پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۹/۰۳/۰۸
   تعداد بازدید :69
   گفتمان و تعامل برای توانمندسازی اهالی روستای فرخد به بار نشست
   گفتمان و تعامل برای توانمندسازی اهالی روستای فرخد به بار نشست
   با پیگیری ها و حمایت معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و با تلاش اهالی روستای فرخد این روستا در حال تبدیل شدن به مقصدی برای گردشگران است.

    نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: در سال گذشته با هدف شناساندن و تقویت ظرفیت های گردشگری این روستا، جشنواره های برداشت گل های محمدی و تورهای گردشگری توسط معاونت گردشگری و زیارت برگزار شد و اطلاع رسانی هایی برای این رویداد در شهرمشهد انجام شد تا علاقه مندان با سفر به این روستا از این رویداد و آیین برداشت گل های محمدی دیدن نمایند و در برنامه های فرهنگی آن ازجمله برنامه های استیجی، اجرای موسیقی محلی، برگزاری مسابقات، ارائه توضیحات و مراحل کار از زمان کشت تا برداشت و بهره وری گل توسط کارشناسان، پذیرایی صبحانه و خرید محصولات با قیمت ویژه بهره برند.
   شالچیان افزود: حمایت مدیریت شهری از این روستا و همچنین گفتمان با مسئولین روستا باعث شد تا اهالی روستا با ظرفیت های بالای روستا آشنا شوند و با خرید دستگاه ها و ایجاد مراکز گلاب‌گیری، از ارسال گل های محمدی به کاشان و خام فروشی آن اجتناب کنند تا تمام منافع حاصل از آن عاید خود اهالی روستا گردد که همین امر خود موجب رونق روستا، راه اندازی چرخه تولید و توسعه صنعت گردشگری در این منطقه خواهد شد.
   وی گفت: حضور گردشگران و بازدیدکنندگان این مراسم سبب ایجاد پویایی و انگیزه اهالی روستا گردید تا آنجا که تعدادی از ساکنین با ایجاد بسترهای رفاهی و اقامتی پذیرای گردشگران می شوند و محصولات خود را بعنوان سوغات به فروش می رسانند و به توسعه زیرساخت های گردشگری نیز می‌اندیشند.
   وی با اشاره به رونق روزافزون صنعت گلاب‌گیری در کشور بیان کرد: برگزاری هرساله این مراسم کمک شایانی به توسعه و تقویت اقتصاد روستا و جذب گردشگر به این منطقه می‌کند و آن را به یکی از جاذبه های گردشگری جدید تبدیل خواهد کرد.
   معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی اظهار کرد: ظرفیت‌های روستاها و تبدیل آن به فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و اشتغال می‌تواند محیط امنی را جهت کارآفرینی احداث نماید و تمرکز سرمایه‌ها در محیط‌هایی از این دست علاوه بر فراهم آوردن امنیت کاری و اقتصادی، از مهاجرت جوانان روستا به شهرها جلوگیری کرده و با امکان تولید محصولات متعدد و متنوع در مقیاس گسترده، زیربنای مناسبی را در جهت اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند.
   شالچیان تصریح کرد معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی با هدف توسعه گونه های مختلف گردشگری، تورهای موضوعی روستایی دیگری مانند برداشت گل زعفران در زمستان، آیین خیمه پوشان روستای پیوه ژن و ... را در دستور کار دارد.
   شایان ذکر است روستای فرخد در کیلومتر 9 جاده مشهد به کلات واقع شده است و بیش از 150 هکتار از اراضی آن زیر کشت گل محمدی قرار دارد. این روستا از محوری‌ترین روستاهای اطراف مشهد به شمار آمده و تقویت جاذبه‌های آن می‌تواند این نقطه را به عنوان یک جاذبه گردشگری معرفی نماید.

   گفتمان و تعامل برای توانمندسازی اهالی روستای فرخد به بار نشست
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,650,732
  تعداد بازدید امروز : 482
  تعداد بازدید این ماه : 2,436
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد