• اسلایدشو پورتال سامان
   • مسجد فیل
    مسجد فیل

     

    مسجد فیل )بست پایین خیابان نواب صفوی 7( مسجدی تاریخی در محله پایین خیابان مشهد است. نام و یاد مسجد فیل یادآور منبرها و سخنرانی های پرحرارت، عمیق، صریح و شجاعانه شهید هاشمی نژاد است. حادثه مسجد فیل از جمله حوادث مهم انقلاب اسلامی در مشهد است که پس از قیام پانزده خرداد و مهاجرت علما به تهران به وقوع پیوست. این حادثه زمانی رخ داد که واعظ شهیر سیدعبدالکریم هاشمی نژاد برای ایراد سخنرانی به مسجد فیل دعوت شد. دعوت هاشمی نژاد جهت ایراد سخنرانی در مسجد فیل از سوی صنف پوست فروش و افراد فعال مذهبی و انقلابی پایین خیابان صورت گرفت. در شب بیست وسوم مهرماه سال ۱۳۴۲ در سومین جلسه از این سلسله سخنرانی ها، جمعیتی حدود هفت هزار نفر جهت استماع سخنرانی هاشمی نژاد گردهم آمدند. ایشان با تشریح لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی، از سیاست های رژیم در تساوی ظاهری حقوق زن و مرد، بازداشت امام و دیگر علما پس از قیام پانزده خرداد و همچنین وجود اختناق و عدم وجود آزادی در کشور انتقاد کرد. ساواک مرکز دستور بازداشت هاشمی نژاد را صادر کرده بود و ساواک مشهد تصمیم گرفت تا برای ارعاب هر چه بیشتر مردم، ایشان را در انظار عمومی و مقابل چشم همگان بازداشت کند. به هنگام بازداشت و خارج

    نمودن هاشمی نژاد از مسجد، سیل جمعیت خشمگین که از ماجرا باخبر شده بودند با چوب و سنگ برای آزاد ساختن هاشمی نژاد به سوی ماشین هجوم می آورند. پاسبانان و نیروهای امنیتی با مشاهده جمعیت بدون هیچ گونه درنگی به سوی مردم تیراندازی می کنند و در نتیجه تعدادی مجروح و شهید می شوند.

    پس از حادثه، مجروحان حادثه مسجد فیل را به بیمارستان دویست تختخوابی می برند و بیمارستان توسط نیروهای رژیم  محاصره می شود. مأموران جنازه ها را به مردم تحویل نمی دهند و خودشان آن ها را در قبرستان گل شور مشهد دفن می کنند.

    تلاش هایی از سوی علمای مشهد از جمله؛ حسنعلی مروارید و شیخ مجتبی قزوینی صورت می گیرد و همچنین به دستور

    آیت الله میلانی، بازار مشهد تعطیل می شود و تظاهرکنندگان در مقابل استانداری تجمع می کنند و خواستار اشد مجازات برای مسببان حادثه می شوند. در راستای حمایت از هاشمی نژاد همچنین آیت الله خویی از مراجع نجف طی ارسال تلگرافی به آیت الله العظمی سیدمحمدهادی میلانی، از ایشان می خواهد تا از هیچ کوششی در راه آزاد ساختن ایشان دریغ نکند. سرانجام با حمایت های مکرر علما و طلاب حوزه علمیه مشهد و پیگیری های مجدانه آنها باعث شد تا رژیم، هاشمی نژاد را پس از سه ماه آزاد سازد. حادثه مسجد فیل مشهد هر چند به زخمی شدن و شهادت تعدادی از مردم بی گناه منجر شد که تنها برای شنیدن سخنان سیدعبدالکریم هاشمی نژاد گرد هم آمده بودند، اما از جهت اهمیت حادثه، تأثیرات بزرگی بر روند گسترش نهضت در مشهد برجای گذاشت.

    تعداد بازدید :45
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط