• مشاهیر و شهدای مدفون در مشهد مقدس
    مشاهیر و شهدای مدفون در مشهد مقدس

     

    در تفکر اسلامی قبور انسان های مؤمن مورد احترام است، چنانکه در منابع روایی نیز از همان احترام زنده او برخوردار است. از زمان ظهور اسلام در شهر مدینه، مسلمانان در قبرستان مجزایی دفن می شدند وشهدا نیز در مکان های خاص خود به خاک سپرده می شدند. پیامبر اکرم )ص( و اهل بیت علیهم السلامروز های شنبه، دوشنبه، پنجشنبه و جمعه به زیارت قبور مؤمنین و به ویژه شهدا می رفتند. پیامبر اکرم )ص(می فرمایند: قبور مؤمنان و صالحان را زیارت کنید زیرا شما را به یاد آخرت می اندازد.

     

    شهید هاشمی نژاد

    در نهضت ۱۵ خرداد او جزو اولین دستگیر شدگان بود. او از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷، پنج بار بازداشت شد.بازداشت دوم وی به جریان مسجد فیل مربوط م یشد. هاشم ینژاد که در مشهد در هیچ مکانی حق منبر رفتن وسخن گفتن را نداشت، در این مدت توانست در شهرستا نهای مختلفایران سخنرانیهایی ترتیب دهد و هیچگاه دست از فعالیتبرنداشت تا این که بار دیگر در سال ۱۳۵۰ پس از ده شب سخنرانی مستمرپ یرامون علت عق بماندگی مسلمین در یکیاز مساجد شیراز دستگیر و زندانی شد. آخرین بازداشت ویمربوط به روز ۲۲ خرداد ۱۳۵۷ و او جگیری انقلاب اسلامیمی باشد. وی دبیر حزب جمهوری اسلامی در مشهد بود وسرانجام در روز ۷ مهر ۱۳۶۰ با انفجار انتحاری نارنجک یکی از اعضاء نفوذی سازمان مجاهدین خلق در محل دفتراین حزب در خیابان عشرت آباد مشهد که بعدا به نام شهیدهاشمی نژاد تغییر داد ترور شد و در محل دارالسلام حرم علیبن موسی رضا )ع(، به خاک سپرده شد.

     

     

     شهید کامیاب

     

    حجت الاسلام سید رضا کامیاب در مرداد ماه سال ۱۳۲۹ در روستاینوده از توابع گناباد در خانواده ای کشاورز و روحانی دیده به جهان گشود.پیشنهاد شهید به حضرت آیت الله خامنه ای در رابطه با شروع درس تفسیردگرگونی نوینی در حوزه علمیه مشهد بوجود آورد. استقبال گرم و پرشورطلاب و دانشجویان از این درس موجب وحشت ساواک گردید که نهایتا بهتعطیلی این درسا ز طرف مزدوران شاه منجر شد. وی پسا ز انقلاب نمایندهمردم مشهد در مجلس شورای اسلامی شد اما پیش از آنکه فرصت خدمتیابد در مرداد 1360 مورد هدف منافقان قرار گرفت و به شهادت رسید. مزار این شهید در حرم مطهر می باشد.

     

     

    شهید کاوه

    شهید کاوه در سال 1340 در شهر مشهد بدنیا آمدشهید کاوه پیش از انقلاب اسلامی با مقام معظم رهبریدر ارتباط بود.او یکیا ز جوانترین فرماندهان دوران جنگ به شمار می آمد. فرماندهی تیپ و لشکر ویژه شهدا که درآن زمان دستاوردهای عظیمی بدست آورده بود از افتخارات و رشادتهای این شهید بزرگوار می باشدشهید کاوه درسال 1365 در منطقه عمومی حاج عمران در سن 25 سالگی به شهادت رسید.آرامگاها یشان در بهشت رضا )ع( می باشد. چند خطا ز وصیت نامه شهید: دشمنباید بداند و این تجربه را کسب کرده باشد که هر توطئ های را که علیه انقلابطر حریزی کند، امت بیدار و آگاه با پیرویا ز رهبر عزیز، آن را خنثی خواهد کرد.آینده جنگ هم کاملاً روشن است که پیروزی نصیب رزمندگان اسلام خواهدشد و هیچگاه ما نخواهیم گذاشت که خون شهیدانمان هدر رود. اگر امروز بهانقلاب ما خدشه وارد شود، به مسلمانان جهان خدشه وارد شده است و اگر بهانقلاب ما رونق داده شد، آنها پیروز شد هاند.

     

     26

    شهید عبدالحسینب رونسی

    شهید عبدالحسین برونسی در سال 1321 در توابع تربت حیدریهبدنیا آمداو از فعالان سیاسی مخالف حکومت پهلوی بود که چند بار

    توسط ساواک دستگیر و شکنجه شده و نهایتا حکم اعدامش صادرگردید اما با وقوع انقلاب اجرا نشد. اوفرمانده تیپ هجدهم جوادالائمهبود بدلیل رشاد تهای وی و گروهانش در جنگ صدام برای سر اوجایزه تعیین کرده بودپیکر عبدالحسین برونسی پس از 27 سال اززمانشهادتش در شرق دجله به همراه 12 کشته شده جنگی دیگر کشفشد. آرامگاه ایشان در بهشت رضا )ع( می باشد.

     

     

    شهید شوشتری

    شهید شوشتری در سال 1327 در خانواده ای دهقان در نیشابوربدنیا آمد.از پیش از انقلاب با مقام معظم رهبری در ارتباط بود و پس

    از انقلاب به عضویت سپاه پاسداران در آمد.فرماندهی لشکر قرارگاه 5نصر و جانشینی فرماندهی نیروی زمینی سپاه،فرماندهی قرارگاه قدس

    زاهدان و شرکت در عملیات غرور افرین مرصاد بخشی از رشادتها وفرماندهی های این شهید بزرگوار بود.شهید شوشتری در سال های آخر

    عمر خود برای خدمت به مردم سیستان و بلوچستان راهی آن دیار شدو در سال 88 به دست گروهک جند الشیطان به شهادت رسید. آرامگاهایشان در بهشت رضا )ع( می باشد.

     

     

    سید جواد خامنه ای

    آیت الله سیدجواد حسینی خامنه ای پدر بزرگوار مقام معظمرهبری مد ظله العالی از علمایبزرگ، مجتهدان پرهیزگار وروحانیون زاهد روزگار، در حدودسال 1274 ش در شهرستانخامنه در نزد کیی تبریز درآذربایجان شرقی زاده شد وتحت تربیت پدری فقیه و عالمرشد کرد. آقا سید جواد خامنهای در جوانی سفری به عتبات و سفر دیگری به مشهد کرد و در همین سفر آخر ، جذب معنویت و صفایعلمای مشهد و هم جواری با امام علی بن موسی الرضا )ع( شدند و تصمیم به اقامت در مشهد گرفتند. ایشانتا پایان عمر شریف خود علی رغم آنکه پدر عالی رتبه ترین مقام مدیریتی کشور بود با سادگی و زهد زیست.

     

     

    شیخ حسنعلی اصفهانی

    شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به نخودکی در نجف اشرف پس از تکمیل معنویات و ریاضاتمشروع به مقامات و کرامات دست یافت سپس به اصفهان و مشهد مقدس سفر نمود، در مشهد مکاشفهای برایش حاصل شد مجاورت همیشگی را بر خود لازم دانست . این عالم و زاهد جلیل القدر به سال1361 ه.قدر سن 82 سالگی دار فانی را وداع گفت و در کنار ضلع شمالی صحن انقلاب جنب ایوان عباسیبه خاک سپرده شد.

    تعداد بازدید :472
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط