• صفحه اصلی سرویس
       
    آدرس :
    تلفن :
    توضیحات :

    فرودگاه مشهد در سال 1330 ه.ش در محل زائرسرای فعلی احداث شد. قبل از آن در محل میدان پانزده خرداد باندی خاکی جهت فرود هواپیماهای کوچک نظامی وجود داشت که محل استقرار قبضه های ضدهوایی بود.
    اولین باند فرودگاه مشهد در طرح توسعه فرودگاه به صورت تاکسی وی الحاقی پارکینگ هواپیمای فرودگاه قدیم به ابتدای باند 13 و ادامه آن به صورت تاکسی وی تا پارکینگ نیروی هوایی بهسازی گردید و ساختمان جدید فرودگاه در سال 1346 ه.ش مورد بهره برداری قرار گرفت. در اواخر دهه پنجاه با افزایش پروازها و ورود هواپیماهای جدید و پهن پیکر، پارکینگ و ترمینال جدید برج مراقبت پرواز و ساختمان های جانبی فرودگاه جدید به صورت ناقص مورد بهره برداری قرار گرفت که به علت انحلال شرکت پیمانکار، مراحل تکمیلی تا بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ادامه یافت. پس از انقلاب، فرودگاه مشهد وارد مرحله جدیدی از فعالیت خود شد و با پایان جنگ تحمیلی و ورود مملکت به دوران سازندگی، فرودگاه مشهد مزین به نام شهید هاشمی نژاد گردید. در سال های اخیر طرح های توسعه ای متعددی همچون اپرون، توسعه ترمینال، پارکینگ و سالن های مستقبلین و ترانزیت، محوطه سازی و بهسازی مهمانسراها در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد صورت پذیرفته است. در حال حاضر دفاتر بالغ بر 20 شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی در این فرودگاه مستقر است که جهت تماس با هر یک از این دفاتر کافی است با مرکز تلفن فرودگاه به شماره 15-33440001 تماس حاصل نماید.
     

    سایر :
    راه آهن سراسری مشهد
    تعداد بازدید : 20
    آدرس :
    تلفن :
    توضیحات :

    ایجاد راه آهن در ایران همواره یکی از آرزوهای بزرگ و ملی محسوب می شد تا این که پس از حدود نیم قرن تلاش منجر به تحقق این آرزو در سال 1306 ش گردید. راه آهن سراسری تهران - مشهد نیز در پی این کوشش ها تا 12 اردیبهشت ماه سال 1336 ش به پایان رسید و در چهارم آبان ماه 1345 ش ساختمان جدید ایستگاه مشهد گشایش یافت. این خطوط ریلی نقش مهمی در جابجایی مسافر و حمل و نقل کالا دارد. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :051-38519502
    توضیحات :

    عملیات اجرایی احداث ساختمان پایانه مشهد در زمینی به مساحت 14 هکتار با زیر بنای 4000 مترمربع در سال 1368 آغاز و در بهمن ماه سال 1369 ش خدمات خود را در زمینه حمل و نقل مسافر به گردشگران و زائرین حرم رضوی ارایه داد. پس از آن طرح احداث پایانه بزرگ مسافربری این شهر که در سال 1375 ش به تصویب رسیده بود به زیر بنایی به وسعت 45 هزار متر مربع در فروردین ماه 1387 ش افتتاح شد. این پروژه یکی از مدرن ترین پایانه های کشور از نظر وسعت، طراحی و بهره مندی از امکانات پیشرفته روز است.
    جهت پیش خرید اینترنتی بلیط اتوبوس های بین شهری می توان از طریق سایت www.irsafar.com یا تماس با شماره 8086 اقدام نمود. همچنین شماره تماس 38519502 و سامانه پیام کوتاه 3000143 آماده پاسخگویی به شکایت در خصوص خدمات و امور مربوطه به حمل و نقل در پایانه های مسافربری شهرداری مشهد است.
     

    سایر :
    قطار شهری
    تعداد بازدید : 146
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    زائران و مسافران می توانند با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، به روان شدن ترافیک کمک کرده و از وقت خود بهترین بهره را ببرند. شبکه حمل و نقل ریلی شهر مشهد در سال 1389 با راه اندازی مسیر خط 1 مترو (حد فاصل خیابان فدائیان اسلام (نخریسی) تا انتهای بولوار وکیل آباد) به صورت رسمی افتتاح شد. پروژه توسعه خط 1 قطارشهری در سال 1394 به بهره برداری رسید و برای نخستین بار در کشور حمل و نقل ریلی درون شهری به فرودگاه متصل شد. مسیر خط 1 مترو مشهد از شرق به غرب شهر و بلعکس به طول 24 کیلومتر می باشد که دارای 24 ایستگاه شامل 13 ایستگاه زیرزمینی و 11 ایستگاه همسطح است. حداکثر سرعت قطار 80 کیلومتر در ساعت بوده و متوسط سرعت 36 کیلومتر در ساعت می باشد.
    قطار شهری مشهد در روزهای عادی از ساعت 6 صبح و در روزهای تعطیل از ساعت 7 صبح، آغاز به کار نموده و تا ساعت 22 در مسیر شرق به غرب مشهد و بلعکس از خیابان فدائیان اسلام (نخریسی) تا انتهای بولوار وکیل آباد، به مسافران سرویس دهی می نماید. اعزام قطار در ساعات پیک تردد هر 5 دقیقه و در ساعات غیر پیک تردد هر 7 دقیقه صورت می گیرد. ایستگاه های موجود در این مسیر عبارتند از: غدیر، پروین اعتصامی، 17 شهریور، میدان بسیج، امام خمینی(ره)، شریعتی، قائم، طالقانی، فلسطین، خیام، میدان آزادی، پارک ملت، کوثر، سید رضی، دانش آموز، هفت تیر، صدف، صیاد شیرازی، اقبال لاهوری، نمایشگاه بین المللی، کوهستان پارک شادی و وکیل آباد.
    ذکر این نکته ضروری است با توجه به بهره برداری پروژه توسعه خط 1 قطار شهری، در حال حاضر ایستگاه غدیر به فرودگاه شهید هاشمی نژاد متصل شده و زمان اول حرکت قطارها در این مسیر ساعت 6 تا 8 صبح و زمان دوم از ساعت 15 تا 20 شب می باشد. نقاط زیارتی، تجاری و تفریحی شهر مشهد که با استفاده از خط 1 مترو می توان به آن ها دسترسی داشت بدین شرح است:
    تشرف به حرم امام رضا(ع) و پایانه مسافربری مشهد از طریق ایستگاه بسیج 
    عزیمت به بوستان وکیل آباد، کوهستان پارک شادی، باغ وحش وکیل آباد و همچنین ییلاقات طرقبه و شاندیز از طریق ایستگاه وکیل آباد
    بازدید از بوستان بزرگ ملت و مجموعه شهر بازی بوستان ملت از طریق ایستگاه ملت
    بازدید از بوستان بزرگ کوهسنگی و مجتمع تجاری زیست خاور از طریق ایستگاه شریعتی
    دسترسی به بازار جنت و باغ ملی از طریق ایستگاه امام خمینی(ره)
     

    سایر :
    خدمات تاکسیرانی
    تعداد بازدید : 26
    آدرس :
    تلفن :
    توضیحات :

    سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد با ساماندهی بالغ بر 14 هزار تاکسی در سطح شهر به مجاورین و زائران حرم مطهر امام رضا(ع) سرویس دهی می نماید. علاوه بر تاکسی های خطی و گردشی سطح شهر، شماره تماس های 133، 1829، 1830، 1832 و 8082 (ویژه بانوان) نیز به منظور انجام سرویس های تلفنی سازمان تاکسیرانی، به صورت شبانه روزی سرویس دهی می نمایند.
    همچنین این سازمان به منظور تسهیل رفت و آمد زائرین و مسافران جهت بازدید از نقاط دیدنی و ییلاقی شهر مشهد همچون کمپ باباقدرت، کمپ غدیر، کوهستان پارک شادی و بوستان بزرگ کوهسنگی و ... خطوط جدیدی را با بکارگیری خودروهای تاکسی ون راه اندازی نموده است. ایستگاه های تاکسی های ون عبارتند از: ابتدای خیابان اندرزگو، بست شیرازی، بست طبرسی و چهارراه دانش.
    واحد بازرسی و نظارت با شماره تماس 33448152و واحد رسیدگی به شکایات با شماره تماس 33448150 آماده دریافت پیشنهادها و انتقادهای زائران گرامی است. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا تعدادی پایگاه ثابت در مبادی ورودی و نقاط پرتردد از جمله: میدان بیت المقدس، باب الجواد، بست های شیخ طوسی، طبرسی و نواب، فرودگاه، پایانه مسافربری، راه آهن، الماس شرق، میدان شریعتی، چهارراه مقدم طبرسی، میدان نواب، سه راه آب و برق و سه راه کوکا ابتدای کوثر به همراه تعداد 30 اکیپ گشت خودرویی بازرسی در سطح شهر به منظور رسیدگی به شکایات و دریافت نظرات مجاورین و زائرین و همچنین پیگیری امور مربوط به اشیاء جامانده در تاکسی ها، توسط سازمان تاکسیرانی مشهد در نظر گرفته شده است.
     سایت سازمان تاکسیرانی: www.taxi.mashhad.ir
    سامانه پیام کوتاه: 30001305
    همواره توصیه می شود برای تردد مطمئن و منطبق بر نرخ های مصوب، از تاکسی های سازمان تاکسیرانی استفاده نموده و به این نکته توجه فرمائید که دریافت و پرداخت کرایه صرفا براساس تاکسی متر می باشد.

    سایر :
    خدمات اتوبوسرانی
    تعداد بازدید : 33
    آدرس :
    تلفن :
    توضیحات :

    اتوبوس های سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد از ساعت 5:50 دقیقه صبح تا ساعت 20:30 آماده ارائه سرویس به زائران و مسافران است. با توجه به راه اندازی بلیت الکترونیک در مشهد، ضروری است تا جهت استفاده از خدمات سازمان اتوبوسرانی نسبت به تهیه من کارت از مراکز فروش مجاز اقدام گردد همچنین با مراجعه به آدرس اینترنتی سازمان اتوبوسرانی (www.Bus.mashhad.ir) و استفاده از سامانه هوشمند خطوط رهیاب می توان سریعترین راه را برای رسیدن به مقصد انتخاب نمود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به نشانی اینترنتی ذکر شده در بالا مراجعه کرده یا با سامانه پیام کوتاه 30008888 در ارتباط باشید و در صورت نیاز با شماره تلفن های اداره روابط عمومی 33234 و تلفن اداره بازرسی 33235 تماس بگیرید. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    بی شک اسکان زائران و مسافران در مراکز اقامتی مجاز شهر مشهد، سفری به یاد ماندنی و شیرین برای این عزیزان به دنبال خواهد داشت. در کنار هتل ها، هتل آپارتمان ها و مهمانپذیرهای شهر مشهد، شهرداری این کلانشهر نیز کمپ ها و مراکز اسکان ویژ های را برای اسکان زائران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در نظر گرفته است. به منظور اطلاع از محل و شیوه ارائه خدمات در این مراکز اسکان می توانید با تلفن مرکز ملی اطلاع رسانی زائر به شماره 31208 تماس حاصل نموده و کلیه اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید. ذکر این نکته ضروری است که در شهر مشهد برپایی چادرهای مسافرتی در بوستان های سطح شهر، ممنوع می باشد. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :
    توضیحات :

    یک گردشگر داخلی یا خارجی از لحظه ای که تصمیم به سفر می گیرد تا وقتی که سفرش را به پایان می برد، نیازهای متعددی دارد که عدم پاسخگویی به هر یک از آن ها می تواند در تصمیم او نقش داشته باشد.
    با این وصف نیاز به اطلاعات، وسایل حمل و نقل، محل اقامت مناسب، برخورد اصولی و مبتنی بر احترام، امنیت، آسایش و ... از جمله این نیازها می باشد که برای هر یک از آن ها باید برنامه ریزی دقیقی صورت بگیرد. در این میان محل اقامت یکی از مهم ترین ملزومات حایز اهمیت گردشگران چه داخلی یا خارجی است.
    مشهد این کانون مذهبی همه ساله میلیون ها نفر از مشتاقان را از سراسر جهان به سوی خود جلب می کند که این امر برای استان خراسان رضوی و مشهد الرضا(ع) موقعیتی استثنایی را فراهم آورده است.
    طبق آمارهای منتشره خراسان رضوی در حال حاضر با داشتن170 هتل از یک ستاره تا پنج ستاره، 295 واحد هتل آپارتمان و550 واحد مهمانپذیر، نقش مهمی در اسکان زائرین و گردشگران ایفا می نماید.
    از سوی دیگر هم اکنون نزدیک به 300 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در استان فعال است. از جمله تأسیسات گردشگری باید به واحدهای پذیرایی بین راهی اشاره نمود که در مسیرهای منتهی به مشهد جهت رفاه حال گردشگران ایجاد گردیده و تعداد آن ها در حال حاضر 110 واحد می باشد.
    ذکر این نکته در این جا ضروری است که به منظور دسترسی سریع و آسان به اطلاعات ضروری و موردنیاز در شهر مشهد همانند اطلاعات اماکن اقامتی، مراکز اسکان، دفاتر خدمات مسافرتی و دفاتر فروش بلیط و ... می توانید با تلفن مرکز ملی اطلاع رسانی زائر به شماره 31208 تماس حاصل نموده و کلیه اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.
     

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    شهرداری مشهد تعداد 26 پایگاه راهنمای زائر به صورت ثابت در نقاط مختلف شهر مستقر نموده که از طریق کارشناسان خبره در زمینه راهنمای زائر در دو نوبت صبح و عصر، ضمن راهنمایی و پاسخگویی چهره به چهره به مسافرین و زائرین گرامی؛ انواع محصولات فرهنگی و اطلاع رسانی نظیر نقشه، کتاب، سی دی مولتی مدیا، کتابچه و سایر اقلام فرهنگی و گردشگری را ارائه می نمایند. 

    سامانه پیام کوتاه:
    مدیریت امور فرهنگی و گردشگری: 10001000096308
    ستاد راهنمای زائر: 2000096308
     

    سایر :
    ستاد هماهنگی خدمات سفر
    تعداد بازدید : 20
    آدرس :خیابان طبرسی، نبش طبرسی3
    تلفن :33688545 – 33669899 - 33669999
    توضیحات :

    این دبیرخانه به منظور ارائه خدمات جامع به زائرین بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) و همچنین رسیدگی به انتقادات و شکایات این عزیزان در نظر گرفته شده است. راه های ارتباطی با این ستاد عبارتند از:
    نمابر: 33687977
    سامانه پیام کوتاه دبیرخانه: 30006110
     

    سایر :
    ستاد هماهنگی خدمات سفر
    تعداد بازدید : 18
    آدرس :
    تلفن :33688545 – 33669899 - 33669999
    توضیحات :

    این دبیرخانه به منظور ارائه خدمات جامع به زائرین بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) و همچنین رسیدگی به انتقادات و شکایات این عزیزان در نظر گرفته شده است. این ستاد در خیابان طبرسی، نبش طبرسی3 مستقر می باشد. راه های ارتباطی با این ستاد عبارتند از:
    نمابر: 33687977
    سامانه پیام کوتاه دبیرخانه: 30006110
     

    سایر :
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط