پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   تعداد بازدید :82
   رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد مطرح کرد:
   همراهی زائران پیاده دهه پایانی ماه صفر؛ سرمایه‌ای عظیم برای تقویت تعاملات اجتماعی
   رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد گفت: همراهی زائران پیاده دهه پایانی ماه صفر، سرمایه‌ای عظیم برای تقویت تعاملات اجتماعی است.

   تقی ابراهیمی سالاری در بازدید از ستاد خبری دهه پایانی ماه صفر و گفت‌وگو با خبرنگاران این ستاد، اظهار کرد: بنده معتقدم که این حرکت‌ها باید به صورت مردمی انجام شود و پایه‌های اولیه این فعالیت‌های خودجوش در شهرداری‌ها و سازمان‌ها گذاشته شود.

   وی با بیان اینکه «سمن‌ها و مردم باید وارد کار شوند»، افزود: در اربعین، مردم عراق هستند که کار را به عهده می‌گیرند و امر میزبانی تبدیل به فرهنگ شده و باید از این الگو استفاده شود، تا این فرهنگ جا بیفند و مردم پای کار بیایند.

   ابراهیمی سالاری با اشاره به کارهای پژوهشی شورا در مورد نقش مشارکت مردم در مراسمات مذهبی، گفت: مطالعات جنبی در این حوزه صورت گرفته، اما چون حرکت نو و جدیدی است، در دور جدید شواری پنجم به این امر مهم پرداخته شده و پیشنهاد خواهیم داد که مطالعاتی در این خصوص انجام شود.

   رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه «در راستای مردمی‌شدن این مراسمات، جهت‌گیری بسیار خوب و مثبتی نسبت‌به سال‌های قبل داریم و عمیق‌تر وارد مسئله شده‌ایم»، بیان کرد: با توجه به ضرورت سرمایه اجتماعی، توجه عمیق‌تری به مسئله شده و از تقلید آنچه که به صورت متعارف و سنتی انجام شده، سعی کرده‌‎ایم بپرهیزیم.
   وی تصریح کرد: یکی از رویکردهای ما، استفاده از بسترهای نرم‌افزاری متناسب با فرهنگ دینی، برای جلب بیش‌تر مشارکت‌های مردمی است. در این برهه، نیاز به مشارکت بیشتر مردم داریم و حرکت مردم از دیگر شهرها به سمت مشهد، اثرات ارزشمندی مختلفی می‌تواند داشته باشد.

   ابراهیمی سالاری با اشاره به کاهش مراودات انسانی در فضای فعلی جامعه، این حرکت جمعی را فرصت مناسبی برای تقویت تعاملات اجتماعی برشمرد و افزود: در بستر حرکت از شهرستان‌های مختلف به مشهد، تعاملات اجتماعی و ارتباطات مردم با هم بسیار همدلانه است و این سرمایه فوق‌العاده‌ای را ایجاد خواهد کرد. اگر این ارتباطات را ثبت و ضبط کنیم، اگر این ارتباطات سازمان‌یافته باشد، می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد.

   همراهی زائران پیاده دهه پایانی ماه صفر؛ سرمایه‌ای عظیم برای تقویت تعاملات اجتماعی
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,687,381
  تعداد بازدید امروز : 424
  تعداد بازدید این ماه : 9,736
  آخرین به روزرسانی : 1400/08/24
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد