• صفحه اصلی سرویس
       
    آدرس :مجموعه حرم مطهر
    تلفن :051-32241105
    آدرس :توس - آرامگاه فردوسی- مجموعه تاریخی فرهنگی فردوسی
    تلفن :051-32663424
    آدرس :بزرگراه شهید کلانتری - مرکز تربیت معلم شهید بهشتی
    تلفن :051-38788862
    موزه علوم زمین
    تعداد بازدید : 26
    آدرس :م حر ب سرافرازان
    تلفن :051-38218146
    موزه تاریخ طبیعی
    تعداد بازدید : 21
    آدرس :ب وکیل آباد
    تلفن :051-38675037
    موزه بنیاد شهید
    تعداد بازدید : 30
    آدرس :بلوار مدرس
    تلفن :051-32256003
    موزه بزرگ خراسان رضوی
    تعداد بازدید : 28
    آدرس :بوستان کوهسنگی
    تلفن :015-37269902
    موزه آرامگاه نادری
    تعداد بازدید : 24
    آدرس :چ شهدا
    تلفن :051-32224888
    آدرس :خ آبکوه تالار نور جنب اداره اوقاف
    تلفن :051-38432011
    آدرس :راسته بازار جنت
    تلفن :
    گنجینه آب
    تعداد بازدید : 31
    آدرس :ب سازمان آب
    تلفن :051-37617011
    هنرهای تجسمی
    تعداد بازدید : 23
    آدرس :مجموعه ی معماری حرم مطهر
    تلفن :051-32241105-7
    هدایای مقام معظم رهبری
    تعداد بازدید : 43
    آدرس :مجموعه ی معماری حرم مطهر
    تلفن :051-32241105-7
    رباط سفید
    تعداد بازدید : 37
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    این رباط از جمله ابنیه تاریخی است و بر حاشیه راه قدیمی توس، نزدیک روستای رباط سفید در 75 کیلومتری جنوب شهر مشهد قرار دارد. بنای آجری مزبور مشتمل بر حیاط مرکزی و سه ایوان محوری پیرامون آن است. همچنین رواقی مرکب از طاق نماها، ایوان های حیاط مرکزی را به هم ارتباط می دهد. فضای سرپوشیده رباط توسط چهار جرز مربع به نه دهانه تقسیم می گردد. بر روی دهانه مرکزی گنبد ایجاد شده است. رباط سفید در سده نهم هجری (عصر تیموری) بنیان گردیده است. 

    سایر :
    بنای سنگی بازه هور
    تعداد بازدید : 35
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    بنای سنگی موسوم به بازه هور در فاصله تقریبی 78 کیلومتری جنوب مشهد، در ابتدای تنگه ای به همین نام در روستای پیوه ژن و در مجاورت روستای رباط سفید بر کناره راه قدیم مشهد به تربت حیدریه واقع است. بنابر شواهد چهارطاقی مزبور بازمانده از یک مجموعه معماری متعلق به دوران ساسانیان و مشتمل بر سردر ورودی و یک گنبد مرتفع است که در گذشته به عناصر معماری دیگری در ضلع شرقی متصل بوده و کالبد بنا نسبت به چهارجهت اصلی با چهارده درجه انحراف شرقی بنیان شده است. نام بازه هور اشاره ای مستقیم و دقیق به معنای خورشید و فاصله میان دو بریدگی (بازه) دارد که آن را می توان روزنه خورشید نامید. به اعتقاد برخی پژوهشگران این بنا در زمره چهارطاقی های گاه شماری و محاسبه نجومی در معماری ایران باستان است. برخی فروریختگی ها در دیوارها و پایه ها، بازسازی گردیده است. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    روستای ابوالقاسم از نظر موقعیت در 75 کیلومتری شهرستان مشهد در جاده نیشابور واقع گردیده و با وجود کوهستانی بودن، آب و هوای مساعدی دارد. در کنار این روستا بنایی به چشم می خورد که بنا بر شواهد مرقد مطهر امامزاده سید ابوالقاسم صالح از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است که در سال 227 هجری قمری در این مکان به شهادت رسیده است. ضریح فلزی و سنگ لوح قبر داخل بنا در ساماندهی، اخیرا به این مکان افزوده شده است. 

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل یا شاهزاده اسماعیل در فاصله 30 کیلومتری مشهد به سمت نیشابور و در روستای امان آباد واقع شده است. در کنار بنا زائرسرایی نیز برای اطراق و عبادت ارادتمندان ایجاد شده است. همچنین ضریح فلزی جدیدی نیز بر روی مزار نصب شده است. با استناد شواهد موجود، نسب ایشان به امام حسین(ع) می رسد. 

    سایر :
    چهارطاقی چلاغد (چلاغی)
    تعداد بازدید : 23
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    بنای چلاغد یا چلاغی واقع در 20 کیلومتری جنوب شرقی مشهد و در حدود 10 کیلومتری روستایی به همین نام قرار دارد. مقبره ای است که بر فراز یک سردابه تدفینی کوچک بنیان گردیده است. بنای مزبور دارای چهاردرگاهی در طرفین و ورودی اصلی است و گنبدی دو پوشه بر روی آن استوار شده است. چهارطاقی چلاغد با بنای جغتین گیسور گناباد قابل مقایسه بوده و انتساب آن را به دوره تیموری نشان می دهد. 

    سایر :
    رباط خاکستری
    تعداد بازدید : 24
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    این اثر تاریخی در 17 کیلومتری جنوب مشهد در کنار روستایی به همین نام واقع شده است. رباط مزبور درگذشته محل بیتوته مسافران و کاروانیان در مسیر شاهراه هرات، توس و نیشابور بوده و باتوجه به منابع تاریخی در عصر غزنویان بنیان گردیده است. این بنا مشتمل بر سه فضای اصلی سرپوشیده بوده و روی هم رفته شش گنبد کروی آن را شکل داده است. پیرامون این تالار نیز غرفه هایی با طاق جناغی برای اطراق مسافران تعبیه شده و در گوشه های آن اطاق هایی بوجود آمده است. در ضلع جنوبی بنا نیز فضایی به صورت حیات وجود دارد. رباط خاکستری در شمار یادگارهای معماری کهن خراسان می باشد. 

    سایر :
    گذرگاه سنگی فاضل
    تعداد بازدید : 25
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    این معبر و گذرگاه سنگی در نزدیکی روستای ده غیبی واقع در دره کال طرق و انتهای ضلع جنوبی مکانی به نام آسیاب فاضل قرار دارد. پدیده مزبور در قرون و سده های پیشین، راه را از روستای عارفی (مثقب) به سوی شرق از طریق کوه های جنوبی شهر منحرف می نموده و در واقع مسیری بوده که نیشابور را از راه چشمه چنار و دهسرخ به نوغان و مشهد متصل می کرده است. عرض این گذرگاه بین 2 تا 6 متر می باشد و در میان صخره تراشیده شده و احتمالا برای طی طریق در آن از وسایل بی چرخ نظیر کجاوه، پالکی، عماری و هودج استفاده می شده است. 

    سایر :
    تپه سلام
    تعداد بازدید : 45
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    آیین ها و مراسم مذهبی، آیینه تمام نما برای انعکاس خاطرات ازلی و جاودانه مردم است که از ورای آن می توان به اعتقادات و باورداشت های مذهبی آن ها پی برد. در فاصله 20 کیلومتری جنوب شهر مشهد عارض های طبیعی موسوم به تپه سلام قرار دارد که پیش از این به منزله مقام نخستین مشهد دیدار و مکان رویت جلوه گری انوار قدسی گنبد و گلدسته های حرم مطهر حضرت رضا(ع) برای زائران آن امام همام بوده است.
    از رسم های رایج به هنگام رسیدن کاروانیان به تپه سالم دریافت مژدگانی موسوم به گنبد نما از زائرین توسط ساربان و چاروادار بوده است. در نزدیکی این تپه، قبرستانی قدیمی و بنای کوچک گنبدداری متعلق به آرامگاه سید سوخته یا سید گمنام که گویا زیارت نامه خوان بوده، دیده می شود. هویت این مکان سنگ افراشته ای با عبارت زیارت پیش روی حضرت رضا(ع) می باشد.
     

    سایر :
    زیارتگاه خواجه مراد
    تعداد بازدید : 42
    آدرس :
    تلفن :
    توضیحات :

    بنای آرامگاه منسوب به ابوحبیب هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد از اصحاب خاص حضرت امام رضا(ع) در 12 کیلومتری شرق مشهد از سمت راست جاده فریمان در دامنه کوه واقع گردیده است. با استناد به کتب معتبر شیعه نظیر معاجن الائمه (باب هشتم)، تحفه المجالس، تحفه الاحباب، سفینه البحار، نورالابصار و ... چنین استنباط می گردد. هرثمه بن اعین از محبت کامل و اخلاص شایسته ای نسبت به امام هشتم(ع)برخوردار بوده است. همچنین علامه مامقانی مؤلف تنقیح المقال فی علم الرجال می نویسد: به رغم این که وی راوی چگونگی شهادت حضرت رضا(ع) بود، در زمره شیعیان پاک باخته آن امام بزرگوار به شمار می آمد که با همین اعتقاد و تفکر شیعی جان خود را از دست داد و در سال 210 هجری قمری به شهادت رسید. برخی منابع وی را از سرداران مأمون معرفی می ینمایند که از مدینه تا توس حضرت رضا(ع) را همراهی کرد و پس از شهادت آن امام اقدام به افشاگری علیه مأمون نمود. گویا تا سال 1300 هجری قمری بنای قابل توجهی بر فراز مدفن هرثمه بن اعین وجود نداشته، زیرا مؤلف مرات السفر در عصر قاجار تنها به ابنیه مجاور آن مانند ایوان طرق و مزار خواجه اباصلت هروی در همان حدود اشاره کرده است.
    بنای پیشین آرامگاه شامل گنبد خانه ای به طول 4 متر و عرض 4/30 متر با گلدسته های کم ارتفاع مزین به کاشی کاری و ایوان بوده که در تغییر و تحولات امروزی بنایی جدیدالاحداث جای آن را گرفته و تسهیلاتی از جمله اتاق های اقامت و زائرسرا، رستوران، فضای اداری، پارکینگ و بازارچه برای زائرین و مجاوران ایجاد نموده اند. مجموعه آرامگاهی مزار خواجه مراد به صورت یک نیم دایره در کنار کوه و چشمه و میان درخت ها و بیوتات ویژه مزار محصور می باشد. چندین غرفه تابستانی و اطاق با چشم اندازهای طبیعی، آب و هوای مصفا و ارتفاعات سهل الصعود، از جمله امکانات و جاذبه های این مجموعه برای زائران و مسافران است.
     

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر - 31208-051
    توضیحات :

    این آرامگاه در فاصله 12 کیلومتری جنوب مشهد در حاشیه جاده مشهد- فریمان واقع است و به عنوان یکی از مزارات مهم مشهد مورد زیارت و بازدید زائران و مجاوران می باشد. به استناد بعضی از روایات و منابع معتبر تاریخ اسلام، عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره مشهور به خواجه اباصلت هروی از دانشمندان، محدثین، متکلمین و راویان به نام عصر خود بوده که به نقل از مجالس المومنین ولادت وی حدود 160 هجری قمری یا نیمه دوم سده دوم هجری در مدینه روی داده و بدین سبب که اجدادش از هرات بوده اند به اباصلت هروی معروف گردیده است. وی پس از ورود امام رضا(ع) به خراسان به این ناحیه آمد و در سفر و حضرملازم و همراه ایشان و راوی صریح چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی بود. وی با توجه به رخدادهای سیاسی دوران عباسیان تا هنگام وفاتش به دور از انظار زندگی می کرد. بنا به قول سمعانی، اباصلت در سال 232 هجری قمری و بنا بر نقل خطیب بغدادی در تاریخ بغداد و ابن تغری بردی در آخر شوال 236 هجری قمری در زمان حکومت طاهر بن عبدالله بن طاهر در خراسان دارفانی را وداع گفت. این بنا در گذشته محل توقف کاروان های زیارتی بوده و عده ای از عرفای بزرگ و زهاد در قبرستان عمومی جنب بقعه مدفونند. از جمله این اشخاص دروی شعلی، عارف نامی قرن هشتم هجری است که به سال 726 ه.ق وفات یافته است.
    بنای پیشین آرامگاه گویا بقعه نیمه مخروبه بوده که مقارن با گسترش شهر مشهد و به همت کربلایی محمدعلی درویش از عرفای سده هشتم هجری به صورت یک بنای چهارضلعی و گنبدی بر فراز آن تجدید بنا گردید و در حدود سالهای 1310 و 1352 شمسی مرمت ها و الحاقاتی در آن صورت گرفت. همچنین در سال های اخیر بنای آرامگاه با زیربنای 920 مترمربع با شیوه جدید بازسازی شده و نمای ضریح به نام امام هشتم(ع) به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته شده است و پیرامون آن نیز تسهیلاتی را از جمله خدمات رفاهی، رستوران، چایخانه، بخش اداری، تجاری و پارکینگ برای زائرین فراهم آورده اند.
     

    سایر :
    کاروانسرای بابا قدرت
    تعداد بازدید : 28
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر 31208-051
    توضیحات :

    متعلق به دوران قاجار و یکی از مفاخر فرهنگی و تاریخی کشور در استان خراسان رضوی است که طی 6 سال و اندی توسط بخش خصوصی با سرمایه گذاری بالغ بر 40 میلیارد ریال تحت نظارت اداره کل استان خراسان، مرمت و بازسازی و احیا شده است. این مجموعه در وسعت 8000 متر مربع که 3000 متر مربع مسقف و نیز دارای حیاط با متراژ تقریبی 2000 مترمربع و 20 باب غرفه است که به جهت بازارچه عرضه کالاهای سنتی در نظر گرفته شده است و در محوطه داخلی حیاط کاروانسرا قرار دارد. این مجموعه جهت خدمت رسانی به زائرین معزز حضرت ثامن الائمه)ع( و نیز آشنایی هر چه بیشتر مردم عزیز با مواریث کهن فرهنگی و تاریخی کشور تدارک دیده شده است.

    سایر :
    آدرس :
    تلفن :تلفن زائر 31208-051
    توضیحات :

    به استناد متون و منابع، شاعر حماسه سرای بزرگ فارسی که در سال 329 قمری در روستای پاژ متولد شده بود، به سال 411 و یا416 قمری در توس درگذشت و در باغ شخصی خود که در داخل باروی توس و جوار دروازه رزان قرار داشت، روی در نقاب خاک کشید. به درستی معلوم نیست در چه دوره ای اولین بنا بر روی مدفن وی ساخته شد. نظامی عروضی در سال 510 قمری قبرش را زیارت کرده است. اما جستجوی واقعی برای یافتن محل دقیق آرامگاه حکیم در زمان ناصرالدین شاه قاجار به امر آصف الدوله والی خراسان صورت گرفت و بنایی آجری بر روی آن برپا شد. در سال 1305 شمسی فرهیختگان مصمم شدند بنایی برفراز مقبر هاش برپا کنند. در سال 1309 شمسی حاج محمد علی قائم مقام رضوی برای ساخت آرامگاه 25250 مترمربع از املاک خود را هدیه نمود. ساختمان آرامگاه در سال 1313 شمسی به اتمام رسید اما بعدها نشست کرد. بدین سبب از سال 1343 شمسی تخریب بنای قبلی و بازسازی بنای فعلی با وسعت 945 مترمربع و ملهم از شیوه معماری هخامنشی و اشکانی آغاز گردید و در سال1347 به اتمام رسید. مقارن با آن سیدعیسی و سید موسی قائم مقام نیز بخشی دیگر از زمین های خود را به مساحت 25375 مترمربع برای توسعه باغ آرامگاه اهدا نمودند. طبقه تحتانی بنا دارای دیوارنگارهایی از فریدون صدیقی با مضمون هفت خان رستم می باشد که به شکوه این مکان افزوده است. در مجموعه تاریخی- فرهنگی فردوسی، علاوه بر ساختمان آرامگاه، یک موزه و کتابخانه نیز وجود دارد. در موزه آرامگاه آثار ارزنده ای از خطاطان و شاعران ایرانی و نمونه هایی از صنایع دستی و یادگارهای هنری و تابلوهای سنگی زیبا در معرض نمایش است.

    سایر :
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط