پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۹/۰۵/۲۳
   تعداد بازدید :97
   تحویل کتابهای طرح آموزش شاهنامه در مدارس به مدیران مدارس مجری طرح و تقدیر از عوامل اجرایی و آموزشی طرح
   تحویل کتابهای طرح آموزش شاهنامه در مدارس به مدیران مدارس مجری طرح و تقدیر از عوامل اجرایی و آموزشی طرح
   طی مراسمی که صبح دیروز با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل، تعدادی از معاونین آموزش ابتدایی نواحی آموزش و پرورش و چند نفر از مدیران و آموزگاران مدارس به نمایندگی از بقیه، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به تعداد محدود، از یک طرف و با حضور معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و همکاران این معاونت از سوی دیگر برگزار شد، حواله تحویل کتاب‌های طرح آموزش مفاهیم شاهنامه در مدارس به مدیران مدارس مجری طرح اهدا شد.

    

   نرگس شالچیان رابع معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در این باره گفت:
   در اجرای این طرح پاسخ ها و بازخوردهای مثبت بسیاری به ما منعکس شد که نشان از موفقیت و استقبال این طرح در میان دانش آموزان دارد.
   امیدواریم این طرح که از مشهد آغاز شده به کل کشور تسری پیدا کند.

   این طرح در مراحل اولیه با چالش ها و مشکلات بسیاری روبرو بود که با تلاش و پیگیری های همکاران معاونت گردشگری و زیارت و با ایجاد هماهنگی میان دستگاه های مختلف بر این مشکلات فائق آمدیم و توانستیم آن را به مرحله اجرا در آوریم.
   اعتبار مالی این طرح از سوی شهرداری تامین شد که پس از تفویض آن به اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی طبق تفاهم ‌نامه، به تامین هزینه برگزاری دوره آموزش مربیان، پرداخت حق الزحمه عوامل اداری، اجرایی و آموزشی و خرید کتابهای مرتبط با آموزش مفاهیم شاهنامه، اختصاص یافت.
   کتب اهدایی به مدارس مجری طرح ، برای هر مدرسه ۲۶۴ جلد و در مجموع ۸۴۴۸ جلد می‌باشد که در پایان این مراسم حواله تحویل کتابها به تعدادی از مدیران مدارس مجری این طرح اهدا شد.
   با نظر مثبت مسئولین اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی و سازمان فرهنگی شهرداری مشهد در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۹۹ تعداد مدارس تحت آموزش مفاهیم در سطح نواحی هفتگانه و تبادکان افزایش خواهند یافت و شهرداری مشهد آمادگی تامین هزینه اجرای طرح تا ۳۲۰ مدرسه دارد.

   دکتر قاسم علی خدابنده مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی ضمن تشکر از اقدامات و پیگیری‌های معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از نحوه پیگیری همکاران این مجموعه و آموزش مربیان طرح اعلام رضایت نمود و خواستار رفع آسیب های و تقویت نکات قوت این طرح شد و افزود:
   حفاظت از فرهنگ و ادبیات ملی یک کشور و انتقال آن به نسل های بعد و هویت سازی ایرانی جزو رسالت ها و اهداف اداره آموزش و پرورش است.
   پس از مشهد که پیشگام این طرح در کشور است مشاهده شده است در شهرهای دیگر از جمله اصفهان آموزش شاهنامه در مدارس در حال پیگیری و اقدام است.
   یکی از اقداماتی که می‌تواند به اجرای دستاوردهای سند تحول آموزش و پرورش نزدیک مان کند همین اجرای طرح مدارس خوانا هست و آموزش شاهنامه میتواند در مهارت های چهارگانه خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن بسیار مؤثر باشد.

   در ابتدای این مراسم ابوالحسن حقیقی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گزارشی را درباره اجرای این طرح ارائه داد و بیان کرد:
   ۳۳ مدرسه در مرحله اول به صورت پایلوت و ۱۷ مدرسه هم به صورت داوطلبانه در این طرح شرکت کردند و در مجموع ۲۲۷۵ نوآموز و مقطع چهارم تحت آموزش قرار گرفتند.
   محتوایی که از سوی معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهیه شد پس از بررسی های اولیه، قصه هایی که مورد نظر تیم محتوا بود تفکیک و مناسب با سنین دانش آموزان و نوآموزان تفکیک شد و پس از جمع بندی، این محتواها توسط مربیان طرح که دوره های آموزشی را سپری کرده بودند به فراگیران منتقل شد.
   آموزش این طرح در نواحی ۷گانه و منطقه تبادکان با جنب و جوش و استقبال بسیار بالایی همراه بود که در همین راستا در نواحی ذکر شده بصورت خودجوش اقداماتی انجام شد که می توان به: اجرای مسابقات نقالی، کارگاه های شاهنامه خوانی، اجرای نقاشی های فردوسی بر روی دیوارهای مدارس مجری طرح، انتشار نقالی ها توسط کودکان در فضای مجازی، اجرای نمایش ها در کلاسها، مسابقه نقاشی شاهنامه، اجرای بازی های مرتبط با شاهنامه، نمایش ماکت و دست‌سازه های شاهنامه ای، اجرای طرح بوم، اجرای تئاتر شاهنامه، اجرای تفاهم نامه مدارس با شهرداری های مناطق، اجرای شاهنامه خوانی در محل آرامگاه فردوسی، اشاره نمود
   در طرح "مدرسه خوانا" که از سوی آموزش و پرورش اجرا می‌شود دو گام اجرا می گردد، گام اول آموزش سیره منور رضوی جهت تقویت هویت مذهبی و آشنایی دانش آموزان با معرفت و سیره زندگی امامان معصوم از جمله حضرت امام رضا علیه السلام و در گام دوم آموزش مفاهیم شاهنامه جهت تقویت هویت ملی و پیوند آن با هویت مذهبی دانش آموزان اجرا شده است و این دو گام می‌تواند کیفیت مهارت‌های چهارگانه دانش آموزان(خواندن، نوشتن، گوش‌دادن و صحبت کردن) را ارتقاء بخشد و آموزش مفاهیم شاهنامه میتواند در این باره بسیار مؤثر باشد.

   علیرضا قیامتی شاهنامه پژوه برجسته و مشاور این طرح در این مراسم افزود:
   هیچ کتاب ادبی در جهان به اندازه شاهنامه صحبت از تربیت و اخلاق و انسانیت نزده است، وامیدواریم بتوانیم بهره لازم را از این کتاب که پیوند دهنده آموزه های ملی و مذهبی است را ببریم.
   در برخی نواحی دانش آموزان بزرگان دفاع مقدس و شهید قاسم سلیمانی را تلفیق کرده بودند با اساطیر شاهنامه که کار بسیار زیبایی است و بیان کننده ارزش این بزرگان در پاسداری از میهن و ارزشهای ملی و مذهبی و باورهای ماست.

   در پایان این مراسم از عوامل اجرایی و آموزشی این طرح با اهدای لوح سپاس از سوی شهردار مشهد و مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی تقدیر شد

    

   تحویل کتابهای طرح آموزش شاهنامه در مدارس به مدیران مدارس مجری طرح و تقدیر از عوامل اجرایی و آموزشی طرح
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,644,458
  تعداد بازدید امروز : 371
  تعداد بازدید این ماه : 36,803
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد