• اسلایدشو پورتال سامان
   • قیام 9 دی ماه 1357
    قیام 9 دی ماه 1357

     

    ریشه های حادثه نهم دی ماه 57 مشهد را باید در حمله به بیمارستان امام رضا)ع( و تجمع مردم دانست. بعد از آن حادثه،

    مردم روز اول دی ماه در منزل آیت الله شیرازی و نیز منزل آیت الله قمی تجمع کردند و به سوی بیمارستان امام رضا)ع( حرکت کردند. این مکان محل تجمع و سخنرانی های انقلابی مردم مشهد شده بود. در اولین روز دی ماه اداره شهر به دست مردم افتاده بود. مردم در حیاط بیمارستان به سخنرانی سید علی خامنه ای گوش می دادند. ایشان بعد از سخنرانی، پیام امام خمینی را برای خیل عظیم مردم مشتاق قرائت کرد. در گیرودار حوادث روز پنجم دی خبر رسید که سرتیپ یزدجردی جانشین سرلشکر میرهادی شده است و به عنوان فرماندار نظامی وارد مشهد شده است. در روزهای بعد نیروهای نظامی در سراسر شهر مستقر شده بودند و حتی خبر رسید که مقابل استانداری به طرف مردم تیراندازی شده است. مردم به حضور خود در مقابل استانداری شدت بخشیدند و از جانب دیگر نیز نظامیان با تانک و نفربر از راه می رسیدند و برای تهدید مردم تیر هوایی شلیک می کردند.

    در روز نُه دی مردم در مقابل استانداری تجمع کرده بودند و برخی از کارمندان استانداری نیز به آنان پیوسته بودند، ناگهان مردم خبر یافتند که تانک های رژیم در حال حرکت به سوی محل تجمع هستند. دو تانک و سه نفربر در مقابل استانداری، در خیابان، توقف کرده بودند. مردم در مقابل آنان شروع به شعار دادن کردند و ناگهان ارتشیان با مردم اعلام همبستگی کردند. مردم از تانک ها بالا رفتند و با آن ها هم صدا شدند. اما روحانیت نمی توانست به راحتی این مسأله را قبول کند. تغییر موضع سریع ارتش امری نبود که برای جامعه روحانیت مشهد قابل پذیرش باشد.

    آقایان شیخ علی آقا تهرانی و هاشمی نژاد هراسان در تلاش بودند تا به مردم هشدار بدهند و آنان را از این نیرنگ مذورانه برحذر کنند، اما فریادهای آنان در میان خروش مردم گم شده بود و مردم توجهی نداشتند. در این میان ناگهان صدای تیراندازی به گوش رسید و بعد از پر سوجو بیان شد که به علت ازدحام جمعیت، تیری ناخواسته شلیک شده است. خبر همبستگی ارتش چنان هیاهویی در میان جمعیت ایجاد کرده بود که کسی به اطراف خود توجهی نداشت. به ناگاه صدای رگبار به گوش رسید، در یک لحظه ورق برگشت و مردم که هنوز در فکر همبستگی با ارتش بودند خود را در میان محاصره ارتشیان و تانک ها دیدند. تانک ها شروع به حرکت در میان مردم کردند و حتی چندین زن و بچه را نیز زیر گرفتند.

    پس از اتمام راهپیمایی صبح نهم دی ماه که منجر به حمله تانک های ارتش به مردم شد، گروهی از مردم در عصر همان روز بدون هماهنگی و به صورت خودجوش دست به اقدام زدند و به انتقام عمل وحشیانه رژیم، برخی مراکز را به آتش کشیدند. از جمله: فروشگاه لشگر، سینما شهر فرنگ، کارخانه پپسی، انجمن ایران آمریکا، زندان زنان، اداره آگاهی و ...این اتفاقات به طور کامل از جانب رهبران نهضت قابل قبول و تأئید نبود، حتی عده ای نیز معتقد بودند که عامل برخی از این حوادث مزدوران رژیم بودند که به قصد خدشه دار کردن حرکت مردم اقدام به انجام این کارها کرده بودند. عملکرد رژیم، بستری ایجاد کرد تا مردم به خیابان ها بروند و مراکز نام برده را به تصرف درآورده و به آتش بکشند و محتمل به نظر می رسید که حکومت برای ایجاد جو بدبینی در بین مردم، نسبت به نهضت در حال وقوع، اقدام به این کارها کرده باشد. تعدادی از مأموران ساواک که به اسارت مردم درآمده بودند در میدان شهدا )میدان شاه یا مجسمه سابق( به دار کشیده شدند. آن روز مردم در خیابان ها و به خصوص در اطراف منازل آیات عظام و رهبران نهضت انقلابی ماندند و به خانه های خود نرفتند. عصر روز نهم، تعداد زیادی از مردم برای پیدا کردن اجساد شهدا و مجروحین به بیمارستان امام رضا)ع( رفتند. مأموران رژیم که از ازدحام جمعیت دچار وحشت شده بودند، دستور حمله به بیمارستان را دادند. گروهی از تانک ها برای ترساندن مردم و

    پراکندن آن ها با گذشتن از نرده ها و دیوارهای بیمارستان، اقدام به تیراندازی کردند. مردم نیز منزل دو تن از مستشاران خارجی رژیم را تصرف کردند و سربازان و مأموران این منازل را بعد از دستگیری تحویل منزل آیت الله شیرازی دادند. بعد از این حادثه، مردم کمیت های تشکیل دادند تا وضع کشته ها و مجروحین و همچنین گمشده های آن روز را بررسی کند. با دستگیری هر ارتشی مقداری مهمات به دست می آمد و بدین ترتیب مقدار قابل توجهی اسلحه و مهمات به دست انقلابیون افتاد. هر لحظه از بلندگوها اسامی شهدا، مجروحین و گمشده ها اعلام می شد تا مردم در جریان قرار گیرند. با فرا رسیدن شب، جلسه روحانیت مبارز مذاکرات خود را با عوامل رژیم دنبال می کرد و در اختیار مردم قرار می داد. تیمسار اویسی چندین مرتبه با آیت الله شیرازی تماس و با او مذاکره کرد که به نتیجه نرسید.

    تعداد بازدید :48
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط