• منبع :
    تاریخ انتشار :۱۳۹۶/۰۳/۳۰
    تعداد بازدید :83
    به همت مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد صورت می‌گیرد
    تغییر کاربری خانه‌های تاریخی روشی برای جذب گردشگر
    مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد گفت: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته، کاربری بخشی به خانه‌های تاریخی در دستور کار قرار می‌گیرد.

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدیریت گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد، علی قناویزچی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خصوص موضوع کاربری بخشی به خانه‌های تاریخی اظهار داشت: در حوزه مدیریت گردشگری و امورزائرین چندین فصل در مورد زیارت، گردشگری و برنامه ریزی و نظارت داریم که در راستای امر اشتغال زایی و کسب درآمد برای کاهش هزینه شهرداری موضوع کاربری کردن خانه‌های تاریخی برای ارزش بخشیدن به این مکان‌ها ورود پیدا کردیم.

     طی یک سال گذشته، طبق مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد حوزه گردشگری موظف شد که مطالعات خود را در زمینه کاربری بخشیدن به خانه‌های تاریخی در دستورالعمل قراردهد.

    وی افزود: تمام این خانه‌های تاریخی یک منبعی درآمدی برای مالکان و سرمایه گذاران به شمار رود اما متاسفانه یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده شهر مشهد استفاده از خانه‌های تاریخی است که شاهد این هستیم امروز بسیاری از خانه‌های تاریخی این شهر یا از بین رفته‌اند و یا وضعیت مناسبی ندارند.

    قناویزچی تصریح کرد: ۶۳مورد خانه تاریخی در شهر مشهد داریم که در جهت تعمیق بخشیدن به اهداف مورد نظر براساس هماهنگی‌های صورت گرفته برای تغییر دادن نوع کاربری آن‌ها با اداره میراث وارد همکاری شدیم.

    وی با اشاره به اینکه این کاربری بخشی با نگاه فرهنگی، جذب گردشگر و توسعه اقتصاد زیارت صورت می‌گیرد، خاطرنشان ساخت: هر کدام از شهروندان که درخواست تغییر کاربری خانه تاریخی ثبت شده خود را به فضای تجاری سازگار داشته باشند می‌توانند درخواست خود را به کارگروه مربوطه ارایه داده، تا پس از تایید، مراحل اعطای پروانه و پاینکار رایگان طی شود.

    وی در ادامه با اشاره به اینکه هدف ما تسهیل و تسریع ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه است تا کاربری بخشی مناسبی به این خانه‌های تاریخی به عنوان یک سرمایه شهری صورت گرفته و موجبات کارآفرینی، اشتغال، سرمایه‌گذاری و ایجاد درآمد پایدار فراهم شود، افزود: احیای این فضا‌ها، هم خروجی اجتماعی داشته و هم باعث پرداختن به بحث‌های فرهنگی و هویتی با حفظ سیما و منظر شهری و بحث‌های گردشگری خواهد شد.

    قناویزچی خاطرنشان کرد: طرح اولیه کاربری بخشی به این خانه‌ها به شورا ارائه شد و در ‌‌نهایت با مصوبه شورا، صدور پروانه و پایانکار رایگان به این خانه‌ها مهیا شد.

    وی با بیان اینکه یکی از راه‌های احیاء و ساماندهی بافت‌های تاریخی و جذب گردشگر در شهر مشهداجرای طرح تغییر کاربری این بناهااست، افزود: باتوجه به اینکه شهر مشهد سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر است، اما تاکنون نتوانستیم از بناهای تاریخی در جهت جذب گردشگر استفاده کنیم.

    مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد گفت: با تغییر کاربری این خانه‌ها، بافت تاریخی استان می‌تواند به عنوان قطب اقتصادی محلی برای اشتغال و کسب درآمد نیز باشد.

    قناویزچی بیان کرد: ۱۱۰ خانه تاریخی هم شناسایی شده‌اند که هنوز به ثبت نرسیده‌اند. همچنین در مشهد ۱۱۴ بنای تاریخی به ثبت رسیده و ۲۷۰ بنای تاریخی به ثبت نرسیده وجود دارد.

    وی با اشاره به زمان یک‌ماهه برای صدور مجوز به خانه‌های تاریخی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر ۴ خانه تاریخی در مالکیت شهرداری مشهد وجود داردو این احتمال نیز می‌رود که در آینده تعدادی از این خانه‌های تاریخی توسط شهرداری مشهد خریداری شده و برای موضوعات گردشگری مورد استفاده قرار گیرد.

    وی با اشاره به اینکه همچنین این طرح می‌تواند انگیزه برای جذب گردشگر را در استان فراهم کند، افزود:این اماکن قابلیت تغییر به موزه، خانه‌های صنایع دستی، فضا‌های آموزشی، هتل‌ها و رستوران را دارا هستند.

    مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد گفت: کمیته کاربری بخشی به خانه‌های تاریخی با ریاست معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تشکیل شده و با نظارت یک عضو کمیسیون فرهنگی شورا و همچنین عضویت معاونان معماری و شهرسازی، معاون اقتصادی، شهردار منطقه مربوطه و همچنین مدیر میراث فرهنگی تشکیل شده است.

    قناویزچی تصریح کرد: در همین راستا،: برای کسب درآمد پایدار پیش بینی شده در این فضا‌ها مراکز پذیرایی و رستوران، پزشکی، اقامتی، نمایشگاهی و فروش محصولات صنایع دستی ایجاد شود.

    وی در ادامه با بیان اینکه اکثر این بناهای ثبت شده در مناطق ۱، ۸ و منطقه ثامن هستند، افزود: جامعه هدف ما در این طرح خانه‌های تاریخی است که امیدواریم بتوانیم با نگاه فرهنگی به اهداف مورد دست پیدا کنیم.

    قناویزچی با اشاره به اینکه در حال تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری برای خانه‌های تاریخی هستیم، گفت: مالکان خانه‌های تاریخی ثبت شده تا قبل از تاریخ این مصوبه می‌توانند درخواست خود مبنی بر استفاده از این تسهیلات شهرداری را ارایه کنند، سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند یکی از بسته‌های خانه‌های تاریخی تهیه شده را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایند. البته ما اعتقاد داریم که یا خود مالک از خانه تاریخی بهره‌برداری کند یا حداقل در این کار شراکت داشته باشد.

    وی تصریح کرد: در پروانه‌های صادره، زمان مرمت ملک مشخص می‌شود. صندوق احیای خانه‌های تاریخی هم پای کار آمده است و مقرر شده است از سرمایه‌گذاران سراسر کشور برای این مهم دعوت به عمل آید. بانک شهر نیز برای ارایه تسهیلات در این طرح اعلام آمادگی کرده است.

    قناویزچی در مورد فرآیند این کار نیز گفت: سرمایه‌گذار یا مالک می‌تواند به شهرداری منطقه مراجعه و مدارک لازم را ارایه نماید. سپس درخواست توسط شهرداری منطقه به کمیته ارایه نموده و پس از تایید کمیته، تعهد می‌گیریم تا تغییر کاربری هدفمند بوده و تغییر کاربری غیر مجاز صورت نگیرد. در صورت تخلف نیز مالک یا سرمایه‌گذار جریمه خواهند شد.

    قناویزچی افزود: شهر مشهد به دلیل بارگاه منور رضوی این ظرفیت دارد تا با شناسایی این بنا‌ها به قطب گردشگری منطقه تبدیل شود.

    تغییر کاربری خانه‌های تاریخی روشی برای جذب گردشگر
تلفن :(31291236) - (31208)051
فاکس :051-31291267
رایانامه :info-visit@mashhad.ir
آدرس :میدان شهدا - تالار شهر-مدیریت گردشگری و امور زائرین
پیامک :10001000096308
دسترسی سریع
لینک های مرتبط