   شالچیان گفت: ثبت‌نام طرح شهروندان میهمان‌نواز حریم رضوی از طریق سامانه و ربات تلگرامی و درگاه انجام می‌شود. افرادی که تمایل دارند، می‌توانند علاقه‌مندی خود را برای عضویت، با ارسال عدد 8 به شماره 1000181، تماس با شماره 3135 یا مراجعه به ایستگاه‌های راهنمای زائر یا معاونت‌های فرهنگی مناطق سیزده‌گانه اعلام کنند تا در یکی از زیرگروه‌ها، با وظایفشان آشنا شوند.

   امکان اسکان 5100 نفر را فراهم کرده‌ایم

   معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه «بحث اسکان جزو وظایف شهرداری نیست»، عنوان کرد: با این وجود، شهرداری باید از هر ابزاری که در اختیار دارد، استفاده کند تا میزبانی فاخری داشته باشد. به این منظور شهرداری تمام سوله‌های بحران، سالن‌های ورزشی، برخی فرهنگ‌سراها و مصلی‌های داخل پارک‌ها را تجهیز و آماده کرده است. اگر هیأتی نتوانسته فضای اسکان داشته باشد، می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند. ما می‌توانیم در این مراکز 5100 نفر را اسکان دهیم. برای اینکه افراد در جریان ایستگاه‌ها و تلفن‌های مورد نیاز خدمات قرار گیرند، دفترچه‌ای طراحی و چاپ شده که خدمات را به اطلاع زائران می‌رساند و در دهه پایانی ماه صفر رایگان بین افراد توزیع می‌شود.

   وی بیان کرد: ما تلاش کردیم هیأت‌های مختلفی را که در استان‌های خود برنامه‌هایی داشتد و مورد اقبال قرار گرفته را دعوت کنیم تا در مشهد برنامه‌های خاص خود را ارائه دهند؛ از جمله هیأت یزدی‌ها که 10 هیأت از یزد اعلام آمادگی کرده‌اند تا در دهه آخر صفر از یک‌شنبه، در دو نوبت صبح و بعدازظهر، تا پایان روز شهادت امام رضا(ع)، عزاداری‌های خاص خود را در عرصه میدان شهدا داشته باشند.

   شالچیان در خصوص آمار ورودی زائران پیاده، خاطرنشان کرد: زائران پیاده ما از مبادی ورودی نیشابور، قوچان، کلات و سرخس در بازه زمانی خاصی وارد مشهد می‌شوند. تا روز گذشته، 3 هزار زائر پیاده از نیشابور و 2 هزار زائر پیاده از قوچان وارد شهر مشهد شده‌اند. از این به بعد، موج بیشتری از زائران پیاده به شهر را شاهد خواهیم بود. محور سرخس و کلات از امروز بعدازظهر، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و از چهارم، ورود زائران پیاده اوج بیشتری خواهد گرفت.

   در همه ابعاد با هم مهربان‌تر و منصف‌تر باشیم

   معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: از قدیم یاد گرفتیم و به ما گفتند که انسان به روی باز جایی می‌رود نه به در باز. اگر روی گشاده داشتیم، در همه موارد خود را نشان می‌دهد. یکی از ویژگی‌های شهر مشهد و صفات امام رضا(ع)، مهربانی است و زمانی که فردی به شهر امام مهربانی‌ها می‌آید، این مهربانی را در سیمای ظاهری، حرکات و نوع صحبت‌کردن خود را نشان می‌دهد.

   وی افزود: باید در همه ابعاد با هم مهربان‌تر و منصف‌تر باشیم. این می‌تواند بخشی از میزبانی شایسته و فاخری باشد که به دنبالش هستیم. با آموزش‌های مختلف و متعهد و مقید کردن خودمان می‌‎توانیم به این امیدوار باشیم که به میزبانی شایسته و فاخری برسیم. من دعوت می‎کنم که شهروندان به کمپین «شهروند میهمان‌نواز حریم رضوی» ما بپیوندند. 

   حضور 10 هیأت عزاداری یزدی در عرصه میدان شهدا در دهه آخر صفر
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,943,369
  تعداد بازدید امروز : 152
  تعداد بازدید این ماه : 1,034
  آخرین به روزرسانی : 1401/05/26
 • آدرس :چهارراه دکترا، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس، طبقه دوم معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :-
  فاکس :-
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد