• صفحه اصلی سرویس
       
    قالی مشهد
    تعداد بازدید : 23
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    از جمله دلایل رونق این هنر سنتی در مشهد وجود مضجع پاک و شریف حضرت رضا (علیه السلام) و مهاجرت هنرمندان قالی باف از مناطق مختلف و سکونت آن ها در این شهر بوده است. امروزه موزه های دنیا آراسته به قالی مشهد به ویژه از عصر صفویه می باشد. شهرت فرش مشهد را باید در رنگ، نقش و نحوه بافت آن جستجو نمود. 

    سایر :
    گلیم بافی
    تعداد بازدید : 17
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    هنر گلیم بافی دستاوردی است که از قرون گذشته بر اثر کار مشقت بار در پای دارهای بافندگی ساده روستایی و ایلیاتی پدید آمده است. اگرچه پیشینه این هنر به دوران تاریخی و قبل اسلام می رسد اما در طول دوران اسلامی ذوق و سلیقه کویرنشینان، روستائیان و بومیان موجب بروز خلاقیت های هنری و شکوفایی آن با الهام از طبیعت پیرامون بوده است. امروزه زنان روستایی اوقاتی از زندگی روزمره خود را به بافت گلیم اختصاص می دهند. گلیم ها دارای نقوش متنوع حیوانی و طرح های هنری است که از انواع آن می توان به گلیم سوماک و گلیم سوزنی اشاره نمود. 

    سایر :
    ارغوان بافی
    تعداد بازدید : 29
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    از به هم تنیده شدن تار و پود ترکه های نازک حاصل از درختچه های ارغوان هنری سنتی و بومی ایجاد می شود که به ارغوان بافی معروف است. این هنر دستی با ترکه های ارغوان، گیاهی طبیعی و خودرو از دره های منطقه مایان طرقبه انجام می شود. برداشت ترکه های ارغوان معمولا در اواسط بهار آغاز و تا اواخر پاییز ادامه دارد. پس از جمع آوری ترکه ها آنها را در محیطی خیس و نم دار خوابانیده و آماده کار می نمایند و با بافتن ترکه های ارغوان به یکدیگر سبدها و اقلام تزیینی تولید و به بازار فروش عرضه می نمایند.
     

    سایر :
    پوستی ندوزی
    تعداد بازدید : 26
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    در زمره صنایع دستی مشهد پوستین دوزی و نقش اندازی روی آن از اهمیت و جایگاه برخوردار است. بنا بر شواهد، فن پرورش و نمک زدن، تراش و خورش دادن و آماده کردن پوست برای جلیقه، پوستین و زیرانداز، دارای سابقه هزار ساله و یا بیشتر می باشد. برای تزیین پوستین نیز از هنر سوزن دوزی و با رنگ آمیزی استفاده می کردند. امروزه پوستین دوزی از هنرهای مردم شاندیز محسوب می شود که در کنار کار کشاورزی و دامپروری به این حرفه نیز روی آورده اند و به تولید انواع سجاده، پادری، دایره های کفشی، دستکش و غیره اشتغال دارند. 

    سایر :
    تولیدات نمدی
    تعداد بازدید : 31
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    امروزه گردشگرانی که به سوی تفرجگاه های طبیعی مشهد از جمله شاندیز و طرقبه می روند، این گونه تولیدات را در فروشگاه های عرضه محصولات متنوع و سوغات مشاهده می کنند که در اندازه ها و رنگ های گوناگون وجود دارند. نمد از پشم گوسفند تنیده شده و به صورت کلاه، زیرانداز و ... تولید می شود. 

    سایر :
    سنگ هرکاره
    تعداد بازدید : 22
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    در گذشته سنگ هرکاره از مهمترین سوغات مخصوص مشهد به شمار می آمد. از ویژگی های این سنگ، نرم و مقاوم بودن آن در برابر آتش است که به دلیل طبخ ملایم، غذا را لذیذ می نماید. بنا بر روایات، حضرت امام رضا(ع) در هجرت تاریخی خود از مدینه به مرو و ورود به نوقان، به کوهی که سنگ از آن برداشت می کردند (کوهسنگی) تکیه نموده و فرمودند خداوند به این کوه برکت داده است. امروزه هرکاره تراشی جایگاه خود را به عنوان هنر سنتی و سوغات حفظ کرده است. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    محصولات تولید شده در بخش صنایع دستی خراسان رضوی نیز در زمره سوغات شهر مقدس مشهد جای می گیرد. از جمله آن ها می توان به سنگ هرکاره و دیگر مصنوعات سنگی و انواع پوستین اشاره نمود. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    فروشگاه هایی که عرضه کننده این نوع تولیدات می باشند، انواع مختلفی از سجاده ها و جانمازهای گران قیمت و ارزان قیمت را با نقش های مختلف در معرض دید زائران قرار داده اند. جنس بیشتر این محصولات تِرمه و مخمل گلدوزی شده کاشان است. مُهرها نیز در اندازه ها و شکل های مختلف تولید شده و در بسته بندی های متنوع ارائه می گردد. تسبیح نیز انواع مختلفی دارد که معروفترین آن ها با جنس عقیق، شاه مقصود، دلربا، فیروزه، ام البنین و کهربا عرضه می شوند. 

    سایر :
    عطریات
    تعداد بازدید : 18
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    استفاده از رایحه خوش در دین اسلام توصیه شده است. در آداب زیارت آمده است که زائران پیش از مشرف شدن به حرم مطهر از عطر استفاده کنند. فروشگاه ها و مغازه هایی که این فرآورده را عرضه می نمایند، عطرهایی با رایحه های گوناگون از گل سنجد، کبری، گل مریم، گل نرگس، بهار نارنج، زعفران، گل یخ و یاس سفید ارائه می نمایند. در میان زائران عطر حرم، عطر گل محمدی و یاس از شناخته شده ترین عطریات مذهبی به شمار می روند.
     

    سایر :
    خلعت آخرت
    تعداد بازدید : 23
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    این گونه سوغات بیشتر در اماکن مذهبی، عتبات عالیات و جایگاه های خاص عرضه می شود. شهر مشهد نیز با وجود حرم مطهر امام رضا(ع)از این امر مستثنا نیست و فروشگاه های سوغات این پوشش را با دو طرح مردانه و زنانه به زائران ارائه می نمایند. بر روی خلعت معمولاً با آب زعفران دعای کامل جوشن کبیر، زیارت عاشورا، دعای چهل مؤمن، دعای نور، دعای دوازده امام، چهار قل و ... نوشته شده است. 

    سایر :
    عبای روحانی و نمازی
    تعداد بازدید : 18
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    دوخت عبای روحانی و نمازی به دلیل جایگاه مذهبی شهر مشهد سبب گردیده زائران برای تهیه این تولیدات به عنوان سوغات به مراکز عرضه آن ها در بازار مراجعه نمایند. پارچه هایی که از آن ها عبا تولید می شود جنس شامی، نجفی، بهبهانی، نایینی و ... دارد و به رنگ های قهوه ای سیر و روشن، کِرِم، نباتی، طوسی و سدری روشن دوخته می شود. مشتریان ویژه این عباها زائران کشورهای عربی هستند. عبای نمازی به صورت یک تکه و عبای روحانی با دو تکه دوخته می شود. 

    سایر :
    جام چهل کلید
    تعداد بازدید : 27
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    امروزه در فروشگاه ها و اماکنی که انواع سوغات مشهد عرضه می شود، جام هایی طلایی رنگ به چشم می خورد که برروی هم چیده شده و در بازار بنا به شکل ظاهری آن به جام چهل کلید معروف است. بر لبه باریک جام سوراخِ ریزی وجود داشت که چهل قطعه کوچک و باریک مستطیل شکل برنجی، منقش به عبارت بسم الله الرحمن الرحیم در بندی به صورت لاکف در این سوراخ قرار می گرفت. لبه سطح خارجی جام با نام چهارده معصوم(ع) به خط ثلث به صورت هشت کتیبه مجزا از یکدیگر نقش بسته بود و هشت دایره، آن ها را از یکدیگر جدا می کرد. زمینه خارجی ظرف با اعداد و حروف سحرآمیز نقش گردیده و در نقطه دیگر آن دعای نادعلی ایجاد شده بود. نمادِ دست بعدها به این جام اضافه شده است. بنا به اقوال، برای دفع بلا یا بخت گشایی، با این جام ها بر سر فرد مورد نظر آب می ریزند. 

    سایر :
    پرچم های مذهبی
    تعداد بازدید : 37
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    تولید پرچم های مذهبی از جمله هنرهایی است که به دلیل وجود فعالیت های فراوان مذهبی در مشهد دارای اهمیت فراوانی است. با این وصف این گونه پرچم ها را به عنوان سوغاتی متبرک زائران، هیئت های مذهبی استان ها و شهرهای دیگر و کشورهای مسلمان نظیر عربستان، کویت، هندوستان و پاکستان می خرند، تا در ایام سوگواری و دیگر مراسم مذهبی از آن استفاده کنند. پرچم های مذهبی بر روی پارچه جیر به رنگ های سبز و سیاه تولید شده و دارای انواع بزرگ دو چوبه، باریک و تابلویی است و نوع متوسط آن به سفره صلوات معروف می باشد. نحوه دوخت آن نیز به روش قلاب دوزی و توپری است که عبارات مذهبی بر روی آن نقش می شود. نوع دیگر تولید پرچم های مذهبی زری دوزی حروف بریده شده و نوع مخصوص مساجد است. از این پرچم ها به عنوان نشان هیئت های مذهبی، تزیین اماکن مذهبی و ... استفاده می گردد. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    کهن ترین سنگ فیروزه در کاوش باستان شناسی در نیشابور کشف شده و قدمت آن 5500 سال است. فیروزه تراشی و عقیق تراشی در استان خراسان رضوی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار بوده و زینت آلات ساخته شده با نگینِ این سنگ ها، امروزه نیز در زمره سوغاتی است که زائران و مسافران شهر مشهد به رسم تبرک به شهرهای خود می برند.
    محصولات فیروزه برطبق کیفیت و رنگ، نام های مختلفی دارد و از این سنگ انواع گردنبند و انگشتر ساخته و به بازار عرضه می شود. انواع فیروزه عبارتند از عجمی، طوفان، چغله، قطبدار، شجری و دوبحری.
    مرغوبترین نوع فیروزه دارای رنگ آبی آسمانی خوش رنگ است و مخصوص ایران می باشد. قدمتِ تراش روی عقیق نیز به سه هزار سال پیش می رسد که پس از برش سنگ آن را تراش و سپس جلا می دهند. انواع عقیق عبارتند از ایرانی، یمنی و هندی.
     

    سایر :
    انواع شیرینی
    تعداد بازدید : 44
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    نبات در دو نوع شاخه و کاسه ای به بازار عرضه می شود. نُقل نیز بنا به سلایق مختلف در انواع گردویی، بادام زمینی، بادام درختی، گلاب، گشنیزی و زعفرانی تولید می شود. شکلات زنجفیلی نیز در میان سوغات های مشهد خواهان بسیاری دارد. همچنین در کنار این گونه شیرینی ها، کاک رضوی به عنوان سوغات شهر مشهد نیز از جایگاه ویژ های برخوردار است. 

    سایر :
    انواع خشکبار
    تعداد بازدید : 19
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    خشکبارها از جمله تنقلاتی می باشد که از دیر زمان در فرهنگ و ذائقه ایرانی وجود داشته و از ارزش غذایی فراوانی نیز برخوردار است. بخشی از مهمترین سوغاتی ها خوراکی مشهد به خشکبار اختصاص یافته که می توان از آلو بخارا، آلوچه، زردآلو، سیب، قیسی، لواشک، برگه هلو، انجیر خشک، توت خشک، نخود، کشمش و انواع تخمه نام برد. 

    سایر :
    زعفران و زرشک
    تعداد بازدید : 19
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    زعفران از ارزشمندترین محصولات کشاورزی ایران است که امروزه کشت آن عمدتا در مناطق مرکزی و جنوبی خراسان متمرکز شده است.
    این گیاه از خانواده زنبقی ها بوده و گل های آن به رنگ بنفش و کلاله ای به رنگ قرمز تند و قیفی شکل است. این کلاله سه شاخه رنگین دارای رایحه ای دل انگیز بوده و مصارف خوراکی، دارویی و رنگی دارد.
    زعفران به عنوان مهمترین سوغاتی خراسان رضوی همیشه مورد توجه زائران و گردشگران بوده است. معمولاً زائران زعفران را همراه با زرشک می خرند. امروزه زعفران به صورت سرگل (ریز)، پوشال نگین (درشت) و با ریشه عرضه می شود. زرشک نیز که یکی از مواد طعم دهنده خوراکی است، انواعی دارد که مهمترین آن ها اناری و پفکی (مجلسی) است.
     

    سایر :
    ادویه هفت قلم
    تعداد بازدید : 26
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    نوعی از ادویه است که در غذاهای ایرانی استفاده می شود. این ادویه مخلوطی است از دارچین، سماق، گلپر، زنجفیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه می باشد که به طرز زیبایی به رنگ های مختلف در کنار هم دیده می شود. از انواع دیگر این سوغات می توان به ادویه پلویی و ادویه هجده رنگ نیز اشاره نمود. 

    سایر :
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط