پورتال زیارت و گردشگری شهر مشهد
   
  • منبع :
   تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱۰/۲۵
   تعداد بازدید :91
   برگزاری اولین کارگاه بین المللی ارتقای فرهنگ میزبانی در مشهد
   برگزاری اولین کارگاه بین المللی ارتقای فرهنگ میزبانی در مشهد

   به همت معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اولین کارگاه آموزشی بین المللی ارتقای فرهنگ میزبانی با حضور استادانی از ایتالیا برگزار شد

   نرگس شالچیان، مدیر گردشگری و امور زائران سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، در ابتدای این کارگاه آموزشی گفت: «مشهد به دلیل ظرفیت ویژه ای که در زمینه جذب گردشگر دارد باید تمام همت خود را به کار بگیرد تا امکانات لازم را در حوزه گردشگری به نحو احسن فراهم کند.» او افزود: «امروز گرد هم جمع شدیم تا از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم و بتوانیم نوروز۹۹ در کنار یکدیگر، شرایط مطلوبی را برای زائران و مسافران مشهد فراهم کنیم.»
   شالچیان گفت: در این کارگاه یکروزه که در مورخه 22 دیماه 98 و با حضور مؤسسات برتر علمی آموزشی ایتالیا در هتل پردیسان برگزار شد، استادان داخلی و خارجی در سه محور گردشگری پایدار، گردشگری خلاق و مهمان پذیری و مهمان نوازی به صحبت پرداختند. دیپلماسی عمومی، جا انداختن فرهنگ گفت وگو و استفاده از تجارب مشابه در این زمینه، از دیگر صحبت های مطرح شده در این کارگاه بود
   حسین کشیری مشاور شهردار در امور بین الملل نیز گفت: «شهرداری مشهد در سه حوزه اصلی راهبردهایی را تدوین کرده است.» فعالیت در سازمان های بین المللی، استفاده از تجربیات بین المللی و معرفی شهر مشهد در صحنه بین المللی برای ایجاد یک برند بزرگ تر برای جذب گردشگر، 3 برنامه اصلی شهرداری بود که کشیری از آن نام برد. او این نشست را گامی در راستای برنامه دوم دانست

   استفانو سانتس، عضو هیئت علمی دانشگاه ناپل ایتالیا و مدیر ارزیابی طرح های اتحادیه اروپا در حوزه گردشگری پایدار در بخش اول این کارگاه درباره گردشگری پایدار گفت: «مهمان نوازی بخشی از فرهنگ مردم ایران است. همین ویژگی می تواند در عرصه گردشگری شکل حرفه ای تری به خود بگیرد.» او ادامه داد: «توسعه و گردشگری پایدار و گردشگری مسئولانه دو نکته ای است که در این راه باید مورد توجه قرار گیرد
   استفانو سانتس گفت: «این رویه باعث می شود که منابع موجود از بین برود. اینجاست که بحث گردشگری مسئولانه نیز مطرح می شود. برای داشتن یک گردشگری مسئولانه آنچه مهم است دانستن ظرفیت شهر و مکان مورد نظر به صورت یک داده عددی است و درنتیجه سوق دادن تلاش ها و فعالیت ها در راستای ظرفیت موجود. به عبارت دیگر، گردشگری و توسعه آن هم می تواند مسبب ایجاد مشکلاتی شود اما آنچه که مهم است تلاش برای برقرار کردن یک توازن بین ابعاد مختلف این قضیه است. ابعادی مثل تبعات اقتصادی آن، محیط زیست، میراث فرهنگی و... . بی توجهی به این مسائل باعث می شود بومی ها و افراد محلی تمایلی به جذب گردشگر نداشته باشند.»
   عضو هیئت علمی دانشگاه ناپل ایتالیا سپس با اشاره به نقش شهرداری ها در توسعه گردشگری گفت: «در کنار تمام این نکات توجه به فرهنگ گفت وگو و در نظر گرفتن نفع جمعی به جای نفع فردی نیز اهمیت ویژه ای دارد. همه ما در این زمینه دخیل هستیم و اینجاست که هم نقش ما و هم نقش نهادی مثل شهرداری به خوبی نمایان می شود. ما از طریق مدیران محلی و افراد مسئولی که برای شهرمان انتخاب می کنیم و شهرداری از طریق فضای تعاملی و گفت وگومحوری که می تواند در شهر ایجاد کند.»

   در این کارگاه، وریندا دار، عضو انجمن علمی گردشگری اروپا و دکترای مدیریت اجرایی و کارشناس ارشد گردشگری پایدار، گردشگری را مبحث بسیار گسترده ای دانست که فرهنگ مهمان نوازی تنها یک بخش از آن را شامل می شود. او گفت: «البته مهمان نوازی، بخش مهمی است، این اهمیت آنجا خودش را نشان می دهد که بدانیم جدا از نهادهای رسمی مرتبط با گردشگری، افراد محلی و بومی نیز به همان میزان در توسعه مبحث گردشگری و کیفیت آن تأثیرگذارند.» وریندا نکته مهم دیگری که می تواند در گردشگری تسهیلگر باشد را توجه به گردشگران و آنچه که در ذهن آنان می گذرد دانست و گفت: «باید بدانیم که گردشگران طالب چه چیزی هستند و تلاش کنیم تا مطالبات و انتظارات آن ها را فراهم کنیم.»
   وی گفت: «سیاست گذاران و آن دسته از نهادهای تأثیرگذار در این زمینه مثل شهرداری باید به این نکته توجه کنند که گردشگران با انتظاراتشان می آیند. از طرف دیگر گردشگرانی که به ایران می آیند به شدت تمایل دارند تا فضای شهر و کشور مقصدشان را به خوبی درک کنند. به عنوان مثال بسیاری از گردشگرانی که به مشهد می آیند دوست دارند تا فضای زیارت و حال و هوای افراد را در زمان زیارت درک کنند. بنابراین گردشگری مذهبی بعد اصلی شهر مشهد است اما مسائلی مثل غذا، موسیقی و فرهنگ های جذاب موجود در شهر هم که مورد مطالبه است می تواند در کنار این بعد مذهبی قرار بگیرد.»
   عضو انجمن علمی گردشگری اروپا در ادامه با اشاره به نقش دولت ها و مقام های محلی ادامه داد: «مسئولان امر باید تلاش کنند تا گردشگری اتفاق بیفتد. آن ها باید منابع موجود را ارزیابی کنند و از آن ها یک نقشه جامع در اختیار داشته باشند. به این معنا که بدانند گردشگران با چه هدفی قدم در منطقه آن ها می گذارند و چه چیزهایی برایشان جذاب است. در قدم بعد باید همین برنامه ریزی جامع را در زمینه خدماتی که می خواهند ارائه دهند داشته باشند. به عنوان مثال سیستم های درمانی، خرید، تفریح و...»
   خبرنگار: محبوبه عظیم زاده

   برگزاری اولین کارگاه بین المللی ارتقای فرهنگ میزبانی در مشهد
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,943,379
  تعداد بازدید امروز : 162
  تعداد بازدید این ماه : 1,044
  آخرین به روزرسانی : 1401/05/26
 • آدرس :چهارراه دکترا، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس، طبقه دوم معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :-
  فاکس :-
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد