• اسلایدشو پورتال سامان
   • بقعه ابو زید ربیع بن خثیم اسدی (خواجه ربیع)
    بقعه ابو زید ربیع بن خثیم اسدی (خواجه ربیع)

     

     یکی از رویدادهای مهم تاریخی توس در نیمه دوم قرن اول هجری قمری، مهاجرت ربیع بن خثیم اسدی به خراسان، زندگی و سرانجام وفات او در نوغان است. بنا بر قرائن تاریخی دوران اقامت خواجه ربیع در خراسان از حدود سالهای 35 و 36 هجری قمری آغاز گردیده و تا سال های پایانی حکومت یزیدبن معاویه ادامه داشته است که سرانجام در سال 61 تا 63 هجری قمری وفات یافته است. وی در تاریخ اسلام از جمله تابعین و از یاران صمیمی ابن مسعود صحابی بزرگ پیامبر)ص( و در زمره زهاد ثمانیه و از پیشگامان تفسیر و حدیث نام برده شده است. می نویسند: وی در ورع و پارسایی شهره بوده و در نزد مردم مقام و منزلتی عظیم داشته است. خواجه ربیع در عهد خلافت حضرت علی)ع( مدتی در ری می زیسته و بعد از مهاجرت، در محل کنونی که به قولی محل سکونت او بوده مدفون شده است.

    تاریخ احداث آرامگاه اولیه خواجه ربیع مشخص نیست اما بنای بقعه که اکنون در وسط باغی بزرگ و مشجر قرار دارد، به سال 1024 ه.ق و عهد شاه عباسی صفوی به امر وی و به دست الغ الرضوی خادم ساخته شده است و بر روی قبر ضریحی مجلل قرار گرفته است. نمای بیرونی آرامگاه و داخل ایوان ها با کاشی های معرق و هفت رنگ زیبا تزیین شده و در داخل بنا، ازاره ها به ارتفاع1/90  متر با کاشی دوره صفوی و بقیه ی بنا تا رأس گنبد داخلی، با نقاشی هایی به شکل اسلیمی و گل های ختایی و نقش های دیگر مثل نقش طاووس و کتیبه های کچی به رنگ سفید با زمینه لاجوردی با خط سفید و به قلم زیبای علیرضا عباسی خطاط معروف عصر صفوی مرقم گردیده و به آن زینت بخشیده است. در بالای یکی از این کتیبه ها نوشته شده قال الرضا(ع): ما حصل لی من القدوم بخراسان، الزیاره ربیع بن خثیم.

    حجره های احداث شده در چهار ضلع اطراف مرقد، باغ مشجری را ایجاد کرده که به عنوان یکی از آرامگاه های قدیمی و قبرستان عمومی، با فضای سرسبز و امکانات بهداشتی مورد توجه زائران و مجاوران است. این آرامگاه در شمال غربی مشهد واقع است و با بلواری به مرکز شهر متصل می شود.

    گالری تصاویر        

    تعداد بازدید :38
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط