پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱۱/۲۵
   تعداد بازدید :112
   معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خبر داد
   معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خبر داد.
   فراخوان شرکت در دومین جشنواره ملی نقالی و شاهنامه خوانی

   معاون گرشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از برگزاری دومین جشنواره ملی نقالی و شاهنامه خوانی با حضور کودکان و نوجوانان از سراسر کشور در مشهد خبر داد.

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، نرگس شالچیان گفت: جشنواره ملی نقالی و شاهنامه‌خوانی باهدف بیان آموزه‌های اخلاقی شاهنامه آشنا نمودن کودکان و نوجوانان با آیین پهلوانی، جوانمردی و ارزش‌های والای انسانی در مشهد برگزار می‌شود.
   ور در ادامه بیان کرد: شاهنامه فردوسی آیینه‌ای از فرهنگ و آیین‌های ایرانی است که به زیباترین شکل ممکن همه افراد با گروه‌های سنی مختلف را به خود جذب می‌کند. جذابیت نهفته در شاهنامه قدرت یادگیری را افزایش می دهد و نکات آموزشی، اخلاقی، عرفانی و ... را می آموزند.
   وی بیان کرد: برگزاری جشنواره نقالی با محوریت کودک و نوجوان به گسترش فرهنگ شاهنامه کمک شایانی می کند و موجب پیوستگی ملی و مذهبی می‌شود. از دیگر مزایای این برنامه این است که کودکان و نوجوانان کشور با هر قومیت یا باوری را به هم نزدیک می سازد، این جشنواره منجر به ایجاد انگیزه در همسالان آنان می‌‌شود.
   شالچیان تصریح کرد: از آنجا که شاهنامه حکیم خردگرای توس، جدا از اینکه حافظه قومی ملت ایران به شمار می آید، از سوی دیگر نوعی حماسه جهانی محسوب می شود و از این رو ضروری است که بیش از هر اثر دیگری مورد عنایت مسئولان فرهنگی و نظام آموزشی ایران قرار گیرد. با پیشرفت علم و گسترش تکنولوژی و ورود ابزارهای ارتباطی مختلف به دنیای کودک و نوجوان، شخصیت‌های خیالی و بازی‌های کامپیوتری برای کودکان و نوجوانان ما به عنوان نماد و الگوی رفتاری در آمده‌اند و این موضوع باعث مغفول ماندن اسطوره‌های ملی شده است. در فرهنگ چند هزار ساله ایران، آثار منظوم و منثور بزرگی پدید آمده که هر کدام می‌تواند منظری از منشور چندوجهی این فرهنگ را به نمایش بگذارد.
   مرحله فراخوان جشنواره از 15 بهمن ماه آغاز و تا 15 اسفندماه ادامه دارد، در طول این زمان متقاضیان شرکت در این جشنواره در دو گروه سنی 5 تا 9 سال و 10 تا 15 سال می نوانند فیلم اجرای نقالی و شاهنامه خوانی خود را با حجم حداکثر 25 مگابایت در سایت visit.mashhad.ir بارگزاری نمایند.
   پس از آن مرحله داوری تخصصی انجام می شود و 60 نفر انتخاب خواهند شد که آثارشان از 25 اسفند98 تا 15 فروردین99 در سایت آپارات بارگزاری می‌شود تا توسط آراء مردمی نیز مورد سنجش قرار گیرد. همزمان مرحله داوری تخصصی نهایی نیز صورت خواهد گرفت و درنهایت 25 نفر برگزیده طی دوروز در سوم و چهارم اردبهشت 99 بر روی صحنه در مشهد به رقابت می‌پردازند.
   گفتنی است که از هرگروه سنی 3 نفر در این رقابت برگزیده و جوایزی به ایشان اهدا خواهد شد. متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 051 -3135 (تلفن خدمات گردشگری و زیارت شهرداری مشهد) تماس حاصل فرمایند.

   معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خبر داد.
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,650,927
  تعداد بازدید امروز : 677
  تعداد بازدید این ماه : 2,631
  آخرین به روزرسانی : 1400/07/04
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد