پورتال گردشگری و زیارت شهر مشهد
   
  • نمایش اسلایدشو
   • برنامه های نوروز 1398 شهرمشهد
    برنامه های نوروز 1398 شهرمشهد


    1- برنامه های مشهد برای نوروز 98


    سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: المان های نوروزی سال گذشته بهسازی شد و امسال در مجموع با حدود 900 المان نوروزی به استقبال بهار 98 خواهیم رفت.
    به گزارش خبرگزاری آریا از مشهد، مهدی یعقوبی، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، در نشست خبری با اصحاب‌ رسانه که صبح امروز 21 اسفندماه در سالن شهدا شهرداری مشهد برگزاری شده بود، اظهار کرد: برنامه‌های متنوع خوبی برای ایام نوروز داریم. ارائه خدمات در 27پایگاه راهنمای زائر به صورت دوشیفت، خدمات رسانی تلفن ملی راهنمای زائر، طراحی و تولید نقشه هوشمند گردشگری مشهد از جمله برنامه‌های استقبال از بهار شهرداری مشهد است.
    وی با بیان اینکه بوستان غدیر در حوزه اسکان زائران با 4هزار چادرشب اقامت آماده میزبانی از زائران است، گفت: 14پایگاه چندمنظوره مدیریت بحران به جهت شرایط بحرانی در نظر گرفته شده است.
    یعقوبی با اشاره به پاکسازی 10کیلومتر‌ از مبادی ورودی شهر در محورهای پنجگانه قوچان، نیشابور، سرخس، کلات و فریمان، ابراز کرد: شستشوی معابر، بهسازی و تعویق جداول فرسوده، رنگ‌‌آمیزی کلیه بیلبوردهای سطح شهر و ... نیز از دیگر برنامه‌های نوروزی استقبال از بهار محسوب می‌شود.
    وی با بیان اینکه طرح خانه تکانی از 23 اسفندماه تا 29اسفندماه با هدف جمع‌آوری وسایل مستهلک و مازاد منازل برگزار می‌شود، ادامه داد: اطلاع رسانی خوبی در سطح شهر از 16 الی 22 اسفندماه برای این طرح انجام شده، نصب 40 پرده نوشته، پنج بیلیبورد، هزار بنر از جمله اقدامات برای این طرح است اما نیاز به اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی داریم تا تاثیر بسزای این طرح بیشتر شود.
    یعقوبی با بیان اینکه شش میلیارد تومان اعتبار خدمات استقبال از بهار است، ابراز کرد: ‌امسال 13میلیون 700گل برای سطح شهر تامین شده که در سال گذشته، حدود 14‌میلیون و 600 شاخه گل بوده، اما امسال کیفیت آن ها افزایش داشته است.
    سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه المان‌های نوروزی سال گذشته حدود 750 عدد بود، اظهار کرد: این المان‌های قدیمی نوسازی و بهسازی شد و امسال در مجموع 900 المان جدید در سطح شهر خواهیم داشت.
    وی تصریح کرد: 15ایستگاه بهارانه در نظر گرفته شده که توزیع آن‌ها به صورتی بوده که دسترسی عموم مردم به آن راحت باشد.
    یعقوبی با اشاره به اینکه امسال میادین به طور کامل طراحی خواهد شده‌اند، گفت: رنگ آمیزی جداول با مساحت 2 میلیون و 200 هزار متر طول از دیگر برنامه‌های نوروزی به شمار می‌رود.
    سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد افزود: کوچه باغ بهاری امسال در باغ گیاه شناسی مشهد با محور گذر بهاری افتتاح خواهد شد، ورودی باغ گیاه‌شناسی امسال رایگان خواهد بود.
    وی ادامه داد: 30 اثر دیوار نگاره، 25 یادمان موقت شهری،چهار اثر در بخش چند رسانه‌ای و 15 اثر طراحی و آذین بندی امسال در سطح شهر خواهیم داشت.
    یعقوبی با بیان اینکه ایستگاه شکلات در میدان جانباز فضای زیبایی برای خانواده‌ها فراهم کرده است، ابراز کرد: چهار ایستگاه بهاره در حاشیه شهر از جمله مناطق پردیس قائم در بلوار توس، پارک بهار در خواجه ربیع و... نیز قرار داده شده است.
    سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه 23طرح توپی یاری در لچکی میدان جانباز قرار خواهد گرفت، افزود: پیشنهاد برای برگزاری جشن پایان سال برای کارگران خدمات شهری به شهرداری داده شده که بسیار مورد استقبال و تایید شهردارمشهد قرار گرفت. لذا هر شب حدود چهار هزار نفر از این عزیزان همراه با خانواده هایشان در جشن پذیرایی شده و هدیه و لوح تقدیری تقدیم می شود.


    2- شهردار مشهد خبر داد : اتوبوس رایگان و افزایش پارکینگ اطراف حرم؛ تمهیدات نوروزی شهرداری مشهد برای ایام نوروز

    ایجاد ۸۵۰۰ پارکینگ جدید در اطراف حرم برای نوروز
    کلایی در خصوص حل مسئله ترافیک هسته مرکزی شهر گفت: در این زمینه اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت داریم. اقدامات کوتاه‌مدت برای نوروز این است که در نوروز امسال با توجه به موضوعاتی که در هسته مرکزی شهر وجود داشته، با آستان قدس و پلیس راهور به این نتیجه رسیدم که ۸۵۰۰ پارکینگ جدید در پیرامون محدوده حرم در اختیار زائران قرار دهیم.
    وی گفت: در این زمینه بحث مفصلی در شورای همتا وجود دارد و درحال بررسی‌های کارشناسی است، اما آنچه قطعا اتفاق خواهد افتاد، این است که در رینگ‌های پیرامونی حرم همچون پارک وحدت، میدان شهدا، میدان بسیج و میدان شهید گمنام، برنامه پارکینگ‌سازی برنامه جدی‌ای است که شورای همتا روی آن جمع‌بندی دارد. مشغول نهایی کردن لکه‌ها و اجرایی کردن آن هستیم. برخی از این مکان‌ها همچون میدان شهدا حتی به مناقصه رفته است. مجموعه طرح پیرامون حرم مطهر حتما باید مدهای جدیدی از حمل و نقل را وارد موضوع کند. سرمایه‌گذاری آستان قدس باید حتماً در این زمینه اتفاق بیفتد.

     

    3- جشنواره هنرهای شهری خانه بهار در مشهد    با نگرش نوین شهرداری، مردم در زیباسازی شهر مشارکت می‌کنند

    بر اساس رسمی جاافتاده در مشهد که بیش از یک دهه است از عمر آن می‌گذرد، مشهد در ایام نوروز و با شروع بهار، با برگزاری جشنواره هنرهای شهری و با المان‌های نوروزی رنگ و بوی متفاوتی به خود می‌گیرد.
    به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم، شهرداری مشهد امسال نیز بر اساس این عادت پسندیده اقدام به برگزاری «جشنواره هنرهای شهری» کرده و با فراخوان آثار و هنرمندان درصدد آمادگی برای نوروز است.

    بر اساس اعلام اداره امور هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، جشنواره امسال در بخش‌های گسترده و باسه رویکرد اصلی برگزار خواهد شد. رویکردهای این دوره شامل «سراج، مشهد شهر زیارت و معنویت»، «فردوسی، مشهد شهر خِرَد» و «بها رانه، مشهد، شهر نشاط، امید، زندگی» است.

    سه رویکرد متناسب با شخصیت شهر
    در بخش سراج محورهای تولید آثار بنا به اعلام امور هنری شهرداری، «مشارکت و مسئولیت، گفتگو و مدارا در سیره امام رضا»، «زیارت، معنویت» و «مشهد شهر ایثار و شهادت» خواهد بود.
    در موضوع فردوسی، با تأکید بر ظرفیت عظیم شاهنامه و ابعاد مختلف نهفته در آن، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به دنبال استفاده از این فرصت بی‌بدیل برای ایجاد وحدت معنایی با شیوه‌های اجرایی متکثر در یک رویداد اجتماعی است. لذا در نیمه ابتدایی بهار 98 از اول فروردین‌ماه تا 25 اردیبهشت‌ماه که روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی نام‌گرفته است رویکرد شاهنامه و مفاخر فرهنگی و ادبی مشهد موردتوجه قرارگرفته است.
    ازینرو موضوعات مورد تأکید جشنواره در این حوزه «نوروز و بهار در شاهنامه»، «بازنمایی هنرمندانه وقایع تأثیرگذار در شاهنامه»، «اخلاق و مدارا در شاهنامه»، «دعوت به اتحاد و همدلی، میهن‌دوستی، وحدت ملی»، «حماسه و پهلوانی»، «شاهنامه برای کودکان و نوجوانان» و «مفاخر فرهنگی و ادبی مشهد» خواهد بود.
    همچنین در سرفصل «بها رانه "مشهد، شهر نشاط، امید و زندگی"»، توجه به مسائلی مانند محیط‌زیست، نشاط و سرزندگی شهر، سیما و منظر شهری و نقش آن در شادابی شهروندان و... به امید حرکتی مؤثر در جهت بهبود کیفیت زندگی شهروندان موردتوجه بخش فرهنگی اجتماعی شهرداری بوده است. لذا در این بخش از خانه بهار به موضوعاتی چون «آداب و آئین‌های نوروزی»، «ارتباط شهروندان با محیط شهری»، «شهر و شهروندان/ پسماند/ بازیافت/ نظافت شهری»، «آب‌وهوا/ محیط‌زیست»، «ترافیک و حمل‌ونقل عمومی» و «بازپیرایی هنرمندانه فضاهای فراموش‌شده شهری» پرداخته می‌شود.

    بخش‌های هنری
    اما بخش‌های اجرایی و هنری جشنواره که از تنوع جذابی نیز برخوردارند بنا به اعلام امور هنری شهرداری مشهد عبارت‌اند از: «هنرهای تجسمی مانند دیوارنگاره، مجسمه، مونومان، احجام، سازه‌ها، دائم و موقت»، «هنرهای چندرسانه‌ای مانند هنر ویدیو و سایبرنتیک، نورپردازی، سازه‌های نورانی»، «هنرهای طراحی منظر، آذین‌بندی، هنر محیطی، چیدمان»، «هنرهای نمایشی مانند تئاتر، پرفورمنس، رویدادهای هنری تعاملی و موسیقی و جشن‌های آئینی»، «گل‌آرائی و طراحی هنری فضای سبز»، «پژوهش‌های هنر شهری»، «جشنواره عکس خانه بهار» و «بخش بین‌الملل و مهمان».

    در بخش هنرهای تجسمی با تأکید بر آنکه دیوارهای شهر بومی گسترده در تمامی نقاط و فرصت مناسبی برای ایجاد آثار هنری تلقی می‌شود، ایده پردازی و بازسازی دیوارهای شهر با ابزار و مصالح مختلف مدنظر قرارگرفته است.

    بخش احجام و سازه‌ها و مجسمه‌ها در راستای سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد و به‌صورت مستقل برگزار می‌شود و پیشنهاد‌ها می‌بایست با توجه به موضوعات سه‌گانه پیشنهادی فراخوان ارائه شود.

    در بخش هنرهای چندرسانه‌ای، هنر ویدیو و سایبرنتیک و نورپردازی و سازه‌های نورانی هم از تمام امکانات شهری نظیر نمایشگرهای شهری، تلویزیون‌های داخل قطار شهری، استفاده از دستگاه‌های ویدئو پروژکشن در فضاهای مختلف و... بهره گرفته می‌شود تا جلوه‌های بصری زیبا با ترکیب نور و رنگ و صدا به چهره شهر اضافه شود.

    بخش «طراحی منظر، آذین‌بندی، هنر محیطی، هنر زمین، چیدمان» اساساً به دنبال خلاقیت و نگاه نو در طراحی منظر و دمیدن روح تازه در کالبد شهر است. نگاه خلاقانه به آذین‌بندی شهر و بازپیرایی فضاهای فراموش‌شده از موارد مورد تأکید شهرداری در این مقوله است.

    در قسمت هنر محیطی و هنر زمین نیز خواسته اصلی آن است که با نگرشی نو به رابطه انسان با طبیعت پرداخته‌شده و راهکارهایی جدید برای همزیستی با محیط اطراف بیان شود. لذا پیشنهادشده در آثار پیشنهادی با ترکیبی از مواد طبیعی یا بازمانده‌های صنعتی ساخته شود. هنر چیدمان نیز قرار است محدود به فضای نگارخانه‌ای نباشد و در صورت گزینش شدن آثار، در فضاهای عمومی به‌صورت موقت یا ماندگار اجرا شوند

    یک بخش مهم دیگر در جشنواره «خانه بهار» مشهد، بخش هنرهای نمایشی است. در فراخوان امور هنری شهرداری بر اجرای این بخش در فضاهای بیرونی اعم از میدان‌ها، راه‌های عبور و مرور، مراکز تجمع مردم، کافه‌ها و فضاهای غیرمتعارف، ارائه شیوه‌های مدرن ارائه در کنار نمایش‌های سنتی مانند نقالی و پرده‌خوانی، نمایش‌های کودک و نوجوان و اجراهای تعاملی در قالب هنر اجرا و پرفورمنس تأکید شده است.

    پویش رنگ‌ها، جلوه حضور مردم عادی
    بخش جالب و ابتکاری شهرداری در مراسم استقبال از بهار «پویش مردمی خانه بهار» است. در این بخش به‌منظور فعال ساختن حس مشارکت و تعلق اجتماعی در سطح محلات، از مشارکت اهالی محله در فرآیند تصمیم‌گیری، طراحی و اجرای طرح بهسازی و نوسازی مرکز محله استفاده خواهد شد. در این راستا، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های شهرسازی، معماری و علوم اجتماعی در نقش تسهیلگر عمل خواهند نمود و این پویش مردمی را در راستای پاسخگویی به نیازهای شهروندان به‌پیش خواهند برد.

    بنا بر ادعای سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد درواقع پویش رنگ‌ها زمینه‌ساز بستری برای تعاملات اجتماعی و فرهنگی مطلوب میان مردمان شهر با شهرداری خواهد بود. در این پویش تلاش بر آن است تا با مشارکت مردم فضایی جدید برای کسب تجربیات زیستی متفاوت بین اعضای خانواده‌ها به وجود آید و به درون‌مایه‌های فرهنگی و هنری محلات پرداخته شود. همچنین زیباسازی محیط با تعامل مستقیم و سلیقه مردم محلی باشد و در این میان شهرداری مشهد پلی باشد برای شناخت بیشتر استعدادهای نهفته و ناشناخته هنری.

    بر طبق آگهی فراخوان، آخرین مهلت ارسال آثار 10 دی‌ماه خواهد بود و پس‌ازآن مراحل بازبینی و انتخاب آثار برگزار می‌شود. اعلام نتایج اولیه در روز 22 دی‌ماه بوده و پس از اجرای آثار در سطح شهر، با برگزاری جشنواره و داوری در دو بخش مردمی و تخصصی از 25 اسفند امسال تا 25 اردیبهشت‌ماه سال آینده در خصوص انتخاب آثار برتر تصمیم‌گیری می‌شود. مراسم اختتامیه نیز در خردادماه سال آینده اجرا خواهد شد.

    4- نشاط نوروزی برای مسافران مشهد
    «ورود سالانه 30میلیون زائر و گردشگر به مشهد با کم‌ترین هزینه تبلیغات از نقاط مختلف دنیا»؛ خبری است که «محمدرضا حیدری»رئیس شورای این شهر آن را اعلام کرده و شهردار این شهر نیز از آمادگی برای پذیرایی و ورود بیشتر میهمانان و زائران در نوروز 98 خبر داده است.
    وجود بارگاه ملکوتی رضوی، آرامگاه فردوسی و ییلاق‌های خوش‌آب‌وهوا و البته صرف غذاهای لذیذ، از جمله جاذبه‌های معروف مشهد است که برای مردم ایران آشکار است. این شهر از ظرفیت‌های دیگری هم بهره‌مند است که مدیران شهری از ماه‌ها قبل برای معرفی تمامی آنها به ایرانی‌ها تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند. حالاهم به فاصله چند روزتا آغاز سال 98«محمدرضا کلایی»، شهردار مشهد ازمردم ایران برای حضور در این شهر در تعطیلات سال نو دعوت کرده است.به‌گفته کلایی، افزایش نشاط مردم و مسافران، ارائه خدمات مناسب حمل ‌ونقل شهری واجرای بر‌نامه‌های فرهنگی تنها بخشی از اقدامات و اهداف مدیران شهری مشهد برای افراد و خانواده‌هایی است که یا شهروند هستند یا مشهد را برای سفر نوروزی انتخاب کرده‌اند. از سوی دیگر، جانمایی المان‌های شهری در نقاط مختلف، کاری است که شهرداری مشهد هر سال اجرا می‌کند و مردم شور و هیجان خاصی برای رونمایی از آنها دارند، اما فقط این شهروندان نیستند که این حال و فضا را تجربه می‌کنند؛ آنانی هم که در سال‌های گذشته روزهای نخست سال نو را از شهرهای دیگر ایران در مشهد سپری کرده‌اند، می‌دانند رنگ و روی بهار را بیشتر می‌توانند در این شهر حس کنند چراکه آثار هنری زیبایی در معابر و خیابان‌های این شهر به نمایش درمی‌آید؛ آثاری که هر یک یا یادآور خاطرات دوران کودکی و جوانی است یا تأمل‌برانگیز و حاوی پیام اخلاقی، فرهنگی یا اجتماعی. امسال هم این برنامه شهرداری در قالب جشنواره «خانه بهار» اجرا می‌شود که اعضای آن در مدیریت شهری از ماه‌ها قبل کار خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن آن شروع کرده‌اند؛ از انتشار فراخوان و دعوت از هنرمندان سراسر کشور گرفته تا نقاشان دیواری از کشورهای روسیه، کره‌جنوبی و اردن. اجرای برنامه‌هایی متفاوت در آرامگاه فردوسی هم از دیگر ویژگی‌های نوروز 98 است که به گفته شهردار مشهد، در قالب این جشنواره میراث ماندگار شاهنامه در سال جدید پیش‌رو، نقش پررنگی در مشهد خواهد داشت.
    نگران ترافیک نباشید
    اما زائران وگردشگرانی که مشهد را به‌عنوان مقصد نوروزی خود انتخاب کرده‌اند، نگران بار ترافیکی در معابر این شهر نباشند، چراکه کلایی درباره اقدامات کوتاه‌مدت در حوزه ترافیک برای نوروز توضیح می‌دهد: در تعطیلات سال نو با توجه به موضوعاتی که در هسته مرکزی شهر وجود داشته با آستان قدس و پلیس‌ راهور به این نتیجه رسیدیم ۸ هزار و ۵۰۰ پارکینگ جدید در پیرامون محدوده حرم در اختیار زائران قرار دهیم. از سوی دیگر، برای این تعطیلات تصمیم داریم خطوط بی.آر.تی را برای تسهیل تردد زائران رایگان کنیم. لایحه این موضوع این هفته به شورا ارسال خواهد شد.

    پاسخگویی به نیازهای زائران و گردشگران
    اظهارات مدیران شهری مشهد در چند وقت اخیر نشان می‌دهد، همگی کمر همت را محکم بسته‌اند تا با میدان دادن به نیروهای خلاق و جوان بهترین پذیرایی را از مسافران نوروزی شهر انجام دهند. موضوعی که «محمدرضا حیدری»، رئیس شورای شهر مشهد نیز معتقد به آن است و می‌گوید: «پاسخگویی به نیازهای زائران و گردشگران، مهم‌ترین عامل در افزایش ضریب ماندگاری آنهاست.»
    به‌گفته حیدری، در تمام دنیا ادبیات رقابتی شدن شهرها در جذب گردشگر مرسوم شده و شهرهایی که جنبه ملی و بین‌المللی دارند، بیشتر از سایر شهرها به‌دنبال بهانه‌ای برای ارتقای شاخص‌های میزبانی هستند به نحوی که گاه برخی از عناصر هویتی کشورهای دیگر را به ناحق منتسب به خود می‌کنند یا عاریه می‌گیرند تا گردشگر بیشتری را به خود اختصاص دهند.«اقتصاد، پویایی، تحرک و اشتغال شهر همگی به موضوع جذب زائر وابسته است.» نکته دیگری است که رئیس شورای شهر مشهد معتقد به آن است. حیدری همچنین توضیح می‌دهد:«سالانه میلیون‌ها زائر و گردشگر با کمترین هزینه تبلیغات از نقاط مختلف دنیا با تکیه بر باور و نیت خالصانه خود مشهد را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، اما این افراد انتظار دارند که تمامی امکانات مورد نیازشان در شهر فراهم باشد. مدیریت شهری همزمان با ایام نوروز تلاش جدی در جهت تحقق شهری زیبا، جذاب و با نشاط داشته که امیدواریم با همراهی همه دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط بتوانیم میزبانی درخوری برای مردم، زائران و گردشگران به ارمغان آوریم.»

    فقط یک لبخند
    «هادی بختیاری»، رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد هم از آماده‌ترشدن مشهد برای پذیرایی از زائران دراین چند روز باقی مانده تا سال جدید خبر می‌دهد و معتقد است: «با یک لبخند تمایل زائر را برای بازگشت به این شهر افزایش دهیم.»به‌گفته بختیاری، رویدادهای مختلفی برای ایام نوروز ازجمله زیباسازی شهری با هدف تعامل، احترام و تکریم میهمانان و زائران انجام ‌شده است. از میهمان به‌عنوان یک هدیه و نعمت تعبیر شده و موجب خیر و برکت در شهر می‌شود.از سوی دیگر، «نرگس شالچیان»، معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز از رونمایی از 10 مورد محصولات فرهنگی و سوغات هویتی مشهد ویژه نوروز 98 خبر داده است. شالچیان می‌افزاید: نقشه تاریخی شهر توس یکی از این محصولات است که برای سال نو تهیه شده و هدیه به میهمانانی می‌شود که به مشهد می‌آیند. وی می‌گوید: بسیاری از افراد با ظرفیت‌های مختلف مشهد آشنا نیستند؛ همین موضوع، عاملی شد تا بروشورهای 3 روزه سفر تهیه شود و به افراد پیشنهاد می‌شود در کنار زیارت بارگاه امام رضا(ع) از چه ظرفیت‌ها، مسیرها و گونه‌های مختلف گردشگری می‌توان بازدید کرد. گنجاندن جاذبه‌های جدید در نقشه هوشمند شهر مشهد نیز از دیگر کارهایی است که برای مسافران نوروزی تدارک دیده شده است.«حیدر خوش نیت»، سرپرست فرمانداری شهرستان مشهد هم اعلام کرد: مشهد برای میزبانی از زائران امام رضا(ع) و گردشگران در روزهای پایانی امسال و نوروز ۹۸، بیشتر از گذشته آماده است.به‌گفته خوش نیت، خدمت کردن به زائران امام رضا(ع) افتخاری بزرگ و یک وظیفه است. بنابراین باید با همراهی و همکاری همه دستگاه‌های متولی و مردم بهترین میزبانی را از زائران در ایام پایانی اسفند و تعطیلات عید نوروز داشته باشیم.
    5- نمادها و المان های نوروزی باید ماندگار باشد
    معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: این شهر از المان‌ های ماندگار کم ‌بهره می باشد و انتظار است نگاه ماندگار در نمادها و آثار میادین و معابر غالب شود.
    هادی بختیاری روز دوشنبه در نشست خبری افزود: در میادین و معابر شهر باید آثار هنری پایدارتر نصب شود و به جزئی از هویت آن مکان مبدل گردد.
    وی اظهار داشت: تلاش شده است در جشنواره خانه بهار 98، فعالیت ‌ها از روند تکامل و تعالی برخوردار بوده و آثار منتخب ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار کند.
    معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز در این نشست گفت: معیارهای هنری در نوروز 98 جدی ‌تر در نظر گرفته شده و استانداردهای هنری بیشتری لحاظ شده است.
    محمد محسن مصحفی افزود: تلاش می ‌شود این آثار در معابری نصب شود که تردد بیشتری دارد.
    وی اظهار داشت: می کوشیم از ساخت المان ‌های موقت که هزینه ‌های قابل توجهی تحمیل می‌ کند به سوی یادمان ‌های دائمی حرکت کنیم.
    وی گفت: در جشنواره خانه بهار 98 تعداد 691 اثر در بخش طراحی منظرشهری دریافت شد و 370 نقاشی دیواری نیز به دبیرخانه ارسال گردید.
    مصحفی افزود: 332 اثر در بخش هنرهای نمایشی و 62 اثر هم در بخش هنرهای چندرسانه ای دریافت شد.
    وی اظهار داشت: پس از داوری و بررسی آثار، 30 اثر در بخش دیوارنگاری ، 25 اثر در بخش یادمان های موقت شهری، چهار اثر در بخش چند رسانه ای و 15 اثر طراحی منظر و آذین‌ بندی انتخاب شد.
    وی گفت: همچنین 50 اثر هنری ترمیم و رنگ ‌آمیزی شده و در نقاط مختلف شهر نصب خواهد شد.
    مصحفی افزود: همچنین از چهار نقاش بین‌ المللی دعوت شده است که در نوروز 98 با اثر هنری خود شهر را زیباتر کنند.

    * اسکان 24 هزار مسافر نوروزی
    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز در این نشست گفت: ظرفیت اسکان 24 هزار زائر و مسافر نوروزی در مراکز اسکان موقت و ظرفیت اسکان اضطراری برای چهار هزار نفر در این شهر فراهم شده است.
    نرگس شالچیان افزود: در نوروز 98 تعداد 27 پایگاه مرکز اطلاعات سفر و راهنمای زائر فعال خواهد بود.
    وی اظهار داشت: همچنین سوغات خاص مشهد با استفاده از ظرفیت های این شهر در نوروز 98 رونمایی و دومین جشنواره خیابان غذا نیز برپا خواهد شد.
    وی گفت: توسعه کمی و کیفی خانه های تاریخی داروغه و توکلی و پلاک کوبی خیابان ‌های تاریخی نیز در دست اقدام است.
    در ایام نوروز پارسال حدود هشت میلیون زائر و مسافر از 25 اسفند 96 تا پایان 13 فروردین ماه 97 وارد مشهد شدند.
    کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد سالانه پذیرای حدود 30 میلیون زائر و مسافر است.


    6- طراحی المان‌های نوروزی مشهد براساس شاهنامه فردوسی
    به گفته عضو شورای شهر مشهد ، شهردار مشهد دستور داد تم نوروزی المان‌های سال 98 براساس شاهنامه طراحی شود.
    به گزارش ایلنا از مشهد ، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: پیش‌بینی می‌شود سالانه 5 میلیون نفر از مجموعه تاریخی طوس بازدید کنند.
    مسعود ریاضی اظهار کرد: طرح‌های فردوسی و توس در حال آماده‌سازی است و پیش‌بینی مشاور، بازدید سالانه 5 میلیون نفر از این مجموعه فرهنگی و تاریخی خواهد بود؛ این در حالی است که گردشگر سالانه برج آزادی 6 میلیون نفر است و گردشگر مجسمه آزادی 3 میلیون نفر در سال تخمین زده شده است.
    وی بیان کرد: امروز گذرگاه جاده ابریشم نه در گذرگاه جغرافیایی که در گذرگاه زمان قرار دارد و این امر کمک می کند با توجه به تاکیدی که بر روی معرفی فردوسی وجود دارد، زمینه برای شناخت بیشتر وی فراهم می‌شود.
    رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در خصوص فردوسی گفت: مسابقه‌ای کم هزینه طراحی شده و در حال برگزاری است که در آن یک سوال از شاهنامه مطرح می‌شود.
    ریاضی ادامه داد: تعداد شرکت کنندگان این مسابقه هم‌اکنون به بیش از 2 هزار نفر رسیده است و پیش‌بینی می‌شود این تعداد به 5 هزار نفر نیز افزایش یابد.
    وی با اشاره به تاکید شهردار مشهد در خصوص المان‌های نوروزی بیان کرد: دستور شهردار بر این است که تم نوروزی المان‌های 98 براساس شاهنامه طراحی شود.
    رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد به طراحی بازی برای جوانان به منظور معرفی شاهنامه اشاره کرد و گفت: همچنین شهردار تاکید دارد اجرای پروژه پردیس را با همکاری سازمان میراث فرهنگی آغاز کند. پروژه‌ای 30 هکتاری که چهره توس را متحول خواهد کرد.
    ریاضی با اشاره به ایجاد مسیر دسترسی جلوخان به کهن دژ گفت: این معبر هم اکنون در دست طراحی است.
    وی در خصوص پل کشف رود بیان کرد: کشف رود چشم‌انداز مناسبی ندارد. به همین دلیل برای ایجاد منظره‌ای زیبا در مجاورت توس پروژه رودباره تعریف شده و مشاور این فضا را در دست بررسی قرار داده است.
    رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مسیر باغراه شاهنامه از 3 راه فردوسی تا پل کشف رود نیز در دست طراحی است، گفت: هم اکنون قاب عکس‌‌هایی در مسیر توس قرار داده شده و مفاخر شاهنامه در این قاب عکس‌ها به نمایش در آمده است.
    ریاضی ادامه داد: دروازه‌ای در مسیر سه راه فردوسی تعبیه و طراحی خواهد شد و امید است بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها را در این مدت 4 ساله به اجرا برسانیم.

    7- استقبال از اولین قطار زائران نوروزی مشهدالرضا

    در آیین استقبال از اولین قطار زائران نوروزی مشهدالرضا و رونمایی از طرح صدقه برای زائران و مسافران مطرح شد؛ طی ۱۱ ماه گذشته سال جاری ۳۱٫۵ میلیون مسافر به مشهد مقدس آمدند
    مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به پیش بینی رشد ۸ درصدی ورود زائران، گفت: طی ۱۱ ماه گذشته سال جاری ۳۱٫۵ میلیون مسافر به مشهد آمدند.
    به گزارش صبح مشهد، مهدی فروزان عصر امروز در مراسم استقبال از اولین قطار زائران نوروزی مشهدالرضا در ایستگاه راه‌آهن مشهد با بیان اینکه شعار ستاد خدمات سفر در سال ۹۸ «توزیع سفر، توزیع ثروت» است، گفت: گردشگری پس از صنعت خودرو از پردرآمدترین صنعت‌ها در جهان است که متأسفانه در ایران در نهایت ۵ درصد از آن استفاده می‌شود.
    مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه امسال به مشهدگردی و روستاگردی بیش از سال‌های گذشته توجه می‌شود، افزود: این اقدام در راستای این بوده که ماندگاری زائران در شهرستان‌ها و روستا نیز مستقر شده تا از جاذبه‌های آنجا هم بهره ببرند که در این خصوص برای آنان اقامتگاه نیز در نظر گرفته شده است.
    وی اضافه کرد: در همین راستا انجمن دوستداران میراث فرهنگی با هفت زبان و همچنین نرم‌افزار «مشهدی‌شو» را در مشهد فعال کردیم تا مسافران و زائران بتوانند جاذبه‌های گردشگری را تماشا کنند.
    مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه ما باید محیطی را فراهم کنیم تا مردم با نشاط ایام عید را سپری کنند، تأکید کرد: با همت سازمان فرهنگی شهرداری و اداره ارشاد مشهد برنامه هنری برای شادی مردم در نظر گرفته شده است.
    فروزان تشریح کرد: یکی از کارهایی که در فرهنگ و دین ما مطرح است، همین طرح صدقه دادن و ترویج آن بوده که با قربانی کردن سفره‌های مردم را بیمه کنیم و امروز کلید این کار زده شد، با همراهی و استقبال همه شهرداران و دهیاران، این طرح در سراسر خراسان رضوی اتفاق می‌افتد.
    وی یادآور شد: در سال گذشته در فاصله زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین، ۸ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر وارد مشهد شدند، بنابراین، در سال ۹۸ رشد ۸ درصدی ورود زائران به این شهر را پیش‌بینی می‌کنیم.
    مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: یکی دیگر از گام‌ها در حوزه گردشگری این است که در سال جاری ۸ رام قطار گردشگری تدارک دیده شده و قطار گردشگری نخجوان نیز به مشهد مقدس می‌آید.
    فروزان متذکر شد: با وجود اینکه در حوزه راه‌آهن یک لوکوموتیو هم اضافه نکرده‌ایم، ولی با افزایش سفر مواجه هستیم و در حوزه سفری در کشور بیش از ۵۰ درصد مردم رغبت دارند که سفرشان به مشهدالرضا از طریق راه‌آهن صورت گیرد، زیرا ارزان، باکیفیت و مطمئن است.
    وی گفت: طی ۱۱ ماه گذشته سال جاری ۳۱٫۵ میلیون مسافر به مشهد آمدند که از این تعداد حدود ۳.۵ میلیون نفر از آنان مسافر خارجی بوده‌اند و با رشد ۳ درصدی در این حوزه مواجه هستیم.
    مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی تأکید کرد: امسال به جز فرودگاه‌ها که با حذف کامل پروازهای چارتری نرخ‌های به‌صورت رقابتی است، در زمینه خدمات بلیتی افزایش قیمت در تعطیلات نوروز نداریم.
    همه کارکنان کمیته امداد در طول تعطیلات فعال هستند
    مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی نیز با اشاره به‌برگزاری طرح صدقه برای زائران و مسافران در فرودگاه و راه‌آهن مشهد از امروز، گفت: از ۲۰ اسفند تا ۲۰ فروردین نیروهای کمیته امداد در جاده برای اجرای برای زائران مستقر هستند.
    حبیب‌الله آسوده اظهار کرد: کمیته امداد هیچ وجهی را از شهری به شهر دیگر منتقل نکرده و امسال در اقدامی جهادی، همه کارکنان کمیته امداد در طول تعطیلات حضور دارند تا با نیازمندان همدردی کنند.
    وی با اشاره به اقدامات کمیته امداد در طول سال، بیان کرد: در طی سال جاری توسط کمیته امداد خراسان رضوی ۹ هزار فرصت شغلی ایجاد شده و ۱۲۰ هزار تشرف محرومین به حرم مطهر صورت گرفته است.
    مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی با اشاره به شکسته شدن صف جهیزیه و رفع مشکل بیماران صعب‌العلاج، یادآور شد: در سال ۹۸ شکستن صف مسکن ایتام جدی‌ترین هدف ما است.
    گفتنی است؛ در این مراسم با ورود نخستین قطار حامل زائران نوروزی به ایستگاه راه‌آهن مشهد با اجرای سنت قربانی کردن در جلوی قطار در قالب طرح ۲۰-۲۰ کمیته امداد، از این زائران استقبال شد

    8- نوروز 98 در پناه حرم امام رضا، ضامن آهو
    بهار، زیباترین فصل سال است. فصلی که درختان سر از خوابی طولانی بر می دارند و آبستن شکوفه ها می شوند. زمین شور گذشته را از سر می گیرد و عازم مهمانی بهار می شود. چه بهتر که برای نوروز 98 خود و خانواده برنامه ای نو داشته باشیم. شهر مشهد مقدس، هر ساله در این ایام میزبان هزاران عاشق خسته است که به مهمانی امام مهر و پاکی می روند. چه بهتر که ما هم مهمان او باشیم تا سالی نکو را تجربه کنیم. با ما همراه شوید تا در تور جاهای دیدنی مشهد شما را به قسمت های مختلف حرم امام رضا ببریم.


    مشهد، پناهگاه هزاران زائر خسته
    مشهد، شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. جاهای دیدنی مشهد با 351 کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از شهر تهران است. این شهر به واسطه وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از 27 میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است. شهر مشهد در حوزه رودخانه کشف رود و در دشت مشهد بین کوه های هزار مسجد و بینالود گسترده شده است. شهر مشهد، دارای آب و هوای متغیر اما معتدل و متمایل به سرد و خشک بوده و از تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب برخوردار است. واژه مشهد به معنی شهود، حضور و شهادتگاه هست. علی بن موسی الرضا پس از قتل به دست مأمون عباسی در سال 202 هجری قمری در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد. از آن پس سناباد نوغان به نام مشهدالرضا خوانده شد و به مرور زمان بر پهنه آن، به ویژه در زمان شاه طهماسب صفوی افزوده گشته و مردم شهر توس به مشهد کوچ داده شدند و به مرور زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد. گفتنی است که نام مشهد اولین بار توسط سلطان محمود غزنوی به این شهر داده شد. مشهد، دارای یک فرودگاه بین المللی، یک ایستگاه راه آهن و سه پایانه اتوبوسرانی بوده که ارتباط آن با شهرهای دیگر را ممکن می سازد. حمل و نقل داخلی مشهد، توسط سامانه تاکسیرانی و اتوبوس رانی و قطار شهری انجام می شود. اقتصاد مشهد متکی به صنعت، کشاورزی و گردشگری مذهبی با محوریت حرم امام رضا (ع) است. در کنار آن، وجود مراکز تجاری بزرگ و امکانات پزشکی قابل توجه، موجب رونق گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر شد. بیش از 93٪ مردم مشهد فارسی زبان هستند و لهجه مشهدی یکی از لهجه های مهم و تأثیرگذار فارسی به شمار می آید و به نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعران ایران چون فردوسی، عطار و خیام است. این لهجه را شاخه ای از فارسی دری می دانند و بسیاری از واژگان گمشده این زبان را می توان در گفتار عامیانه مشهدی ها جست وجو کرد. این شهر، در سال 1388 رسما به عنوان پایتخت معنوی ایران انتخاب شد. بیشتر مردم شهر مشهد، مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند. این موضوع به واسطه وجود حرم علی بن موسی الرضا در بین جاهای دیدنی مشهد نیز تشدید شده است. با این حال، اقلیت های دینی دیگری نیز در مشهد وجود داشته یا دارند. مشهد به دلیل وجود منابع معدنی مختلف و تمرکز مراکز تولیدی و صنایع خوراکی، نساجی، برق، الکترونیک، شیمیایی، دارویی، سلولزی و صنایع دیگر فلزی و غیر فلزی، بویژه صنایع دستی دارای اهمیت بوده و صنایع دستی مهم آن از جمله فرش بافی (قالیچه و گلیم)، شعربافی، نمدمالی، پوستین دوزی، سنگ تراشی، قلمزنی روی سنگ، سفالگری، سبد و حصیرباف، فرآورده های چوبی، فلزی و نقاشی روی چرم مورد توجه زائران و مسافران است. در شهر مشهد به عنوان صنعتی ترین قسمت استان خراسان، بیشترین فعالیت های اقتصادی در بخش کشاورزی، صنایع غذایی، صنایع ساختمانی، نساجی و پوشاک است. صنایع غذایی فعالیت اساسی را در بخش صنعت مشهد تشکیل می دهد و مشهد در صنعت قند کشور مقام برجسته ای دارد و یکی از صادرات عمده مشهد به خارج از منطقه قند تولیدی در این شهر است.

    بارگاهی امن و آسمانی برای نوروز 98
    حرم امام رضا در بین جاهای دیدنی مشهد در مرکز شهر مشهد است، مدفن علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان که امامی است که نزد مسلمانان شیعه به عنوان حرم و مکانی مقدس گرامی داشته می شود. از بناهای پیوسته برجسته آن به مسجد بالاسر(مدفن امام رضا) و مسجد جامع گوهرشاد اشاره می کنیم. حرم امام رضا، مجموعه ای است با کانون آرامگاه علی بن موسی الرضا که دیگر مسجدها، آرامگاه ها، رواق ها، صحن ها، کتابخانه و موزه ها را دربر می گیرد. حرم رضوی، یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان را شکل می دهد، به گونه ای که مساحت آن یک میلیون مترمربع و ظرفیت آن 700 هزار نفر است. از دوره تیموریان هم زمان با نوسازی بسیاری از بناهای کهن خراسان در توس، هرات و نیشابور به این مکان نیز توجه ویژه ای شد. مساحت کل حرم امام رضا از 12 هزار مترمربع در گذشته به مساحت کنونی رسیده است. زیباترین و فاخرترین هنرهای ایرانی در بین جاهای دیدنی مشهد مانند آینه کاری، مقرنس بندی و کاشی کاری برای تزئین قسمت های مختلف حرم امام رضا به کار گرفته شده است.

    زیبایی حرم آسمانی
    گنبد و ضریح امام رضا از طلا ساخته شده و تماشای کبوترانی که روی گنبد طلایی می نشینند و در آسمان بالای آرامگاه پرواز می کنند، برای گردشگران خارجی تماشایی به نظر می رسد و یکی از احساسی ترین چشم اندازها در بین جاهای دیدنی مشهد را به گردشگران می نمایاند. محل دقیق قبر امام رضا در حرم، در بالای سر مدفن هارون در زیر گنبدخانه بخش مرکزی و اصلی مجموعه آستان قدس واقع شده است. نخستین سنگ مدفن آرامگاه مربوط به 516 هست. این سنگ به طول 40 سانتی متر و عرض 30 سانتی متر و قطر 6 سانتی متر از جنس مرمر است. روی این سنگ علاوه بر نقش محراب کلماتی شبیه خط کوفی دیده می شود که از لحاظ قدمت و اهمیت خط کوفی آن بسیار ارزش دارد. دومین سنگ مدفن هم اکنون بر روی محل دقیق قبر امام رضا در حرم در سرداب قرار دارد و از جنس مرمر آهکی سفید رنگ است. سومین سنگ مدفن سنگی از معدن توران پشت یزد به رنگ سبز چمنی و وزن 3600 کیلوگرم است که بر طبقه همکف موجود بوده و هم زمان با نصب ضریح پنجم در سال 1379 در طبقه همکف در حرم قرار داده شد.

    صندوق های روی مدفن
    صندوق اول از اوایل قرن ششم ه.ق به شکل چوبی روی مرقد امام در بین جاهای دیدنی مشهد وجود داشته است. این صندوق از جنس چوب اعلا و با روکش و بست هایی از جنس نقره تزیین شده بود. این صندوق در سال 500 ه .ق توسط انوشیروان زرتشتی از اهالی استان اصفهان به مرقد امام رضا تقدیم شد. صندوق دوم پس از پوسیده شدن صندوق اول، از چوب فوفل با روکش و میخ های طلا توسط شاه عباس صفوی بر روی مرقد نصب شد. بر لبه فوقانی آن، صفحه ای از طلا به خط علیرضا عباسی نوشته شد. این صندوق قرن ها در سرداب مانده و پوسیده شده، تا اینکه در سال 1311 هجری شمسی آن را بیرون آورده و بست هایی سیاه شده را جلا دادند. طلای صندوق را زیر نظر عالمان وقت، صرف خرید املاکی برای وقف آستان شد و این صندوق اکنون در موزه نگهداری می شود. صندوق سوم در سال 1311 خورشیدی از سنگی از جنس مرمر لیمویی از معدن شاندیز به هزینه حاج حسین حجار باشی زنجانی به جای صندوق دوم قرار داده شد. در سال 1379 به کلی صندوق سوم برداشته شد و به جای آن سنگ مدفن یک متری سبز رنگی قرار داده شد.

    ضریح زیبا و ماندنی
    نصب ضریح به عنوان بخشی از مساحت کل حرم امام رضا از دوره صفویه بوده و از آن زمان تاکنون پنج ضریح برای مدفن علی بن موسی الرضا ساخته و نصب شده است. نخستین ضریح در بین جاهای دیدنی مشهد از جنس چوب و طلا و نقره بوده و مربوط به اواسط قرن دهم است که در دوران صفویه و در سال 957 ه .ق ساخته و نصب شد. در کتیبه دور آن سوره هل اتی به خط ثلث نگاشته شده است. دومین ضریح پس از فرسوده شدن ضریح نخستین از جنس فولاد مرصع معروف به نگین نشان در سال 1160 ه .ق توسط شاهرخ میرزا به حرم هدیه گردید که مزین به یاقوت و زمرد بود. در کتیبه سر در ورود به ضریح به خط نستعلیق طلایی نوشته ای زیبا دیده می شود. این ضریح بیشتر از 267 سال است که بر مرقد علی بن موسی الرضا نصب است. به دلیل وقف دائم بودن این ضریح، پس از نصب ضریح سوم و چهارم این ضریح در زیر این دو قرار داشت اما در هنگام نصب ضریح پنجم آن را به سرداب منتقل کردند و هم اکنون در زیر ضریح چهارم در سرداب بر روی مدفن قرار دارد. سومین ضریح در سال 1238 ه .ق و در زمان فتحعلی شاه از جنس فولادی ساده به ارتفاع دو متر بر روی ضریح دوم نصب شد. این ضریح در بین جاهای دیدنی مشهددارای ورقه های طلاکوب و طوق های طلای جواهر نشان است و بر روی آن سوره هل اتی و سوره یس به خط ثلث نوشته شد. این ضریح در طرف پایین پا، در مرصع تقدیمی فتحعلی شاه قاجار نصب شده بود که در سال 1338 خورشیدی به علت پوسیدگی پایه هایش به موزه آستان قدس رضوی انتقال داده شد و به جای آن ضریح چهارم روی ضریح نگین نشان نصب شد. چهارمین ضریح به نام ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر در سال 1338 خورشیدی بر روی مدفن جایگزین ضریح سوم شد، به نحوی که ضریح دوم را دربرمی گیرد. در چهار گوشه ضریح، چهار خوشه انگور از جنس طلا نصب شده بود. بر صفحاتی از طلا سوره یس به خط ثلث نگاشته شده و دور ضریح را در بر گرفته بود. این ضریح به مدت 41 سال بر روی مرقد قرار داشت و درنهایت در سال 1379 به موزه آستان انتقال پیدا کرد. پنجمین ضریح به علت ساییدگی شبکه های ضریح چهارم و سست شدن ارکان آن قرار گرفت. در بین سال های 1372 تا 1379 ضریح به وزن 12 تن و از فولاد و چوب گردو ساخته شد. بر روی این ضریح سوره هل اتی و سوره یس با خط ثلث طلا و نقره نوشته شده است. کار قلمزنی و زرگری قسمت های مختلف حرم امام رضا برعهده خداداد اصفهانی و کار خطاطی آن برعهده موحد قرار داشت.

    مناره و سرداب، بخش مهم مساحت کل حرم امام رضا
    در گذشته کف حرم در میان جاهای دیدنی مشهد، نسبت به سطح زمین اطراف حدود دو متر گودتر بوده و با توجه به بالاتر آمدن کف حرم در طول دوران های مختلف این اختلاف شدیدتر شد و باعث شد تا سردابی به شکل زیرزمین شکل گیرد. مدفن علی بن موسی الرضا حدود سه متر در زیر ضریح اصلی که در طبقه همکف حرم موجود است، در سرداب واقع شده که سقف سرداب همان کف طبقه همکف حرم است. مناره یا گلدسته از مهمترین بناهای معماری بوده که جایگاه ویژه ای در فرهنگ معماری و آداب اجتماعی ایران دارد، بنابراین پیش از آنکه مناره ها به منظور اذان گفتن در کنار مساجد ایجاد شود به عنوان برج های راهنما برای هدایت مسافران ایجاد می شده است. با احتساب دو مناره مسجد گوهرشاد جمعا، دوازده مناره در بناهای حوزه حرم وجود دارد. در مجموعه قدیمی آستان قدس دو مناره وجود دارد. یکی در جنوب صحن انقلاب و نزدیک به گنبد طلا و دیگری در مقابل و قرینه آن، در شمال صحن انقلاب و بالای ایوان عباسی است. این دو مناره در بین جاهای دیدنی مشهد هر دو با روکش طلا تزیین شده اند. در کتیبه گلدسته بالای ایوان عباسی معروف به گلدسته نادری نیز، صلوات بر امامان بر خشت های زراندود و به خط ثلث نوشته شده و برای نوروز 98 دیدنی است.

    کلام آخر
    همراهان عزیز امیدوارم با معرفی و شرح قسمت های مختلف حرم امام رضا، این حریم را در برنامه نوروز 98 خود و خانواده قرار دهید و مهمان امام پاکی و مهربانی باشید.

    مشهد و جاذبه های آن برای نوروز 98
    عید امسال را در مشهد بگذرانید
    مشهد یکی از مهم ترین شهرهای ایران است و سالانه بالغ بر بیست میلیون گردشگر را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. در این نوشته، می کوشیم تا حال و هوایی کلی از جاذبه های این شهر برای نوروز 98 ارائه دهیم. اگر در بهار پیش رو قصد سفر به مشهد را دارید، سطرهای نگاشته شده در ادامه را از دست ندهید و با ما همراه باشید.
    نوروز98 با حرم امام رضا (ع) آغاز می شود
    برای ایرانیان و بخش اعظم شیعیان جهان، نوروز هر سال در حرم امام هشتم آغاز می شود. افرادی که سال نو در مشهد باشند، این شانس را دارند که در حرم حضور یابند. اما این پایان کار نیست و مشهد پر است از جاذبه های رنگارنگ.
    فضای شهری مشهد در نوروز 98 دگرگون خواهد بود
    چندین سال پیش بود که شهرداری های کل کشور دست به کار شدند و برای نوروز اِلمان های شهری را به کار گرفتند. در این بین اما، ابتکار پایتخت معنوی ایران بیش از سایرین بود و گوشه و کنار شهر را با حال و هوایی متفاوت تزیین می ساخت. اگر نوروز98 در مشهد باشید، با منظره اتومبیل های رها شده کنار خیابان و حضور سرنشینان در کنار المان های شهری آشنا خواهید شد. در نتیجه، اگر به ثبت عکس های خاطره انگیز علاقه مند هستید، در سفر به تور ارزان مشهد وقتی برای خیابان گردی خالی کنید.
    ییلاقات مشهد حال و هوای ویژه ای دارند
    یکی از مهم ترین دلایلی که سفر به مشهد را محبوب کرده ییلاقات سرسبز و خوش آب و هوای اطراف آن است. کافی است چند کیلومتر از مرکز مشهد فاصله بگیرید و به طرقبه، شاندیز، جاغرق، چشمه گراب و بندگلستان سفری داشته باشید. این احساس که می توان از دل دشتی تشنه به انبوهی از آب و درخت پا گذاشت چیزی نیست که در سایر نقاط این دیار به راحتی حاصل شود، خاصه در بهار.
    خرید نوروز در بازارهای بزرگ مشهد
    یکی دیگر از دلایل محبوبیت مشهد امکان خرید کالاهای باکیفیت در قیمت های ارزان و بهینه است. از آن جا که این بازار سالانه پذیرای توریست های بین المللی به خصوص اعراب عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس است، نیاز دارد خود را در سطح استانداردهای جهانی نگاه دارد و با کیفیت های بالا رقابت کند. در نتیجه، می توان در مراکزی همچون پروما، الماس شرق، خورشید و غیره وارد شد و بهترین و مدرن ترین کالاهای موجود در بازار ایران را خریداری کرد.برای سفر با تور مشهد با توریاب در ارتباط باشید
    طیف وسیعی از امکانات اقامتی
    در شب و روز عید مشهد اصطلاحا شهر بیست و چهارساعته خواهد بود و نخواهد خوابید. اما اگر بابت اسکان نگرانی دارید، باید بگوییم که هیچ مشکلی وجود ندارد. می توانید در خیابان امام رضا گام بردارید و بین ارزان ترین مسافرخانه ها و لوکس ترین هتل های پنج ستاره، انتخاب کنید. اما اگر اهل تجارب ویژه هستید پیش از هر چیز با تور یا آژانس مسافرتی خود هماهنگی داشته باشید تا برایتان در یکی از ییلاقات اطراف مشهد ویلا تهیه کند.
    تجربه تله کابین در چالیدره
    هرچند که این تله کابین به آن چه در شمال ایران قرارداده شده و دهه ها قدمت دارد نمی رسد اما، به هر حال طعم و صفایی ویژه و منحصر به فردی دارد. توصیه می کنیم در یکی از روزهای نوروز 98، وقت خود را خالی کنید و با دوستان یا خانواده سوار بر تله کابین چالیدره خاطره ای به یادماندنی را با تور لحظه آخری مشهد رقم بزنید.
    مشهد، شهر پارک های آبی
    در تمام کشور، هیچ شهری به کمیت و کیفیت مشهد، پارک آبی ندارد. سرزمین موج های آبی، پارک آبی ایرانیان و دوجین مقصد دیگر که می توانند یک روز کامل برای شما شادی و سرگرمی فراهم آورند. توصیه می کنیم حتما در تور مشهد نوروز 98 به یکی از این پارک ها سر بزنید و هیجان بازی های آبی را تجربه کنید.
    فضایی برای آرامش
    پارک کوهسنگی یکی از قدیمی ترین بخش های مشهد است و فضای آرامی دارد. زمانی که به انتهای خیابان کوهسنگی برسید با این پارک مواجه می شوید و دریاچه، حوضچه و آب نماهایی را مشاهده می کنید و که می کوشند آرامش را در جان و جهانتان جاری و سازی سازند. کوهسنگی جان می دهد برای گذراندن یک بعد از ظهر زیبا و آرام در نوروز 98.


     

    تعداد بازدید :92
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
 • پورتال آستان قدس رضوی
 • مجموع بازدیدها : 1,312,396
  تعداد بازدید امروز : 679
  تعداد بازدید این ماه : 15,361
  آخرین به روزرسانی : 1399/09/05
 • آدرس :میدان شهدا، تالار شهر، طبقه 1- ، معاونت گردشگری و زیارت
  تلفن :(31291237) - (3135)051
  فاکس :051-31291267
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط معاونت گردشگری و زیارت  انجام می گردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد