• اسلایدشو پورتال سامان
   • مسجد کرامت
    مسجد کرامت

     

    مسجد کرامت یکی از مساجد قدیمی و معروف مشهد است که در چهارراه شهدا )چهارراه نادری سابق( واقع شده است. این مسجد در دوران مبارزات مردم انقلابی ایران یکی از مهمترین و اصلی ترین پایگاه های مبارزه روحانیون و مردم مبارز مشهد با نظام ستم شاهی محسوب می شد. در دوران پهلوی به دلیل نزدیکی مسجد کرامت به حرم امام رضا)ع( و چهارراه شهدا که مرکز راهپیمایی ها و جریان های انقلابی بود و همچنین حضور بزرگانی همچون آیت الله خامنه ای، آیت الله واعظ طبسی و شهیدهاشمی نژاد، این مسجد به عنوان یکی از پایگاه های مهم مردمی مطرح شد. اولین شعارهای مرگ بر شاه بر دیوارهای این مسجد نوشته شد. حضور آیت الله خامنه ای به عنوان امام جماعت در این مسجد، عامل رونق برگزاری جلسات تفسیر قرآن و سیره اهل بیت)ع( و کمی بعد سبب تشکیل شورای انقلاب می شود.

    در این مسجد شورایی با حضور آقایان خامنه ای، واعظ طبسی و شهید هاشمی نژاد تشکیل شد که جریان های انقلابی اعم از چاپ و تکثیر اعلامیه های اما م خمینی)ره(، پیگیری جریان مبارزاتی انقلاب، انعکاس اخبار و رویدادها و برنامه های انقلاب در سایر شهرستان ها و سیاست گذاری برای ادامه مبارزات انقلاب در این شورا و مسجد انجام می گرفت.

    این مسجد در سال های ١٣٥٦ و ١٣٥٧ پایگاه رسمی انقلاب شد. در ماه های اول پیروزی انقلاب، کمیته انقلاب اسلامی و فرماندهی انقلاب خراسان در این مکان تشکیل شد و به حق، سهم ویژه و شایسته ای در شکل گیری و روشنگری افکار مردم مسلمان کشور و انقلاب شکوهمند اسلامی ایران داشت. بعد از پیروزی انقلاب نیز این بنای باشکوه به یکی از مهمترین ارکان هدایت فعالیت های انقلابی و دینی در مشهد تبدیل شد. بنای مسجد کرامت به همت انسان آزاده ای به نام محمود کرامت وقف شده است. این مسجد خانه شخصی محمود کرامت بود که ابتدا برای برگزاری جلسات قرآنی و بعدها تمام فضای آن وقف مسجد شد و در سه طبقه شامل زیر زمین، رستوران، همکف و دو طبقه زائرسرا و حسینیه ساخته شد.

    تعداد بازدید :47
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط