• آرامگاه بی بی شطیطه
    آرامگاه بی بی شطیطه

     

    بانو شطیطه یکی از زنان فاضل نیشابوری و مورد عنایت خاص امام موسی کاظم)ع( در قرن دوم هجری بوده که اکنون بنای آرامگاهش در میدانی به نام همین بانو، در انتهای غربی خیابان امام خمینی)ره(، در غرب شهر نیشابور، واقع شده است.

    از تاریخ اولین بنا یا آرامگاه ساخته شده بر مزار این بانو، اطالع دقیقی در دست نیست، ولی احتمال می رود پس از تجدید حیات شهر در بعد از زلزله ویرانگر سال 808 ه.ق، بنای یادبود دیگری بر مزار بانو احداث گردیده و آن نیز در طی سال های بعد مسلماً بارها تعمیر و بازسازی شده است. آخرین بنا، بنایی چهارگوش، مسقف )خانه( و کوچک از خشت و گل بوده که در گوشه یک قبرستان قدیمی واقع شده و قدمتی حدود 200 تا 300 سال داشته است. در قسمت مرکزی آن بنا، یک سنگ لوح کوچک، که احتمالا نام بانو بر آن حک بوده و بر بالای آن یک دیوار )احتمالی( عمودی سفید رنگ به شکل طاق نما وجود داشته است.

    آن بنای چهارگوش تا سال 1359 ه.ش. باقی بود تا این که بقعه کنونی بانو شطیطه، در همان سال، به همت مرحوم حاج عباس ترقی و جمعی از خیرین منطقه و شهرستان ساخته شد. قبرستان قدیمی اطراف بقعه نیز در سال 1372 با اجرای طرح ساماندهی شهری )در محله رسولی - سرآب کوشک( به یک فضای سبز عمومی یا میدان شهری تبدیل شد که با توجه به قرار گرفتن آرامگاه بانو در مرکز آن، به میدان بی بی شطیطه معروف گردید. بنای فعلی آرامگاه شطیطه، دارای پلان 6 ضلعی با 12 غرفه کوچک در طرفین آن است، در ورودی اصلی، با اتصال دو غرفه، به آرامگاه از جانب جنوب غربی و مصالح به کار رفته در آن شامل آجر، خشت قالبی تراش، گچ، سیمان و آهن و روکار نمای بیرونی بنا از سنگ مرمر و آجر سفال می باشد. مهمترین تزئینات آرامگاه نیز شامل آینه کاری نمای داخلی گنبد و دو کتیبه کاشی کاری شده در دو طرف در ورودی اصلی، در جنوب غربی، به آرامگاه است. در کتیبه جانب شرقی، سمت راست، تاریخ تولد و در کتیبه جانب غربی، تاریخ وفات یا شهادت چهارده معصوم)ع( به تاریخ هجری قمری نوشته شده است.

    تعداد بازدید :39
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط