• اسلایدشو پورتال سامان
   • کشتار 10 دی ماه 1357
    کشتار 10 دی ماه 1357

     

    دهم دی ماه 1357 ، از روزهای خونین و فراموش ناشدنی در تاریخ تحولات اجتماعی مشهد است. این واقعه بازتاب گسترده ای در خارج و داخل ایران داشت. اتفاق های عصر نهم دی ماه که پس از پایان راهپیمایی باشکوه صبح روز نهم و شهادت تعدادی از انقلابیون رخ داد، باعث شد تا در تاریخ یکشنبه خونین مشهد  مبارزات مردم شکل گیرد. فرماندهان لشکر 77  خراسان در راستای دستورهای تیمسار اویسی مبنی بر کشتار فراگیر در سطح شهر مشهد، اقدام به سازماندهی ارتش می نمایند. برهمین اساس، در مراسم صبحگاه ارتش، برای تحریک احساسات سربازان و درجه داران، اجساد ساواکی ها و مأموران را که شب گذشته به قتل رسیده بودند، به نمایش گذاشتند و بدین وسیله آنان را وادار کردند تا مردم را در کوچه و خیابان قتل عام کنند و با ایجاد رعب و وحشت، جلوی قیام مردم را بگیرند. نظامیان رژیم مصمم به انتقام گیری از مردم به خاطر تظاهرات روز قبل بودند. ارتشیان به محض اینکه از پادگان خارج شدند، آتش گشودند، هر که را در خیابان و کوچه دیدند، به رگبار بستند. تانک ها در جلو، نفربرها پشت سر و نعش کش ها به دنبالشان پیش می رفتند. نیروهای نظامی، علاوه بر اینکه مردم را مورد هدف رگبار سلاح های سبک و سنگین قرار دادند، گروه زیادی را نیز بازداشت کردند. بیشتر دستگیرشدگان مردمی بودند که نزدیک چهارراه شهدا، جلوی منزل آیت الله سیدعبدالله شیرازی، مسجد کرامت و کوچه های اطراف آن اجتماع کرده یا در حال عبور از این مکان ها بودند.

    با توجه به اینکه حوادث یاد شده همزمان با اعتصاب سراسری روزنامه های کشور بود، اطلاع رسانی جامع و دقیقی از تعداد

    مجروحان و کشته شدگان صورت نمی گرفت. اعلامیه فرمانداری نظامی مشهد و خبرگزاری پارس تعداد کشته شدگان این وقایع را 116  نفر می داند، در صورت یکه شاهدان عینی تعداد شهدا را حداقل 500 نفر اعلام می کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که این آمار مربوط به کشته شدگان تحویل داده شده به بیمارستان ها بود، ولی از آمار دقیق کشته های خیابانی که توسط کامیون های ارتش به بهشت رضا انتقال می یافتند، اطلاعی در دست نیست. آیت الله خامنه ای ضمن تاریخی خواندن حادثه یکشنبه خونین، یادآور حمله نظامیان در خیابان ها به مردم حتی در صف نفت یا نان می شوند. در پی حوادث روزهای خونین نهم و دهم دی ماه سال 1357 مشهد، حضرات آیات میرزا جوادآقا تهرانی، علی فلسفی، ابوالحسن شیرازی، سید عزالدین حسینی زنجانی، حسینعلی مروارید و سایر بزرگان اعلامی های مبنی بر محکومیت جنایت های رژیم و حمله به منزل آیت الله سیدعبدالله شیرازی، صادر کردند. پس از گذشت چند روز از حادثه غم بار یکشنبه خونین )دهم دی ماه(، از سوی جامعه روحانیت مبارز مشهد )آیت الله خامنه ای، آیت الله واعظ طبسی، آیت الله مهامی، شهید هاشمی نژاد و ...( مجلس ترحیمی در مسجد گوهرشاد برگزار شد که در این مجلس گروه های مختلف مردم شرکت داشتند.

    از دیگر پیامدهای حوادث خونین 9 و 10 دی ماه 1357 مشهد، استعفای استاندار خراسان بود. در پی اوج گیری مبارزات مردم انقلابی مشهد و به ویژه واقعه فوق، سپهبد صادق امیر عزیزی (استاندار خراسان) در 14/10/1357 مجبور به استعفا شد و مشهد را به قصد تهران ترک کرد.

    تعداد بازدید :46
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط