پورتال زیارت و گردشگری شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   تعداد بازدید :105
   گندمی:
   کلیدواژه اصلی در مراسم‌های مذهبی مردم هستند
   رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد گفت: سیاست شورای پنجم، مشارکت مردم در مراسمات سوگواری است.

   بتول گندمی، در بازدید از ستاد خبری دهه پایانی ماه صفر و در گفت‌وگو با خبرنگاران این ستاد، اظهار کرد: شورای شهر بیشتر بحث سیاست‌گزاری دارد و در راستای سیاست‌هایی که به شهرداری تکلیف می‌کند، اعتبار لازم را پیش‌بینی می‌کند و در اختیار شهرداری برای اجرا قرار می‌دهد.

   وی ادامه داد: در بخش نظارت و کنترل هم سیاست ما از آغاز دوره پنجم، نقش مردم بوده و محور اصلی در مراسمات سوگواری و حتی جشن‌ها، مردم، شهروندان و هیئت‌ها هستند. از اینکه بخواهیم عزاداری مردم را در قالب چارچوب‌های اداری قرار بدهیم، پرهیز داشته‌ایم و معتقدیم شهرداری فقط باید زیرساخت‌های لازم را فراهم کند و این مردم هستند که باید به صحنه بیایند و صحنه متعلق به خود مردم است.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه «در تامین زیرساخت‌ها اعتباراتی را نیاز داشته‌ایم و این پیش‌بینی اعتبارات را در معاونت گردشگری سازمان فرهنگی دیده‌ایم»، عنوان کرد: برعکس سنوات گذشته، در خصوص دهه پایانی ماه صفر، در بخش عمرانی و جاری اعتبارات مالی‌ را طی تفاهم‌نامه‌ای از دولت گرفته‌ایم و در این سال، توجه بیشتری به زیرساخت‌ها و فضاهای لازم شده است. با توجه به گزارش‌ها و اخبار در بحث اسکان‌های اضطراری و ایستگاه‌ها، مقدمات کار انجام شده است.

   گندمی تصریح کرد: امیدواریم در ورودی‌های شهر، اعتبارات عمرانی به سمت ایستگاه‌های استقبال هدایت شود و ایستگاه‌های در خور شأنی در شهر امام رضا(ع) از زائران پذیرایی کنند. بخشی از اعتباراتی که در سال گذشته تحت عنوان اعتبارات اربعین داشته‌‌ایم، امسال به اعتبارات دهه پایانی ماه صفر هدایت شده‌است.

   وی ادامه داد: در دهه پایانی ماه صفر، شاهد حضور میلیون‌ها زائر در مشهد هستیم و پیش‌بینی‌های لازم در خصوص دسترسی به خدمات و مایحتاج انجام شده. هماهنگی‌های بین دستگاهی به‌خوبی انجام شده است. چه در زمان استقرار و چه در زمان برگشت برنامه‌ریزی‌ها به خوبی انجام شده است.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه «امر سیاه‌پوش‌کردن شهر جزو تکالیف شهرداری است»، بیان کرد: خود هیئات هم این کار را انجام می‌دهند و تاکید داریم که مردم مشارکت‌های لازم را در این موضوع هم داشته باشند. معتقد به خرج‌کردن این حجم از هزینه نیستیم و بهتر است این بخش‌ها را شهرداری به سمت مردم و حضور مجموعه‌ها هدایت کند. باید از ظرفیت مردم استفاده کنیم.

   گندمی مطرح کرد: یکی از محورهای اساسی شورای پنجم، هم‌گرایی و هم‌افزایی بین نهادها بوده و در ابتدای کار شورای پنجم هم اعلام کردیم که کانون توجه مردم هستند که این امر نیاز به اعتبار و برنامه‌ریزی دارد؛ اگر این هم‌افزایی صورت گیرد، در کارها انسجام خواهیم داشت.

   وی بیان کرد: بیشترین هماهنگی در درون شهرداری است و بخشی‌نگری و کشاکش‌ها یکی از آسیب‌های جدی در سال‌های قبل بوده که در حال حاضر این هماهنگی در حد اعلاست و در شرایط مطلوبی قرار گرفته‌ایم. بنده معتقدم، درون مجموعه شهرداری موفق عمل کرده‌ایم و هدف خدمت به مردم است و اگر با این ادبیات وارد کار شویم، اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد با بیان اینکه «مردم‌محوری باید مورد توجه همه باشد و ما دستگاه‌ها باید در این امر اشتراک نظر داشته باشیم»، اظهار کرد: از آن تقابل‌هایی که در گذشته بوده است، در حال حاضر خبری نیست. عناوینی که به عنوان شعارها در دهه پایانی ماه صفر امسال انتخاب شده، هم‌سو و هم‌جهت است؛ همه سمت‌وسویی مشخص دارند و به یک سمت حرکت می‌کنند.

   شالچیان: مشارکت‌های مردمی در سال گذشته، 23 برابر هزینه‌کرد شهرداری بود

   در ادامه این دیدار، نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، عنوان کرد: در میدان شهدا به صورت پایلوت، از هیچ بنری استفاده نکرده‌ایم و تصمیم داریم که این حرکت، نمونه‌ای برای سال‌های آینده در بیشتر ایستگاه‌ها باشد.

   وی ادامه داد: در سال گذشته 23 برابر هزینه شهرداری، مشارکت مردم را داشته‌ایم. در سامانه افزونه‌ای را گذاشته‌ایم با عنوان «نذر آموزشی». افرادی که تمایل دارند از دهه آخر صفر امسال تا سال آینده، نذرشان را می‌توانند ادا کنند که شامل آموزش در مناطق محروم و دیگر موارد است.

   معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه «تا کنون حدود 3 هزار نفر خادم افتخاری ثبت‌نام کرده‌اند و استقبال بسیار خوب بوده است»، عنوان کرد: در حوزه اسکان، از سوله‌های بحران و از ظرفیت مصلی‌هایی که در داخل پارک‌ها هستند به عنوان ظرفیت سرریز و ذخیره استفاده می‌کنیم. راهنمایان آموزش‌های لازم را دیده‌اند و فرهنگ‌سراها پای کار آمده‌اند و مفاهیم آموزشی شهروندی را تهیه کرده‌اند.

   وی خاطرنشان کرد: حس کنارهم‌بودن و شانه زیر بار مسئولیت‌دادن بسیار زیباست و کلمه «مهمان داریم» برازنده شهروندان و دستگاه‌های مختلف است. همکاری خوبی دستگاه‌های مختلف با هم دارند و یکدیگر را پوشش می‌دهیم. سمفونی کنار هم بودن بسیار شیرین است و همه ما تشنه این بودیم که این کار گروهی را انجام دهیم.

    

   کلیدواژه اصلی در مراسم‌های مذهبی مردم هستند
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,943,345
  تعداد بازدید امروز : 128
  تعداد بازدید این ماه : 1,010
  آخرین به روزرسانی : 1401/05/26
 • آدرس :چهارراه دکترا، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس، طبقه دوم معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :-
  فاکس :-
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد