• صحن جمهوری اسلامی
    صحن جمهوری اسلامی

     

    صحن جمهوری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در ضلع غربی حرم مطهر احداث گردید. این صحن به بست شیخ طوسی، صحن غدیر، بست شیخ بهایی، رواق های دارالولایه، دارالهدایه،دارالرحمه و دارالقرآن مرتبط است.  

     

     


     

    صحنی بزرگ و دلگشا در غرب روضه منوره که با چهار باب معروفش خلوتگاه زائران و دل شکستگانی است که در گوشه ای نشسته اند و در حریم یار رئوف خود دردل ها می کنند. تا شاید زیر نگاه کریمانه و با صفای او دری از درهای کرامت باز شود و سبدهای شفاعت و فضیلت را که لبریز نوبرهای آسمانی است هدیه بگیرند.

     

         صحن جمهوری اسلامی پس از انقلاب اسلامی در غرب حرم مطهر ساخته شد. اضلاع این صحن چهار ایوان(سر در بزرگ) به قرینه و به شیوه معماری سنتی اسلامی طراحی شده است. در ضلع شرقی صحن کنار ایوان طلا، زائران ازپشت پنجره‏ای به ساحت حضرت رضا (ع) عرض ادب و ارادت می کنند. روبه‌روی ایوان طلا، سقاخانه‏ای زیبا به صورت هشت ترک و با سقف گنبدی شکل بنا شده و آب آشامیدنی و آب‏دهی آن به چشم الکترونیکی مجهز است که با شیرهای برقی 12 ولت کار می کند. وقتی خورشید در بالاترین قسمت آسمان ایستاده، ساعت آفتابی(شاخص) در وسط صحن در همه فصل ها، ظهر شرعی را به خوبی نشان می دهد که معمار آن مرحوم محمدصادق رأفتی بوده است. حجره ها صحن را دوره کرده‌اند. دو گلدسته طلای 30 متری هم بر فراز سردرهای شمالی و جنوبی صحن قرار دارند. صحن جمهوری اسلامی در روزهای شهادت میزبان هیئت های عزاداری است که دسته دسته به این صحن می آیند و عزاداری می کنند. 
     

     


      

    باب الولایه: ایوان شرقی با طلا آراسته شده و پنجره برنزی را در دل خود جا داده است. 

    باب العلم: ایوان شمالی صحن به بست شیخ طوسی راه دارد. ویژگی این ایوان گلدسته آراسته به طلاست که 30 متر بلندی دارد.

    باب الشهاده: سردر و ایوانی بزرگ که به قرینه‌ ایوان شمالی قرار گرفته است و درست مثل ایوان شمالی گلدسته ای طلایی بلندای آن به چشم می خورد.
    باب الغدیر: ایوان غربی به قرینه‌ ایوان طلا در میان ضلع غربی صحن قرار دارد.

     

    تعداد بازدید :37
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط